Օծվեց Ալաթուման գյուղի Սուրբ Երրորդություն անունը կրող եկեղեցին
Նոյեմբերի 23-ին ձեռամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օծվեց Ալաթուման գյուղի Սուրբ Երրորդություն անունը կրող եկեղեցին և եկեղեցու բակում կանգնեցված Խաչքարը՝ մասնակցությամբ Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վրդ. Սալբիյանի, Արագովայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Տ. Թադեոս քահանա Տեր-Մկրտչյանի, Տ. Տաթև քահանա Մարուքյանի և Տ. Տիգրան քահանա Մխիթարյանի: Եկեղեցու վերաօծման կարգից անմիջապես հետո մատուցվեց Սբ և Անմահ Պատարագ: Պատարագիչը Տեր Թադեոս քահանա Տեր-Մկրտչյանն էր:
Ջավախքի և մասնավորպես Ալաթումանի ժողովրդին թեմի առաջնորդը փոխանցեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին երկրորդի հայրապետական օրհնությունն ու բարեմաղթանքը: Ներկաներին իր ողջյունն էր հղել նաև Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր խոսքում նշեց. «Այսօր կան մարդիկ, ովքեր, հիրավի, փնտրում են Աստծուն և այդ ճանապարհին գալիս ու խոնարհվում են Աստծո տաճարի առաջ: Հեռավոր հայոց այս գողտրիկ անկյունում ապրում է մի ժողովուրդ, ով քրտնաջան աշխատանքով վաստակում է իր հանապազօրյա հացը և այսքան ամուր կապված է իր եկեղեցուն»:
Սուրբ Երրորդություն Եկեղեցին վերանորոգվել և տարածքը բարեկարգվել է ռուսաստանաբնակ, ծնունդով ջավախքցի Ալիկ Մակարյանի բարերարությամբ: Ալաթուման գյուղի Եկեղեցու բակում կանգնեցվեց Խաչքար՝ ի հիշատակ Եկեղեցու բարերար Ալիկ Մակարյանի հոր:
Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդը բարձր գնահատեց բարերարի իրականացրած աշխատանքը՝ փոխանցելով օրհնության գիր և Աստվածաշունչ մատյան:
«Ալաթումանցիները գրեթե մեկ դար սպասել էին այս երանելի օրվան: Երազել էին տեսնել Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին բարեկարգ վիճակում, երազել էին եկեղեցու զանգերի ղողանջը լսել, մոմ վառել և աղոթել: Եվ ահա Ալիկ Մակարյան բարերարի շնորհիվ շատերի երազանքը իրականություն դարձավ»,- իր խոսքում նշեց Տեր Բաբգէն վրդ. Սալբիյանը:
Ալաթուման գյուղը բազմամարդ էր, ինչպես երբևէ… Մարդկանց աչքերում ուրախության և ցնծության արցունքներ էին երևում: Վերջապես մեկդարյա լռությունից հետո այս գյուղի եկեղեցու զանգերը ևս ղողանջեցին՝ ավետելու, որ Ջավախքում այսօր հայը հոգևոր վերածնունդ է ապրում:
Սուրբ արարողությանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը, տարածաշրջանի նահանգապետի տեղակալ Հարություն Հովհաննիսյանը, Ախալքալաքի շրջանային ժողովի նախագահ Համլետ Մովսիսյանը, Վարչության նախագահ Էդուարդ Աղասարյանը, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Վրաստանի տարբեր անկյուններից ժամանած հյուրեր և ուխտավորներ: Սուրբ Երրորդություն Եկեղեցու վերաօծման ավարտին կատարվեց ավանդական մատաղի օրհնություն:
Տոնի կապակցությամբ Ալաթուման գյուղի եկեղեցու դիմաց անցկացվեց համերգային միջոցառում, որին իրենց մասնակցությունն էին բերել Մավր Մկրտչյանն ու ընկերները: Անկրկնելի ու հիասքանչ պարային կատարումներով հանդես եկավ «Կարին» երգի և պարի համույթը՝ Գագիկ Գինոսյանի գլխավորությամբ: Իրենց պարային կատարումներով ներկաներին ուրախացրին նաև Բարալեթ գյուղի ազգագրական մանկապատանեկան համույթի սաները:
Հավելենք, որ Ալաթուման գյուղը գտնվում է Ախալքալաքից ուղիղ գծով 20 կմ հյուսիս, ծովի մակարդակից 1760-1790մ բարձրության վրա և սփռված է մեղմաթեք լեռնալանջերի վրա: Գյուղը երկու թաղերի է բաժանում Ախալքալաք-Տաբածղուր խճուղին:
Հայ բնակչությունն այստեղ է տեղափոխվել և վերաբնակվել 18-րդ դարից սկսած Կարնո նահանգի համանուն գավառի Գաղտառիճ գյուղից: Գյուղի ծխական դպրոցը գործել է եկեղեցուն կից: Սուրբ Երորդություն Եկեղեցին կառուցվել է 1830-ական թվականներին, այն քարաշեն, փայտածածկ տանիքով կառույց է: Եկեղեցու շենքը տուժել է 1899-ի դեկտեմբերի 19-ի երկրաշարժի ժամանակ: Ներկայումս կանգուն է: Քարաշեն, փայտածածկ, արևմտյան ճակատում միակ մուտքով, նույն ճակտոնի գագաթին զանգակատնով ուղղանկյունաձև կառույց է: Բացի արևմտյան ճակատից և լուսամուտներից, որոնք սրբատաշ քարից են, մնացած հատվածները անմշակ քարից են:

On November 23, Prelate of the Georgian-Armenian Diocese, Bishop Vazgen Mirzakhanyan consecrated the Holy Trinity Church of Alatuman village and the Cross-Stone placed in the churchyard in the presence of Vicar of the General Prelacy of Javakheti, Archimandrite Babgen Salbiyan; spiritual pastor of Aragova and the nearby villages, Priest Tadevos Ter-Mkrtchyan, as well as Priests Tatev Marukyan and Tigran Mkhitaryan. The consecration of the church was immediately followed by a Divine and eternal Liturgy served by Priest Tadevos Ter-Mkrtchyan.
The Prelate of the Diocese conveyed the blessings and good wishes of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians to the people of Javakheti, particularly the residents of Alatuman village. RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia Hovhannes Manukyan had also conveyed his greetings to the gathered.
In his speech, Prelate of the Georgian-Armenian Diocese, Bishop Vazgen Mirzakhanyan mentioned: “Today there are people who are truly seeking God and come to pray to Him in front of God’s temple. In this exotic corner there are people who earn a living through hard work and are very closely linked to the church.”
The Holy Trinity Church and the territory were renovated with a donation from Russia-based Alik Makaryan, who was born in Javakheti. A Cross-Stone in memory of Alik Makaryan’s father was placed in the churchyard.
The Vicar of the General Prelacy of Javakheti highly appreciated the benefactor’s work and transmitted a written blessing and the Bible.
“The residents of Alatuman had been waiting for this day for nearly a century. They had dreamed of seeing the renovated Holy Trinity Church, hearing the church bells, lighting candles and praying at the church. Alik Makaryan turned that dream into a reality,” Archimandrite Babgen Salbiyan mentioned.
There had never been so many people in Alatuman village…One could see tears of joy in people’s eyes. After a century of silence, the bells of the church rang to bring the tiding that Armenians in Javakheti are experiencing a spiritual rebirth.
Among the attendees of the holy ceremony were Armenian Deputy of the Parliament of Georgia Samvel Petrosyan, Deputy Governor of the region Harutyun Hovhannisyan, Chairman of the Regional Council of Akhalkalak Hamlet Movsisyan, President of the Board Eduard Aghasaryan, as well as guests and pilgrims from Armenia, Russia and different parts of Georgia. The consecration of the Holy Trinity Church was followed by the traditional blessing of the sacrificed lamb.
On the occasion, Mavr Mkrtchyan and friends gave a concert for the gathered in front of the church. The concert included spectacular dances by Karin Song and Dance Ensemble led by Gagik Ginosyan and the members of the children’s and youth ethnographic ensemble of Baralet village.
Alatuman village is located 20 km north from Akhalkalak. It is 1,760-1,790 meters above sea level and is scattered across the sloped mountains. The Akhalkalak-Tabatsghur Highway splits the village in two parts.
Armenians have been settling and resettling here since the 18th century, starting from the Gaghtaritch village of the Karno state of the homonymous colony. The parish school of the village has been adjunct to the church. The Holy Trinity Church was built in the 1830s. It is made of stone and has a wooden roof. The church building was destroyed during an earthquake that took place on December 19, 1899, but it is standing today. The stone-built church has only one entrance at the west front and a belfry at the dome. In addition to the western front and windows that are made from sacred stones, the rest of the parts are made from stones that have not been refined.