ՌԴ-ում հայոց լեզվի պահպանության համար անհրաժեշտ է լուրջ աշխատանք տանել հենց ընտանիքների հետ. Գագիկ Գյանջումյան
Ռուսաստանում ոչ պաշտոնական տվյալներով ապրում է 2,5 մլն հայ: Այնտեղ գործող հայկական կրթօջախների թիվը 400-ից ավելին է: Չնայած այն հանգամանքին, որ տեղի հայկական կառույցներն ամեն ջանք գործադրում են հայերին համախմբել՝ նրանց մեջ հայոց լեզուն սերմանելու համար, սակայն դժվարությունները շատ են:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ ԿԳՆ Կրթության ազգային ինստիտուտի հայագիտական և սոցիալական մշակութային առարկաների բաժնի մասնագետ Թամարա Թովմասյանը, կան հայեր, որոնք կարծես հեռացած լինեն հայկական կառույցներից: «Նրանցից շատերն իրենց տեղը գտել են այդ երկրում, ունեն աշխատանք, տուն և հայկական կառույցների շուրջ համախմբվելու ,հայոց լեզուն պահպանելու անհրաժեշտություն չեն տեսնում: Այստեղ խնդիր կա»,-ասաց Թամարա Թովմասյանը:
Մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոֆեսոր Ջուլիետտա Գյուլամիրյանի խոսքով, Ռուսաստանը հայ համայնքին տալիս է անհրաժեշտ բոլոր պայմանները դպրոց ունենալու, լեզուն պահպանելու համար, սակայն պատկերն այն է, որ շատ հայեր իրենց հեռու են պահում այդ գործընթացներից: Նա ներկայացրեց Սոչիում իրեն հանդիպած օրինակը: «Սոչիի քաղաքային իշխանությունները որոշեցին բացել հայ ուսուցիչներ պատրաստելու ուսումնարան: Երկու ամիս այս ծրագիր մշակեցինք, դասագրքեր առանձնացվեցին: Սոչիի իշխանությունները շենք տրամադրեցին, կահավորեցինք: Ընդունելության հայտարարություն տրվեց, սակայն մեկ դիմում չունեցանք: Այդ շենքն այդպես մնաց, հետո դարձավ ռուսական դպրոց»,-ասաց Ջուլիետտա Գյուլամիրյանը:
Ռուսաստանում հայոց լեզվի պահպանության համար անհրաժեշտ է լուրջ աշխատանք տանել հենց ընտանիքների հետ: Նման կարծիք հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը:
Նա նոր է վերադարձել Ռուսաստանից. Կրասնոդարում անցկացվել է համաժողով ` ուղղված լեզվի պահպանության հարցերին: «Երկու օր տևած համաժողովին հարցեր բարձրացվեցին: Բոլորի կարծիքն այն էր, որ լեզվի պահպանության խնդիրը լուծելու համար պետք է կարողանալ մտնել ընտանիք: Այնպես անել, որ հայ ընտանիքներում ավելի շատ խոսեն հայերեն, մտածեն հայերեն: Խոսվեց տրամադրվող գրականության մասին: Սփյուռքի նախարարությունն ամեն տարի իրականացնում է մեթոդական գրականության առաքման ծրագիր, մեծ քանակությամբ գրականություն ուղարկվում է նաև Ռուսաստանի հայկական կրթօջախներ: Եղան առաջարկություններ նոր մեթոդական ձեռնարկների հետ կապված»,-ասաց Գագիկ Գյանջումյանը` նշելով, որ նման քննարկումների արդյունքում այս տարի գրականությունը թարմացվում է: Իհարկե, Ռուսաստանում ուծացման խնդիր կա, սակայն հայ համայնքին տրված են բոլոր պայմանները հայոց լեզուն պահպանելու համար: Ի տարբերություն Ռուսաստանի, կան երկրներ, որտեղ պետության կողմից խնդիրներ են ստեղծվում:

Для сохранения армянского языка в РФ необходимо проводить серьезную работу именно с семьями
В России проживает 2,5 млн армян. В РФ насчитывается более 400 действующих армянских образовательных центров. Несмотря на то, что армянские структуры прилагают огромные усилия для объединения местных армян, обучения их армянскому языку, все же они сталкиваются с многочисленными трудностями. Как отметила в пресс- центре «Арменпресс» специалист отдела арменоведческих и социально-культурных дисциплин Национального института образования Министерства образования и науки Армении Тамара Товмасян, есть армяне, которые несколько отдалились от армянских структур. “Многие из них нашли свое место в этой стране, имеют работу, дом и не видят необходимости сплочения вокруг армянских структур, сохранения армянского языка. В этом заключается большая проблема”, – отметила Товмасян. Доктор педагогических наук, профессор Армянского государственного педагогического университета им.
Х. Абовяна Джульетта Гюламирян, в свою очередь, отметила, что Россия предоставляет армянской общине все необходимые условия для того, чтобы иметь свои школы, сохранять свой язык, однако картина такова, что многие армяне сами отстраняются от этих процессов. “Например, городские власти Сочи открыли училище по подготовке армянских учителей. Мы два месяца разрабатывали программу, выделили учебники. Сочинские власти предоставили здание, мы его оборудовали, дали объявление о приеме, однако ни одной заявки так и не поступило”, – отметила она. Для сохранения армянского языка в России необходимо проводить серьезную работу именно с семьями. Подобное мнение выразил начальник управления всеармянских программ Министерства диаспоры РА Гагик Гянджумян.
Он недавно вернулся из России: проводил в Краснодаре форум, посвященный вопросам сохранения армянского языка.  «Все пришли к единому мнению, что для сохранения армянского языка необходимо работать с этими семьями, сделать так, чтобы в домах больше говорили на родном языке. Министерство диаспоры ежегодно реализует программу по доставке необходимой литературы, в армянские очаги образования в России отправляются большие партии литературы. Были и предложения, связанные с методичиескими пособиями”, – заявил Гянджумян, отметив, что  в результате подобных обсуждений литература ежегодно обновляется.
Армянской общине России предоставлены все условия для сохранения родного языка. В отличие от России, есть страны, в которых создаются проблемы именно со стороны государства.