Տեղի է ունենալու «Հայորդիք» հայկական պարերի միջազգային 4-րդ փառատոնը
Ապրիլի 15-16-ը Մոսկվայի «З�?Л» մշակույթի կենտրոնում տեղի է ունենալու «Հայորդիք» հայկական պարերի միջազգային 4-րդ փառատոնը, որի աջակիցներից է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:
Փառատոնի նպատակը սփյուռքյան տարբեր համայնքներում գործող պարախմբերի մասնակցությամբ օտարության մեջ ապրող հայերին հայրենասիրական շունչ ու ոգի փոխանցելն է, իսկ մատաղ սերնդի հոգիներում՝ ազգային դաստիարակություն սերմանելը:
«Հնագույն ժամանակներից սկսած՝ ժողովրդական երգերն ու պարերը մեր ազգային համախմբվածության խորհրդանիշն են եղել, նույնիսկ պատերազմների ժամանակ մեր քաջ զինվորները երաժշտական նվագարանների հնչյունների ներքո, Յարխուշտա պարելով են պաշտպանել հայրենի հողը: Իսկ մենք, Հայաստանից հեռու գտնվելով, որոշեցինք այս փառատոնի միջոցով «պայքարել» հանուն հայ մշակույթի պահպանման, միաժամանակ աջակցել մշակութային հաստատություններին, ստեղծագործական խմբերին և երիտասարդներին, բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքրված են ազգային մշակութային հարստություններով»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց «Հայորդիք» միջազգային փառատոնի ղեկավար, համանուն պարախմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Անահիտ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ պարախմբի կողմից ստեղծված «Հայ ժառանգության պահպանման» հիմնադրամի գործունեությունն է նաև նպաստում փառատոնի կայացմանը:
Անահիտ Սարգսյանը տեղեկացրեց նաև, որ «Հայորդիք» հայկական պարերի միջազգային 4-րդ փառատոնը տեղի կունենա նույն ձևաչափով, ինչպես նախկինում կայացած փառատոները: Հանդիսատեսի համար ժողովրդական երգերի կատարումներով հանդես են գալու Հայաստանից հրավիրված երգիչներ, իսկ մասնակից պարախմբերի ելույթները գնահատելու են մասնագիտական բարձր որակներ ունեցող ժյուրիի անդամները, որոնք էլ որոշելու են փառատոնի հաղթողներին:
Հավելենք, որ ազգային երգերի կատարող, պարուհի Անահիտ Սարգսյանը 1991 թվականին ստեղծելով խումբը՝ փորձել է հայկական երգ ու պարի միջոցով շարունակել զոհված ընկերների գործը և վառ պահել նրանց անունը: «Հայորդիք» է անվանել՝ ի հիշատակ ազգային հերոս, Արցախյան պատերազմի մասնակից Թաթուլ Կրպեյանի և մյուս զոհված տղաների:
Տեղափոխվելով Մոսկվա՝ նա օտարության մեջ ապրող հայ երիտասարդներին հայկական մշակույթին հաղորդակից դարձնելու և նրանց գիտակցության մեջ հայրենասիրական շունչը պահպանելու նպատակով` 1998 թվականին վերաբացել է խումբը:

Состоится 4-й международный фестиваль армянских танцев «Айордик»
В Московском культурном центре «З�?Л» 15-16 апреля состоится 4-й международный фестиваль армянских танцев «Айордик», который поддерживает также Министерство Диаспоры РА.
Цель фестиваля – посредством танцевальных групп, функционирующих в разных общинах Диаспоры, привить живущим на чужбине армянам патриотический дух, а молодому поколению – национальное воспитание.
«Начиная с древнейших времен народные песни и танцы были символом нашей национальной сплоченности, даже во время войн наши отважные воины, под звуки музыкальных инструментов танцуя «Ярхушта», защищали родную землю. Мы же, находясь вдали от Армении, решили посредством этого фестиваля бороться за сохранение армянской культуры, в то же время содействуя творческим группам и молодежи, всем, кто заинтересованы национальным культурным достоянием», – в беседе с «Армяне сегодня» сказала руководитель международного фестиваля «Айордик», основатель и художественный руководитель одноименной танцевальной группы Анаит Саркисян, добавив, что деятельность созданного танцевальной группой фонда «Сохранения армянского наследия» также способствует проведению фестиваля.
Анаит Саркисян сообщила также, что 4-й международный фестиваль армянских танцев «Айордик» состоится в том же формате, что и прежде. С исполнением армянских народных песен выступят приглашенные из Армении певцы, а выступления танцевальных групп-участниц будут оценивать члены жюри, имеющие высокую профессиональную квалификацию. Они и определят победителей.
Добавим, что молодая исполнительница национальных песен, танцовщица Анаит Саркисян, в 1991 году создав группу, попыталась посредством армянских песен и танцев продолжить дело погибших товарищей и свято хранить память о них. Назвала ансамбль «Айордик» в память о Национальном герое, участнике Арцахской войны Татуле Крпеяне и других погибших парнях.
Переехав в Москву, она, с целью приобщить живущую на чужбине армянскую молодежь к нашей культуре и сохранить в их сознании дух патриотизма, в 1998 году вновь открыла ансамбль.