Ուզբեկստանի Նախագահը պարգևատրել է հայկական համայնքի գործիչներ Գեորգի Սահակովին և Մարտին Սեթյանին
2017թ. հունվարի 24-ին Ուզբեկստանում մեծ շուքով նշվում էր Միջազգային մշակույթի հանրապե­տական կենտրոնի 25-ամյակը:
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»ը՝ տոնական միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Ուզբեկս­տա­նի հայկական ազգային մշակութային կենտրոնի ներկայացուցիչները։ Հանդիսությունն սկսվեց Ուզբեկստանի Հանրապետության Նախագահ Շ. Միրզիևի ողջերթի խոսքով, ապա Նախագահն անձամբ պարգևներ հանձնեց ազգային փոքրամասնությունների մշակութային կենտրոնների մի շարք ներկայացուցիչների։ Նրանց թվում էին նաև «Դեպի ապագա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, մեր հայրենակից Գեորգի Սահակովը, ով պարգևատրվեց «Շուխրատ» մեդալով, և Ուզբեկստանի հայկական ազգային մշակութային կենտրոնի նախագահ Մարտին Սեթյանը: Վերջինիս Ուզբեկստանի նախագահը արժեքավոր նվեր և շնորհակալագիր հանձնեց:
Անշուշտ, յուրաքանչյուր մարդու կյանքում շատ մեծ իրադարձություն է պետական պարգև և այլ նվերներ ստանալը, մասնավորապես երկրի նորընտիր նախագահից: Սակայն պակաս նշանակալից չէր նաև այն հարցերի շրջանակը, որ քննարկեցին մեր հայրենակիցները նախագահ Շ. Միրզիևի հետ։ Դրանք վերաբերում էին ազգային ինքնության և մշակույթի պահպանությանը։
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ համերգ, որին մասնակցեց «Էրեբունի» հայկական համույթը: Մեր հայրենակիցների ելույթը ճանաչվեց որպես լավագույն ազգային պար:

President of Uzbekistan awards activists of the Armenian community Georgy Sahakov and Martin Setyan
On January 24, 2017, Uzbekistan celebrated the 25th anniversary of the Republican International Cultural Center with grand splendor.
As reported Hayern Aysor, among the participants of the celebration were representatives of the Armenian National Cultural Center of Uzbekistan. The ceremony began with a welcoming speech by President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyev, who also personally granted awards to several representatives of the cultural centers of national minorities, including Editor-in-Chief of Depi Apaga (Towards the Future) magazine Georgy Sahakov, who was awarded with the Shukhrat Medal, and President of the Armenian National Cultural Center of Uzbekistan Martin Setyan. The President of Uzbekistan also granted a valuable gift and certificate of appreciation to the latter.
Of course, receiving a state award and other gifts is a very major event in each person’s life, especially from a country’s President-elect, but what was also significant was the scope of issues that the Armenians of Uzbekistan discussed with President Mirziyev, including issues related to preservation of the national identity and culture.
The event was followed by a concert featuring performances by the Erebouni Armenian Dance Ensemble, one of the performances of which was recognized as the best national dance.