Ուզբեկստանի Նախագահը պարգևատրել է հայկական համայնքի գործիչներ Գեորգի Սահակովին և Մարտին Սեթյանին
2017թ. հունվարի 24-ին Ուզբեկստանում մեծ շուքով նշվում էր Միջազգային մշակույթի հանրապե­տական կենտրոնի 25-ամյակը:
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»ը՝ տոնական միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Ուզբեկս­տա­նի հայկական ազգային մշակութային կենտրոնի ներկայացուցիչները։ Հանդիսությունն սկսվեց Ուզբեկստանի Հանրապետության Նախագահ Շ. Միրզիևի ողջերթի խոսքով, ապա Նախագահն անձամբ պարգևներ հանձնեց ազգային փոքրամասնությունների մշակութային կենտրոնների մի շարք ներկայացուցիչների։ Նրանց թվում էին նաև «Դեպի ապագա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, մեր հայրենակից Գեորգի Սահակովը, ով պարգևատրվեց «Շուխրատ» մեդալով, և Ուզբեկստանի հայկական ազգային մշակութային կենտրոնի նախագահ Մարտին Սեթյանը: Վերջինիս Ուզբեկստանի նախագահը արժեքավոր նվեր և շնորհակալագիր հանձնեց:
Անշուշտ, յուրաքանչյուր մարդու կյանքում շատ մեծ իրադարձություն է պետական պարգև և այլ նվերներ ստանալը, մասնավորապես երկրի նորընտիր նախագահից: Սակայն պակաս նշանակալից չէր նաև այն հարցերի շրջանակը, որ քննարկեցին մեր հայրենակիցները նախագահ Շ. Միրզիևի հետ։ Դրանք վերաբերում էին ազգային ինքնության և մշակույթի պահպանությանը։
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ համերգ, որին մասնակցեց «Էրեբունի» հայկական համույթը: Մեր հայրենակիցների ելույթը ճանաչվեց որպես լավագույն ազգային պար:

Президент Узбекистана наградил деятелей армянской общины Георгия Саакова и Мартина Сетяна
24 января 2017г. в Узбекистане с большой торжественностью отмечалось 25-летие Республиканского центра международной культуры.
Как передает «Армяне сегодня», в праздничном мероприятии участвовали также представители Армянского национального культурного центра Узбекистана.
Празднество началось приветственной речью президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиева, затем глава государства лично вручил награды ряду представителей культурных центров национальных меньшинств. Среди них был и главный редактор журнала «Депи апага», наш соотечественник Георгий Сааков, награжденный медалью “Шухрат”, а также председатель Армянского национального культурного центра Узбекистана Мартин Сетян – президент Узбеукистана вручил ему ценный подарок и Благодарственную грамоту.
В жизни каждого человека, несомненно, большим событием является получение государственных наград и иных подарков, в частности, от новоизбранного главы государства. Но не менее знаменательным был круг вопросов, обсужденных нашими соотечественниками с презхидентом Ш.Мирзиевым. Они касались сохранения национальной идентичности и культуры.
После встречи состоялся концерт, в котором участвовал армянский танцевальный коллектив “Эребуни”. Выступление наших соотечественников было признано лучшим национальным танцем.