ՀՀ դեսպանը Հոլանդահայ կազմակերպությունների ու կառույցների ներկայացուցիչներին է ներկայացրել Սփյուռքի նախարարության 2017 թվականի ծրագրերը
Հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման համար արդեն բարի ավանդույթ է դարձել տարեսկզբին Նիդերլանդների Թագավորությունում ՀՀ դեսպանի և հյուպատոսի հանդիպումը հոլանդահայ կազմակերպությունների և կառույցների անդամների հետ:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում է «Նիդերլանդական օրագիր»-ը, Դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը մանրամասը ներկայացրել է Հայաստանի Անկախության և Հայկական բանակի կազմավորման 25-ամյա հոբելյանական տարվա արդյունքները, Սփյուռքի նախարարության կողմից 2017թ. Հայաստանում կազմակերպվող միջոցառումների թեմատիկան,  Հայաստան-սփյուռք կապը նոր հիմքերի վրա դնելու խնդիրները, կրթական ծրագրերին առնչվող հարցերը:
Այս ֆոնին կարևորվում է Նիդերլանդների և Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, որը նշվելու է այս տարի: Հարուստ մշակութային  ժառանգություն  ունեցող մեր երկու երկրների միջև  հաջողությամբ զարգանում են հոգևոր, մշակութային կապերն ու շփումները: Լավ նախադրյալներ են ստեղծվել քաղաքական և  բիզնես դաշտերի փոխհամաձայնեցված գործունեության համար:
Հոլանդահայ կազմակերպությունների ու կառույցների ներկայացուցիչներն անդրադարձան համայնքներում կազմակերպվող միջոցառումներին:
Հայկական համայնքները այս տարի ևս հետամուտ են լինելու  Հայոց ցեղասպանության տարելիցի պատշաճ անցկացմանն ու ցեղասպանության ժխտման կանխարգելմանը:
Ի դեպ, հանդիպման մասնակիցները դիտեցին այս թեմայով դեսպանատանը  բացված հայկական կիրակնօրյա դպրոցի սաների աշխատանքների ցուցահանդեսը, գնահատեցին լավագույն աշխատանքները:
Երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող օգտակար այս հանդիպմանը հնչեցին շատ հարցեր ու տրվեցին դրանց պատասխանները:
Վերջում դեսպան  Ձ. Աղաջանյանը, հաջողություն մաղթեց բոլորին իրենց հայանպաստ գործունեության համար, հորդորեց ամեն բան անել հայ-հոլանդական կապերն ավելի սերտացնելու, մեր երկու ժողովուրդների բարեկամությունն ամրապնդելու ջանքերում: Նաև շնորհակալություն հայտնեց բոլորին` հայապահպանության ոլորտում ունեցած ավանդի համար:

Посол РА представил представителям армянских организаций и структур Голландии программы Министерства Диаспоры на 2017 год
Встречи посла РА и консула в Королевстве Нидерланды с представителями армянских организаций и структур для обсуждения интересующих вопросов стали уже доброй традицией.
Как сообщил редакции «Армяне сегодня» «Нидерландский дневник», посол Дзюник Агаджанян подробно представила итоги юбилейного года независимости Армении и 25-летия формирования Армянской армии, тематику мероприятий, которые в 2017 году будут организованы Министерством Диаспоры РА в Армении, задачи выведения связи Армения-Диаспора на новые основы и вопросы, касающиеся образовательных программ.
На этом фоне приобретает важность 25-летие установления дипломатических отношений между Нидерландами и Арменией, которое будет отмечаться в этом году. Между двумя нашими странами, имеющими богатое культурное наследие, успешно развиваются духовные, культурные связи и общение. Созданы хорошие предпосылки для взаимосогласованного действия политического и бизнесполя.
Представители армянских организаций и структур Голландии коснулись организуемых в общинах мероприятий, которые в этом году также будут последовательны в организации на должном уровне мероприятий очередной годовщины Геноцида армян и предотвращения отрицания Геноцида.
Кстати, участники встречи в этой связи посмотрели открывшуюся в посольстве выставку работ воспитанников армянской воскресной школы, оценили лучшие работы.
На этой встрече, представляющей обоюдный интерес, прозвучало много вопросов, на которые были даны ответы.
В заключение посол Агаджанян пожелала всем успехов в их патриотической деятельности, призвала сделать все, чтобы еще более укрепить армяно-голландские связи, дружбу между двумя народами. Она также выразила всем благодарность за вклад в дело сохранения армянства.