ՀԲԸՄ-ն Հայաստանում նշում է հիմնադրման 110-ամյակը
«Հայկական բարեգործական ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) վերջին ամիսներին տարբեր միջոցառումներով սփյուռքյան մասնաճյուղերում նշել է միության 110-ամյակը: Չէինք կարող Մայր հայրենիքում բաց թողնել հոբելյանական ձեռնարկներ ունենալու հնարավորությունը: Հայաստանում միջոցառումները որոշել էինք իրականացնել ապրիլ ամսին, բայց քառօրյա պատերազմի պատճառով հետաձգեցինք: Հիմա ուրախ եմ, որ խաղաղ պայմաններում ենք կյանքի կոչում»,-այս մասին լրագրողների հետ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Յակուբյանը:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ`Վազգեն Յակուբյանը նշեց, որ ՀԲԸՄ-ն մնայուն ներկայություն է դարձել Հայաստանում, բազմաբնույթ ծրագրեր իրականացնելով` խոր արմատներն են գցել այստեղ, և որ շարունակելու են ազգային նպատակներին հասնելու համար` կամրջել Սփյուռքի ներուժը Հայաստանում առկա ներուժին:
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ Պերճ Սեդրակյանն ասաց, որ անցնող 110 տարիների ընթացքում միությունը Հայաստանում և Սփյուռքում հայության համար փարոս է հանդիսացել: Միության նախագահը վստահեցրեց, որ միջոցառումների շարքը համախմբելու է ՀԲԸՄ-ի ղեկավարությանը, անդամներին, գործընկերներին, բարեկամներին՝ տոնախմբելու նշանակալի այս իրադարձությունն ու վերահաստատելու «Միութիինը զօրութիին է» ՀԲԸՄ-ի երկարամյա կարգախոսը:
Ապա տեղի ունեցավ «Մեկդարյա պատմություն. Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն» էլեկտրոնային գրքի շնորհանդեսը, որը ներկայացրեց Հայկական վիրտուալ համալսարանի հիմնադիր-նախագահ, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Երվանդ Զորյանը:
Հետևելով ՀԲԸՄ-ի ձգտումներին` գիրքը նոր ձևաչափով է, այն է` վերաիմաստավորել հայկական փորձը կրթության և ուսուցման բնագավառում:
Գրքի առաջին հատորը ներկայացնում է ՀԲԸՄ-ի գործունեությունը հիմնադրման` 1906 թվականից մինչև 1940-ական թվականները, իսկ երկրորդ հատորը`1941 թվականից մինչև 2006 թվականի ծավալած գործունեությունը:
Այնուհետև տեղի ունեցավ «Snapshot 110» լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացումը, որի նպատակը Սփյուռքում ապրող պրոֆեսիոնալ և սիրողական մակարդակի լուսանկարիչների համախմբումն է: Նրանք աշխատանքներում ներկայացրել են կրթական, մշակութային, հոգևոր և մարդկային այն արժեքները, որոնք մարմնավորում են ՀԲԸՄ-ը:
ՀԲԸՄ-ի` դեկտեմբերի 2-ի հոբելյանական միջոցառումները եզրափակվեցին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցած «ՀՈԳԻՍ» պարային երաժշտական ներկայացմամբ՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և ՀԲԸՄ-ի Նորքի Հայորդյաց տան ու «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի սաների կատարմամբ:
Հավելենք, որ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը հիմնադրվել է 1906 թվականի ապրիլի 15-ին, Կահիրեում (Եգիպտոս)` հայտնի ազգային գործիչ Պողոս Նուբարի և եգիպտահայ համայնքի ականավոր ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ` հայ ժողովրդի հոգևոր և մշակութային զարգացմանը նպաստելու համար:Նրանց հիմնական նպատակն էր ստեղծել մի միություն, որը կոչված էր ամեն կերպ աջակցելու հայ ժողովրդին:
1906 թվականից մինչև հիմա ՀԲԸՄ-ը հավատարիմ է մնացել իր կոչմանը` համայն հայության բարգավաճմանը նպաստող հիմքերի ստեղծմաը: Այսօր միությունն ունի 74 շրջանային հանձնաժողովներ, մասնաճյուղեր, գործընկեր կազմակերպություններ, 28 երիտասարդ արհեստավարժների համախմբումներ, 24 դպրոցներ, մշակութային ու երիտասարդական տասնյակ կենտրոններ, գեղարվեստական, մարզական ու սկաուտական խմբեր: Իր պատմության կերտման ողջ ընթացքում միությունը հավատարիմ է մնացել հիմնադիրների տեսլականին` ներդրումներ կատարել հայ ժողովրդի կրթական, սոցիալական, առողջապահական ու մշակութային կյանքի բարելավման և առաջընթացի նպատակով:

ВАБС отмечает в Армении 110-летие своего основания
«Всеобщий армянский благотворительный союз (ВАБС) в последние месяцы различными мероприятиями отмечал в филиалах Диаспоры свое 110-летие. Не могли упустить возможность провести на Матери-Родине юбилейные мероприятия. Мероприятия в Армении решили провести в апреле, однако вследствие четырехдневной войны пришлось отложить. Сейчас рады, что претворяем их в жизнь в мирных условиях», – об этом на состоявшейся пресс-конференции сказал председатель филиала ВАБС в Армении, член Центрального правления союза Вазген Якубян.
Как передает «Армяне сегодня», Вазген Якубян отметил, что ВАБС имеет уже в Армении постоянное присутствие, осуществляя разнообразные программы, пустил здесь глубокие корни и что для достижения национальных целей продолжит наводить мосты между потенциалами Диаспоры и Армении.
Председатель ВАБС Перч Седракян сказал, что за минувшие сто десять лет Союз в Армении и Диаспоре являлся для армянства маяком. Он заверил, что цикл мероприятий сплотит руководство, членов, партнеров, друзей ВАБС, что бы праздновать это знаменательное событие и подтвердить многолетний девиз ВАБС «Единство – сила».
Затем состоялась презентация электронной книги «Вековая история: Всеобщий армянский благотворительный союз», которую представил президент-учредитель Армянского виртуального университета, член Центрального правления ВАБС Ерванд Зорян.
Следуя стремлениям ВАБС, книга создана в новом формате, ее задача – переосмыслить армянский опыт в области образования и обучения.
Первый том книги представляет деятельность ВАБС начиная с основания в 1906 году до 1940-х годов, а вторая часть – с 1941 по 2016гг.
Затем состоялось открытие фотовыставки «Snapshot 110», цель которой – сплочение проживающих в Диаспоре фотографов, профессионалов и любителей. В своих работах они представили образовательные, культурные, духовные и человеческие ценности, олицетворяемые ВАБС.
Юбилейные мероприятия ВАБС 2 декабря завершились танцевальным музыкальным представлением «Огис» («Моя душа»), состоявшимся в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна в исполнении Норкского «Айордац тун» ВАБС и Первопрестольного святого Эчмиадзина и центра творческих технологий «Тумо». Добавим, что ВАБС был основан 15 апреля 1906 года в Каире (Египет) по инициативе известного национального деятеля Погоса Нубара и видных представителей армянской общины Египта. �?х основной целью было создать союз, призванный всемерно содействовать армянскому народу.
С 1906 года по настоящее время ВАБС оставался верен своему призванию – создание благоприятных основ для процветания всего армянства. Сегодня союз насчитывает 74 региональных комиссии, филиала, организаций-партнеров, 28 молодежных профессиональных объединений, 24 школы, десятки культурных и молодежных центров, художественные, спортивные и скаутские группы. На всем протяжении своей истории союз оставался верен идее основателей – вкладывать инвестиции с целью улучшения и прогресса образовательной, социальной, медицинской, культурной жизни армянского народа.