Նախագահը հանդիպում է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ
Պաշտոնական այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանի հետ:
Նախագահն ընդգծել է, որ այս հանդիպումը նախևառաջ լավ առիթ է՝ ամփոփելու նախորդ տարիների ձեռքբերումները և ուղենշելու հետագա անելիքները` նկատի առնելով, որ հաջորդ տարի լրանում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության տասնամյակը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի հետ համագործակցության ընթացքում Հայաստանը երբևէ չի դադարել ջանքեր գործադրել՝ խրախուսելու կազմակերպության արժեքների և ֆրանսերենի տարածմանը: Նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ է, որ Հայաստանում արդեն գործում է ֆրանսերենով կրթական ողջ ցիկլը՝ մանկապարտեզից մինչև համալսարան:
Կազմակերպության հետ համագործակցությունը, Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, նպաստեց ոչ միայն Հայաստանում ֆրանսերեն լեզվի և ֆրանկոֆոն մշակույթի տարածմանը, այլև հարթակ հանդիսացավ կազմակերպության անդամ և դիտորդ երկրների հետ երկկողմ կապերի ամրապնդման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման համար։ Այս առումով, ըստ Նախագահի, առանցքային դեր ունեցավ 2015 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ նախարարական համաժողովի անցկացումը Հայաստանում:
ՀՀ Նախագահը և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարևորել են Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործընկեր կառույցների միջև հաստատված սերտ համագործակցությունը: Այդ համատեքստում նշվել է Ֆրանկոֆոնիայի քաղաքապետերի միջազգային ասոցացիայի հետ ծավալված փոխգործակցությունը, որի արդյունքում մայրաքաղաք Երևանի մի շարք դպրոցներում պայմաններ են ստեղծվել ֆրանսերեն լեզվի խորացված ուսուցման համար, վերանորոգվել են երաժշտության և արվեստի դպրոցներ, գրադարաններ:
Անդրադարձ է եղել նաև ֆրանկոֆոն ընտանիքին վերաբերող արդի խնդիրներին, զրուցակիները մտքեր են փոխանակել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ և դիտորդ հանդիսացող երկրներում իրականացվող խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության շուրջ: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ կազմակերպության և անձամբ տիկին Ժանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Աջակցությունը խնդրով զբաղվող միակ մասնագիտացված ձևաչաձի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, ըստ Սերժ Սարգսյանի, աջակցություն է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է եղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 2018թ. գագաթնաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հետ կապված աշխատանքներին: Նման հեղինակավոր գագաթնաժողովը մեր երկրում անցկացնելու որոշումը, Նախագահի խոսքով, ոչ միայն վկայում է կազմակերպության դավանած արժեքներին Հայաստանի հանձնառության, այլև մեր երկրի հանդեպ բարձր վստահության մասին: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ դա շատ պարտավորեցնող է, և Հայաստանը հաստատակամ է ապահովելու այդ կարևոր իրադարձության հաջողությունը:
Հանրապետության Նախագահը կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքի մասին, նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գլխավորությամբ կազմավորվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, իսկ ՀՀ արտգործնախարարը կազմակերպության հետ համատեղ արդեն իսկ զբաղված է նախապատրաստական միջոցառումների ծրագրի մշակմամբ: Նախագահն առաջարկել է հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացնել կայուն զարգացման, նորարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, երիտասարդության հետ կապված հարցերի վրա:
Նախագահ Սարգսյանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակում նաև գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում. «Ուրախ եմ առաջին անգամ գտնվել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության` բազմազանության, համերաշխության, երկխոսության և համագործակցության մեծ ընտանիքի կենտրոնակայանում: Հայաստանը, որ կազմակերպությանն իր ներգրավվածության տասը տարիների ընթացքում վաստակել է ակտիվ անդամպետություն կոչվելու իրավունքը, հանձնառու է առաջ մղել ֆրանկոֆոն արժեքները, որ համամարդկային են: Ասվածի վկայությունն է այն վստահությունը, որ Կազմակերպության անդամ-երկրներն ու ղեկավարությունը ցուցաբերեցին Հայաստանի նկատմամբ՝ որոշելով Հայաստանում անցկացնել Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը: Անկասկած, մենք պատվով կիրականացնենք վստահված առաքելությունը»,-գրել է Նախագահը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Նախագահը և Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարը զանգվածային լրատվամիջոցների առջև հանդես են եկել հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման ու ջերմ ընդունելության համար և տիկին Միկայել Ժանին գագաթնաժողովից առաջ ևս հրավիրել է Հայաստան:
Գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանն ընդգծել է, որ Ֆրանկոֆոնիան հարուստ է իր բազմազանությամբ և այն ժառանգությամբ, որ կրում են իր անդամները, ինչպես նաև այն ուղերձով ու ապագայի տեսլականով, որ կազմակերպությունը կարողանում է փոխանցել Ֆրանկոֆոնիայի մյուս անդամներին: Նա վստահեցրել է, որ կազմակերպությունում ոգևորությամբ են սպասում հայաստանյան գագաթնաժողովին, որը, իր համոզմամբ, լավ հնարավորություն է հայ ժողովրդի համար ցույց տալու վերապրելու, արարելու իր կամքի մեծ ուժը և հաստատակամությունը:

Президент Серж Саргсян встретился с генеральным секретарём организации Франкофонии
Находящийся во Французской Республике с официальным визитом Президент Серж Саргсян сегодня в центральной штаб-квартире международной организации Франкофонии встретился с генеральным секретарём организации Микаэль Жан.
Президент подчеркнул, что встреча прежде всего хороший повод для того, чтобы подвести итоги достижениям предыдущих десяти лет и наметить дальнейшие действия, учитывая, что в будущем году исполняется десятилетие членства Армении в организации. Серж Саргсян отметил, что в течение сотрудничества с Франкофонией Армения никогда не прекращала усилий, направленных на пропаганду ценностей организации и распространение французского языка. Также при содействии международной организации Франкофонии в Армении уже действует весь цикл образования на французском языке – от детского сада до университета.
Сотрудничество с организацией, по убеждению Президента Республики, способствовало не только распространению в Армении французского языка и культуры Франкофонии, но и явилось площадкой для укрепления связей и расширения международного сотрудничества со странами членами и наблюдателями организации. В этом плане, согласно Президенту, ключевую роль имело проведение в 2015 году в Армении 31-ой министерской конференции Франкофонии.
Президент РА и генеральный секретарь международной организации Франкофонии обоюдно подчеркнули важность тесного сотрудничества, которое налажено между Арменией и партнёрскими структурами международной организации Франкофонии. В этом контексте отмечено взаимодействие с международной ассоциацией мэров Франкофонии, в результате которого в ряде школ Еревана созданы условия для углублённого изучения французского языка, отремонтированы музыкальные школы и школы искусств, библиотеки.
Были затронуты также актуальные проблемы семьи Франкофонии, собеседники обменялись мнениями относительно участия Армении в миротворческих миссиях, которые осуществляются в странах членах и наблюдателях международной организации Франкофонии. Президент Саргсян выразил благодарность за уравновешенную позицию организации и лично госпожи Жан в отношении Нагорно-Карабахского конфликта. По словам Сержа Саргсяна, содействие усилиям сопредседателей единственного специализированного формата, занимающегося проблемой, – Минской группе ОБСЕ является содействием установлению мира и стабильности в регионе.
На встрече речь шла также о работах, связанных с проведением в Армении саммита международной организации Франкофонии в 2018 году. Решение провести в нашей стране подобный авторитетный саммит, по словам Президента, не только свидетельствует о приверженности Армении ценностям организации, но и говорит о высоком доверии в отношении нашей страны. Серж Саргсян подчеркнул, что это очень обязывает, и Армения решительно настроена обеспечить успех этого важного события. Президент Республики проинформировал Генерального секретаря организации о ходе работ по подготовке саммита, отметив, что во главе с премьер-министром Республики Армения создана межведомственная комиссия, а министр иностранных дел РА вместе с организацией уже занимается разработкой программы подготовительных мероприятий. Президент предложил основное внимание сосредоточить на вопросах стабильного развития, инноваций, информационных технологий, и вопросах связанных с молодёжью.
Президент Саргсян в штаб-квартире международной организации Франкофонии также сделал запись в Книге почётных гостей.
“Рад впервые находится центральной штаб-квартире большой семьи многообразия, солидарности, диалога и сотрудничества – международной организации Франкофонии. Армения, которая за десять лет своего участия в организации заслужила право называться активным государством-членом, настроена на продвижение ценностей Франкофонии, которые являются общечеловеческими. Свидетельство сказанного – то доверие, которое страны-члены и руководство Организации проявили по отношению к Армении, решив провести 17-ый саммит Франкофонии в Армении. Несомненно, мы с честью выполним доверенную миссию”, – написал Президент.
По завершении встречи Президент РА и генеральный секретарь Франкофонии выступили перед средствами массовой информации с заявлениями по итогам встречи. Президент выразил благодарность за встречу и тёплый приём и пригласил госпожу Микаэль Жан до саммита также посетить Армению.
Генеральный секретарь Микаэль Жан подчеркнула, что Франкофония богата своим многообразием и тем наследием, которое несут её члены, а также тем девизом и видением будущего, который организации удаётся передать другим членам Франкофонии. Она заверила, что в организации с воодушевлением ожидают армянского саммита, который, по её убеждению, явится хорошей возможностью для армянского народа показать свою огромную силу воли и решимость пережить и творить.