Մեկնարկում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային հիմնախնդիրների լուծմանն աջակցության ծրագիրը
Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային հիմնախնդիրների լուծմանն աջակցության 2013-2014 թվականների ծրագիրը մշակել է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը՝ ելնելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նախընտրական ծրագրի դրույթներից:
Ծրագիրը նպաստելու է Ավստրալիայի հայ համայնքներում ազգային ինքնության ամրապնդմանն ու զարգացմանը, Ավստրալիայի հայ համայնքների մշակութային կյանքի աշխուժացմանն ու զարգացմանը, Հայաստանի և Սփյուռքի միջև միջհամայնքային կապերի ընդլայնմանը, տարածաշրջանում Հայաստանից և հայաշատ համայնքներից տարբեր ստեղծագործական խմբերի, համույթների, անհատ կատարողների այցելությունների կազմակերպմանը, համայնքի և Հայաստանի դպրոցների քույրացմանը:
Ծրագրի շրջանակներում համայնքի հետ հանդիպելու, ինչպես նաև բարեգործական համերգներով հանդես գալու նպատակով Ավստրալիա կմեկնեն ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Լեյլա Սարիբեկյանն ու Արսեն Գրիգորյանը (Մրո), երգչուհի Սոնա Շահգելդյանը, դաշնակահար, կոմպոզիտոր Գարիկ Սարիբեկյանը և դաշնակահարուհի Տաթևիկ Հայրումյանը:

Стартует программа содействия Министерством Диаспоры РА решению образовательно-культурных проблем армянских общин Австралии
Программа содействия решению образовательно-культурных проблем армянских общин Австралии на 2013-14гг. Министерством Диаспоры РА разработана исходя из положений предвыборной программы Президента Республики Армения.
Программа будет содействовать укреплению и развитию в армянских общинах Австралии национальной идентичности, активизации и развитию культурной жизни армянских общин Австралии, расширению межобщинных связей между Арменией и Диаспорой, организации визитов в регион различных творческих групп, ансамблей, сольных исполнителей из Армении и армянонаселенных общин.
В рамках программы с целью встреч с общиной, а также проведения благотворительных концертов в Австралию отбудут Заслуженные артисты РА Лейла Сарибекян и Арсен Григорян (Мро), певица Сона Шахгельдян, пианист, композитор Гарик Сарибекян и пианистка Татевик Айрумян.