Նախագահը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանիի հետ
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն փետրվարի 28-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նորանշանակ նախագահ Անտոնիո Տայանիի հետ: Մինչ այդ Հանրապետության Նախագահը հարցազրույց է տվել «Եվրանյուզ» հեռուստաընկերությանը:
Պատասխանելով լրագրողին հետաքրքրող հարցերին` Հանրապետության Նախագահն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարին, ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը համարվող Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական գործընկերությանը, ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանի տնտեսության զարգացման հնարավորություններին և այդ կառույցի ապագայի մասին իր պատկերացումներին, դեպի Եվրոպա Հայաստանի արտահանման ներուժին, ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությանը և իրականացվելիք առաջիկա ծրագրերին, ՀՀԿ ընտրական ցուցակում իր ընդգրկված չլինելու պատճառներին, Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում կառավարման նոր համակարգի անցնելուց հետո Հայաստանի ապագային:
Անտոնիո Տայանիի հետ հանդիպմանը Նախագահ Սարգսյանը, օգտվելով առիթից, մեկ անգամ ևս շնորհավորել է նրան Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ պարոն Տայանիի պաշտոնավարման ընթացքում ԵՄ բարձրագույն օրենսդիր մարմինը կշարունակի իր ծանրակշիռ նպաստը բերել միջազգային այդ հեղինակավոր կառույցի հետագա վերելքին: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ Անտոնիո Տայանին իր գործունեությամբ կնպաստի նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների վերընթաց զարգացմանը: Սերժ Սարգսյանը և Անտոնիո Տայանին երկուստեք ջերմությամբ են հիշել 2008 թվականին Բրյուսելում ունեցած իրենց հանդիպումը: Նախագահը բարձր է գնահատել պարոն Տայանիի աներկբա ու սկզբունքային դիրքորոշումը մարդու հիմնարար իրավունքներին վերաբերող հարցերում, որը դրսևորվեց նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից բանաձևի ընդունման ժամանակ։
Հանրապետության Նախագահը սիրով հրավիրել է Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահին`այցելելու Հայաստան և մոտիկից ծանոթանալու մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին, ինչպես նաև հայկական հոգևոր-մշակութային հարուստ ժառանգությանը: Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի այցը, Նախագահ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ ուղերձ կլինի՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանն անցում է կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգի, որը շատ բնորոշ է եվրոպակա ժողովրդավարություններին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական համագործակցությանը` գոհունակությամբ արձանագրելով, որ Եվրոպական խորհրդարանի հետ ակտիվ հարաբերություններ են զարգանում: Հայաստանում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումները և նոր ձևավորվելիք խորհրդարանը՝ նոր Սահմանադրությամբ ընդլայնված լիազորություններով, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, էլ ավելի ակտիվ կլինի ինչպես Եվրախորհրդարանի, այնպես էլ ԵՄ անդամ պետությունների հետ համագործակցության հարցերում:
Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ուղղությամբ տեղի ունեցող բարեփոխումների գործում Սերժ Սարգսյանը անգնահատելի է համարել ԵՄ շարունակական աջակցությունը, ինչը, ըստ նրա, վստահաբար նոր թափ կստանա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումից հետո:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել, որ Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչները, արձագանքելով հայկական կողմի հրավերին, մասնակցելու են սահմանադրական բարեփոխումներից հետո առաջին անգամ ապրիլին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները, առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները, այդ համատեքստում անդրադարձել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին: Երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Նախագահ Սարգսյանը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է արցախա-ադրբեջանական շփմնան գծում իրավիճակը և Ադրբեջանի ոչ կառուցողական և սադրիչ քայլերը: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել այն պատգամավորների ջանքերը, ովքեր անձամբ եղել են Արցախում և հստակ գիտեն, թե ինչ է իրականում ցանկանում Արցախի ժողովուրդը: Սերժ Սարգսյանը դատապարտելի է համարել և իր մտահոգությունը հայտնել Եվրոպական խորհրադարանի այդ պատգամավորներին Ադրբեջանի կողմից հետախուզում հայտարարերելու կապակցությամբ:

Президент встретился с председателем Европейского парламента Антонио Таяни
Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Бельгии Президент Серж Саргсян сегодня вечером встретился с новоназначенным Председателем Европейского парламента Антонио Таяни. До этого Президент Республики дал интервью телекомпании “Евроньюз”.
Отвечая на интересовавшие журналистов вопросы, Президент Республики коснулся отношений Армения-Евросоюз и перспектив развития этих отношений, рассказал о считающемся одним из приоритетных направлений внешней политики РА стратегическом партнёрстве Армении и России, возможностях развития экономики Армении после членства в ЕАЭС и своих представлениях о будущем этой структуры, о потенциале импорта Армении в Европу, о сотрудничестве Армении с НАТО и предстоящих программах, о причинах того, почему сам не включён в избирательный список РПА, о будущем Армении после перехода на новую систему управления в результате Конституционных изменений.
На встрече с Антонио Таяни Президент Саргсян, пользуясь случаем, в очередной раз поздравил его с вступлением в должность Председателя Европейского парламента и выразил уверенность, что под руководством господина Таяни высший законодательный орган ЕС продолжит вносить свой весомый вклад в дальнейший подъём этой авторитетной структуры. Президент республики выразил надежду, что Антонио Таяни своей деятельностью будет способствовать также поступательному развитию отношений Армения-ЕС. Серж Саргсян и Антонио Таяни с теплотой вспомнили свою встречу в Брюсселе в 2008 году. Президент высоко оценил недвусмысленную и принципиальную позицию господина Таяни в касающихся основополагающих прав человека вопросах, которая проявилась также во время принятия Европейским парламентом резолюции в связи с 100-летием Геноцида армян.
Президент Республики с радостью пригласил Председателя Европейского парламента посетить Армению и вблизи ознакомиться с имеющими место в нашей стране процессами, а также с богатым армянским духовно-культурным наследием. Визит Председателя Европейского парламента, по мнению Президента Саргсяна, будет хорошим мессиджем, в особенности учитывая, что Армения совершает переход к парламентской системе управления, которая очень характерна для европейских демократий.
Собеседники коснулись межпарламентского сотрудничества, с удовлетворением констатируя, что с Европейским парламентом развиваются активные отношения. По убеждению Сержа Саргсяна, реализованные в Армении конституционные реформы и формируемый с расширенными, согласно новой Конституции, полномочиями, будет ещё более активным как в вопросах сотрудничества с Европарламентом, так и другими государствами ЕС.
В деле осуществления в Армении реформ, которые направлены на укрепление демократических институтов, Серж Саргсян счёл бесценной постоянную помощь ЕС, что, по его словам, наверняка обретёт новую энергию после подписания регулирующего отношения РА-ЕС рамочного соглашения.
Президент Саргсян выразил благодарность, что представители Европейского парламента, отозвавшись на приглашение армянской стороны, примут участие в наблюдательской миссии при проведении в Армении первых после конституционной реформы парламентских выборов.
Собеседники обсудили также региональные развития, существующие проблемы и вызовы, в этом контексте коснулись процесса урегулирования НК проблемы. Обоюдно подчёркнута необходимость мирного урегулирования проблемы в рамках МГ ОБСЕ. Президент Саргсян представил председателю Европейского парламента ситуацию на линии арцахско-азербайджанского соприкосновения и неконструктивные и провокационные шаги Азербайджана. Президент Республики высоко оценил усилия тех депутатов, которые лично побывали в Арцахе и точно знают, чего в действительности хочет народ Арцаха. Серж Саргсян счёл предосудительным и выразил свою озабоченность в связи с тем, что Азербайджан объявил этих депутатов Европейского парламента в розыск.