Այսօր Ռուսաստանում սգո օր է
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանով դեկտեմբերի 26-ը հայտարարվել է սգո օր՝ ռուսական ՏՈւ-154 օդանավի կործանման առիթով։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարությանը պատկանող Ту-154 օդանավը, որը Սոչիից ուղևորվելիս է եղել դեպի Սիրիա, անհետացել էր ռադարների տեսադաշտից և ընկել Սև ծովը։ Օդանավը անհետացել է անմիջապես թռիչքից հետո։ Օդանավում եղել է 92 մարդ՝ 83-ը ուղևորներ, որոնք հիմնականում ՌԴ ՊՆ աշխատակիցներ են եղել, ինչպես նաև արտիստներ, որոնք թռչել են Սիրիայի ավիաբազա շնորհավորելու ՌԴ զինված ուժերի Ամանորը։ Բացի այդ, կործանված օդանավում եղել են նաև ինը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
«Ավիավթարի հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ են մահացել։ Արտահայտելով իմ խորին վիշտը և ցավակցելով զոհերի հարազատներին ու մտերիմներին դեկտեմբերի 26-ը հայտարարում եմ սգո օր Ռուսաստանի Դաշնությունում», – «ՌԻԱ-նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասված է ՌԴ նախագահի հրամանում։

Президент России В.Путин объявил 26 декабря общенациональным днем траура по погибшим в крушении Ту-154
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/Սգո-օր.jpg)
Президент России Владимир Путин объявил 26 декабря общенациональным днем траура по погибшим в воскресенье в авиакатастрофе Ту-154 Министерства обороны, летевшего в Сирию на авиабазу Воздушно-космических сил России Хмеймим. �?нформацию передает Р�?А Новости.
Поисково-спасательные работы на месте крушения воздушного судна в акватории Черного моря в районе Сочи продолжаются. Российские правоохранительные органы в рамках возбужденного уголовного дела выясняют причины и обстоятельства падения лайнера, повлекшего гибель 92 человек.
Глава Минтранса РФ Максим Соколов прилетел в Сочи для проведения заседания комиссии в связи с крушением Ту-154 и оказанием помощи родным погибших. В Москве создан оперативный штаб, в котором развернуты бригады военных психологов и медиков лечебных учреждений Минобороны.