«Ծառայության տարվան» նվիրված երեկո Տորոնտոյում
Կանադայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Բաբկեն արքեպիսկոպոս Չարյանի հովանավորությամբ նախօրեին Տորոնտոյի «Համազգային» թատերասրահում տեղի է ունեցել «Ծառայության տարուն» նվիրված գնահատանքի երեկո: Այս մասին հաղորդում է Կանադայի հայոց թեմի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը 2016 թվականը կոնդակով հռչակել է«Ծառայության տարի»:
Կաթողիկոսի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Աշխարհում ապրող յուրաքանչյուր ոք իր ինքնությունն ունի: Ինքնությունը ենթադրում է պատկանելություն, պատկանելությունը նշանակում է հավատարմություն, իսկ հավատարմությունը պահանջում է ծառայություն»:
Միջոցառման ընթացքում բարձր գնահատականի արժանացան ավելի քան 20 տարի կամավորական ծառայություն կատարած մի շարք անհատներ, ովքեր անդամակցում են Հայ օգնության միությանը (ՀՕՄ), Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միությանը (ՀՄԸՄ), ինչպես նաև` Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը: Գնահատականի արժանացան նաև Սբ. Աստվածածին հայ առաքելական եկեղեցում ծառայող հավատացյալները:
Փակման իր խոսքում Բաբկեն արքեպիսկոպոս Չարյանը նշեց, որ ծառայելու դեպքում պետք է ծառայել անշահախնդիր, հոժարակամ, նվիրումով և եղբայրասիրությամբ:
«Այդ ժամանակ է, որ կմեծանանք և կբարձրացնենք եկեղեցին և միութենական մեր բոլոր կառույցները: Սերը կարևոր է ծառայության մեջ, որը պահանջում է գիտակցություն, նվիրում, հավատք ու սեր ազգի և հայրենիքի հանդեպ»,- իր խոսքը ավարտեց արքեպիսկոպոսը:

Event devoted to Year of Service held in Toronto
On November 27, Hamazkayin Theater in Toronto hosted an appreciation event devoted to the Year of Service. The event was sponsored by Primate of the Armenian Diocese of Canada, Fr. Archbishop Babken Charian, reported the official Facebook page of the Armenian Diocese of Canada.
By a condac, His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia has declared the year 2016 as the Year of Service.
The Catholicos’s message reads as follows: “Each person living in the world has his identity. Identity implies belonging, belonging implies loyalty, and loyalty requires service.”
During the event, several individuals with over 20 years of volunteer service were praised. They are members of the Armenian Relief Society (ARS), Homenetmen, as well as Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society. The faithful serving for the St. Mary Armenian Apostolic Church were also appreciated.
In his closing speech, Archbishop Babken Charian stated that one needs to serve generously, unconditionally, as well as with dedication and as a brother.
“That is when we will grow and raise the church and all our organizations. Love is a necessity in service, and service requires awareness, dedication, as well as faith in and love for the nation and the homeland,” the archbishop concluded.