Բարեգործական ցուցահանդես, որի հասույթը կփոխանցվի Շուշիի կերպարվեստի թանգարանին
«Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամը սիրով հրավիրում է ներկա գտնվելու Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին նվիրված արցախցի նոր սերնդի գեղանկարիչների և քանդակագործների «ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆԸ այլընտրանք չունիԱՆԿԱԽՈՒԹՅՈՒՆ» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը, որը տեղի կունենա ս.թ. դեկտեմբերի 2-ինժամը 13.00-ին Թեքեյան Կենտրոնում /Երեւան, Խանջյան 50/:
Բարեգործական ցուցահանդեսին հնարավոր է նաև աշխատանքների վաճառք, որից գոյացած ողջ հասույթը կհատկացվի երիտասարդ սեղծագործողներին և Շուշիի կերպարվեստի թանգարանին:

Proceeds from charity exhibition to go to fine arts museum in Shushi
Tekeyan Centre Fund cordially invites everyone to attend the opening ceremony of the “There is no alternative to FREEDOM: INDEPENDENCE” exhibition, which will be held on 2 December (13:00) at Tekeyan Center (50 Khanjyan Street, Yerevan). The exhibition will showcase the works by the new generation of Armenian painters and sculptors and is dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic.
The works might also be on sale, and all proceeds will go to young Armenian creators and the Museum of Fine Arts in Shushi.