Սուրբ Սարգսի տոնն այս տարի փետրվարի 11-ին է. աղի բլիթ, երիտասարդների օրհնության օր
Ս. Սարգիս զորավարը իր որդու` Մարտիրոսի եւ 14 քաջ մարտիկների հետ նահատակվել է հանուն քրիստոնեական հավատքի:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Հայրապետի բարձր տնօրինությամբ այն հռչակվել է երիտասարդների օրհնության օր:  Արարատյան Հայրապետական թեմն արդեն 11 տարի տոնին վերադարձրել է երբեմնի ժողովրդականությունը: Այս տարի էլ բազմաթիվ ծրագրերով ու նախաձեռնություններով է հարուստ տոնական ծրագիրը՝ համերգներ, մրցույթներ, քայլերթ:
Ս. Սարգսի տոնը Հայաստանում ընդունված է նշել ոչ միայն եկեղեցական ծեսով, աղոթքով, այլեւ ժողովրդական սովորույթներով, որը մեզանում նվիրական ավանդույթ է: Ս. Սարգիսը երիտասարդների արագահաս բարեխոսն է: Նրա միջնորդությամբ հրաշքներ են տեղի ունենում: Այդ օրը երիտասարդներն աղոթում են Սրբին, որ իրենց աղոթքները հասցնի առ Աստված: Ս. Սարգիսը սիրո երազանքն իրականացնող Սուրբ է:
Ժողովրդական սովորություններից է նաեւ Ս. Սարգսի տոնին նախորդող գիշերը երիտասարդների՝ աղի բլիթ ուտելը, որի հետ նրանք կապում են իրենց փեսացուի կամ հարսնացուի երազահայտնությունը:
Այդ օրը հիշատակելի սովորություններից է փոխինդով մատուցարանը դնել տան տանիքին կամ պատշգամբին եւ սպասել Ս. Սարգիս զորավարի ձիու պայտի հետքին: Ըստ ավանդույթի` Ս. Սարգիսը պետք է հրեշտակների ուղեկցությամբ անցնի եւ ում մատուցարանի մեջ դրված ալյուրի կամ փոխինդի մեջ թողնի իր սպիտակ (մաքրություն, անաղարտություն է խորհրդանշում) ձիու պայտի հետքը, այդ տարի կիրականանա երիտասարդի երազանքը: Սիրահարված երիտասարդները տոնի առթիվ միմյանց բացիկներ եւ քաղցրավենիք են նվիրում:
Սբ Սարգիս զորավարի տոնի առթիվ կազմակերպվող միջոցառումների ժամանակացույցին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

Праздник Св. Саркиса в этом году – 11 февраля: соленые блины, день благословения молодежи
Зоравар Св. Саркис вместе с сыном Мартиросом и 14 отважными воинами погибли во имя христианской веры.
По высочайшему распоряжению Его Святейшества Патриарха Всех армян Гарегина II день этот провозглашен днем благословения молодежи. Араратская патриаршая епархия уже 11 лет возвратила празднику былую народность. В этом году праздничная программа также богата разнообразными планами и инициативами – концерты, конкурсы, шествия.
Праздник Св.Саркиса в Армении принято отмечать не только церковным обрядом, молитвой, но и народными обычаями, ставшими у нас священной традицией. Св. Саркис – ходатай молодежи. По его ходатайству происходят чудеса. В этот день молодые молятся Святому, дабы он донес их молитвы Богу. Св. Саркис – святой, осуществляющий мечты о любви.
Одним из народных обычаев является также поедание молодыми людьми соленых блинов в ночь накануне праздника Св. Саркиса, с чем они связывают встречу во сне с женихом или невестой.
Обычаем этого дня является также выставление подноса с похиндзем на крышу дома или на балконе и ожидание следа копыта коня Св.Саркиса. По легенде, Св.Саркис должен проехать в сопровождении ангелов, и в чьем подносе с мукой или похиндзем оставит след копыта своего белоснежного коня (белый цвет символизирует чистоту, безупречность) – в этом году осуществится мечта молодого человека. Влюбленные молодые люди по случаю праздника преподносят друг другу открытки и сладости.
С графиком мероприятий, организуемых в честь праздника зоравара Св.Саркиса можно ознакомиться здесь.