Թուրք լուսանկարչի թբիլիսյան ցուցահանդեսը՝ նվիրված Հրանտ Դինքի հիշատակին
Հունվարի 19-ին լրանում է Թուրքիայում լույս տեսնող երկլեզու «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 10-րդ տարելիցը:
Հունվարի 21-ին Դինքի նահատակության 10-րդ տարելիցին նվիրված  Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում երեկոյան ժամերգությունից հետո կկատարվի հոգեհանգստյան կարգ, որից հետո «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կբացվի թուրք լուսանկարիչ Ումութ Վեդաթի «Ո՞վ եմ ես» խորագրով  լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Վեդաթը  Թուրքիայում  լքված հայկական եկեղեցիների, ամայացած գյուղերի ու քաղաքների պատկերներով փորձում է բարցրաձայնել այն ճշմարտությունը, որը թուրքական պետությունը՝ ոչնչացնելով հայկական հետքը, պարտադրում է մոռանալ ու վերացնել, մերժել ու արհամարհել:
Լուսանկարները  Թուրքիայում հայկական հոգևոր ու մշակութային ժառանգության խոսուն վկաներն են, իսկ Թբիլիսիիում բացվող ցուցահանդեսը նաև բողոք է խտրականության, պատմական անարդարության դեմ, և նվիրվում է երկու ժողովուրդների հաշտեցմանը ձգտող Հրանտ Դինքի հիշատակին:
Ումութ Վեդաթն իր  «Ո՞վ եմ ես» խորագրով ցուցահանդեսը ներկայացրել է նաեւ Եւրեւանում: Aravot.am-ին տված հարցազրույցում հեղինակն ասել է. «Ես ծնվել եմ Ստամբուլում 1980 թ.-ին շարքային ընտանիքում։ Ինչպես մարդկանց մեծամասնությունը, ես ևս ստիպված էի սովորել պետության կողմից մշակված պատմության դասագրքերով` պատմության մի մեխանիզմ, որ պարտադրում է կամ մոռանալ ու վերացնել, կամ մերժել ու արհամարհել ճշմարտությունը։
Առաջին անգամ իմ սովորածը կասկածի տակ դրեցի, երբ 2008թ-ին Ստամբուլ-Երևան ավտոբուսով ճամփորդում էի Վրաստան։ Հետո սկսեցի մտածել լքված շինությունների մասին, որ տեսել էի Թուրքիայում նախկինում։ Այդ ժամանակից ի վեր սկսեցի խորանալ պատմության մեջ և գտնել իմ կյանքի չբարձրաձայնված ճշմարտությունը։ Ցուցահանդեսն իմ չորս տարվա աշխատանքի, ինքնության փնտրտուքի և պատմության մյուս կողմը բացահայտելու ջանքերի ամփոփումն է»:

Тбилисская выставка турецкого фотографа, посвященная памяти Гранта Динка
Девятнадцатого января исполняется 10 лет со дня убийства главного редактора издающегося в Турции еженедельника «Акос» Гранта Динка.
После вечерней молитвы 21 января в церкви Св. Эчмиадзин Тбилиси, посвященной 10-летию гибели Гранта Динка, будет совершено заупокойное богослужение, после чего в затее «Галуст Гюльбенкян» центра «Айартун» откроется фотовыставка  работ турецкого фотографа Умута Ведата под девизом «Кто я».
�?зображениями покинутых армянских церквей, заброшенных сел, обезлюдевших городов в Турции Ведад пытается озвучить истину, которую турецкое государство, уничтожая армянский след, принуждает забыть и ликвидировать, отвергать и игнорировать.
Фотографии – красноречивые свидетельства армянского духовного и культурного наследия в Турции, а открывшаяся в Тбилиси выставка – еще и протест против дискриминации, исторической несправедливости, посвящается памяти стремившегося к примирению двух народов Гранта Динка.
Свою выставку «Кто я» Умуд Ведат представил и в Ереване. В интервью, данном Aravot.am, автор сказал: «Я родился в Стамбуле в 1980 году, в обычной семье. Как и большинство людей, я также вынужден был учиться по учебникам истории, созданным государством – механизмам истории, принуждающим или забыть и устранить, либо отвергать и игнорировать истину.
Впервые поставил под сомнение то, что учил, когда в 2008 году на автобусе Стамбул-Ереван ехал в Грузию. Потом начал размышлять о заброшенных строениях,  которые раньше видел в Турции. С того времени начал углубляться в историю, находить неозвученную истину в своей жизни. Выставка – итог моих четырехлетних поисков идентичности и усилий  по выявлению оборотной стороны истории».