Սփյուռքի նախարարության «հրաշք» նվերը Ատըրաուի հայկական մշակութային կենտրոնի պարախմբին
«ԵՏՄ երկրների հայկական համայնքների կրթամշակութային զարգացմանն աջակցության» ծրագրի շրջանակներում Ղազախստանի Հանրապետության Ատըրաու քաղաքի «Տավրոս» հայկական մշակութային կենտրոնի համանուն պարային խմբի անդամները Ամանորի նախօրեին լավ նվեր ստացան։
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ համայնքային կենտրոնի կազմավորման 10-ամյակի առիթով Ղազախստանում ՀՀ դեսպան Արա Սահակյանն այս տարվա գարնանը միջնորդել էր աջակցելու համայնքի պարային խմբին հայկական ազգային տարազներ ձեռք բերելու հարցում։ Եվ ահա հայկական պարային 20 հանդերձները գտել են իրենց տերերին։ Համայնքի ղեկավար Գ. Փլուզյանի հավաստմամբ՝ տարեմուտի հանդեսին «Տավրոս» պարախումբը հանդես կգա նոր հագուստով, ուրեմն նաև՝ նոր շուքով։
«Շնորհակալությո´ւն, հրաշալի նվերի համար,- գրում են համայնքի անդամները,- սա իսկապես արքայական նվեր է»։

The “Miracle” Gift by the Ministry of Diaspora to the Dance Group of Atyrau’s Cultural Center
Within the framework of the project titled “Assistance to the Educational and Cultural Development of the Armenian Communities in the EEU Countries”, the members of the dance group of the “Davros” Armenian Cultural Center in the city of Atyrau, Kazakhstan, received a nice gift on the eve of the New Year.
According to “Hayern Aysor”, on the 10-th anniversary of the Center’s launching, Ambassador of the ROA in Kazakhstan Ara Sahakyan had intervened in the spring of 2016 to assist the community’s dance group and provide it with national Armenian dresses. And 20 Armenian dancing dresses just found their owners. According to community leader K. Blouzyan, the “Davros” dance group will start the new year performances with new dresses, therefore with a renewed splendor”.
“Thank you for this wonderful gift,- are writing the community members,- this is really a royal gift”.