«Ինովացիոն էթնիկ մարզային կենտրոնը»՝ ազգային արժեքների և ստեղծարար մտքի դարբնոց
«Ինովացիոն ազգային էթնիկ մարզային կենտրոն»-ի բացումով հատկապես վերարժևորում ենք ազգային արժեքների պահպանումը, քանի որ այդ ամենի բացակայության դեպքում՝ ցանկացած գործ կձախողվի: Հայի ուղեղը ես նմանեցնում եմ օվկիանոսի. երբ փոթորկվում է, կախարդական փայտիկից էլ ուժեղ է և ամենազոր: Երեխաներ հավաքագրելով՝ մենք հայտարարում ենք «զորակոչ», որի միջոցով, հզոր բանակ ստեղծելով, կկարողանանք աշխարհում շատ կարևոր մտքի «պատերազմներում» հաղթանակներ գրանցել: Կենտրոն հաճախող հայ երեխաները կկարողանան ձևավորել իրենց տաղանդն ու ունակությունները՝ աշխարհին ներկայանալի լինելու համար»,-նոյեմբերի 21-ին Էջմիածնի «Հայ միասնության խաչ» բարեգործական մշակութային հասարակական կազմակերպությունում տեղի ունեցած «Ինովացիոն էթնիկ մարզային կենտրոն»-ի բացման արարողության ժամանակ «Հայերն այսօրին» ասաց հասարակական կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Գրիգոր Մաչանենց Բաբախանյանը և հավելեց, որ կենտրոնի գլխավոր նպատակը հատկապես անապահով երեխաների կողքին կանգնելն է, որպեսզի միջոցների բացակայությունը որևէ մեկի ճակատագրի կերտման հարցում պատճառ չհանդիսանա:
Իսկ «Ինովացիոն էթնիկ մարզային կենտրոնի» ղեկավար Քրիստինե Գյոնջյանը հույս հայտնեց, որ կենտրոնը հետաքրքիր ծրագրերի, նախագծերի իրականացման վայր կդառնա, որտեղ երիտասարդները չկտրվելով իրենց արմատներից՝ կստեղծեն և կիրականացնեն նորարար գաղափարներ:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ առաքելական եկեղեցու Արմավիրի թեմի առաջնորդ Տեր Սիոն եպիսկոպոս Ադամյանը, Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանը, ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպան Լուկաս Գասսերը, ինչպես նաև ՀՀ-ում գործող դեսպանատներից, տեղական և միջազգային մի շարք կազմակերպություններից, ՏՀՏ ոլորտից և մասնավոր ընկերություններից ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման սկզբում օրհնության խոսք ասաց Սրբազան հայրը, որից հետո համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց «Հայ միասնության խաչ»-ի և Էջմիածնի քաղաքապետարանի միջև, ապա ԻԷՄԿ-ի ստեղծման գործում աջակցություն ցուցաբերած կառույցներին`Էջմիածնի քաղաքապետարան, «ԱրմՍվիսԲանկ», «Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ, «Ինտերնետ Հանրություն» ՀԿ, «Արփինետ» ՍՊԸ, «Լոկատոր» ՓԲԸ և անհատներին՝ Գևորգ Մաչանյանին, Հարութ Բրոնոզյանին(ԱՄՆ), Մկրտիչ Բաբայանին(ԱՄՆ), Չառլի Տակեսյանին(ԱՄՆ, Չիկագո),շնորհակալագրեր հանձնվեցին:
Հավելենք, որ ԻԷՄԿ-ի նպատակը մարզերում ՏՀՏ ոլորտի ակտիվացումը, տնտեսության մեջ ինովացիաների խթանմանը, ստեղծարար մտածելակերպին, փորձառության ձեռքբերման հնարավորությանն ու գործատու-մասնագետ կապի ստեղծմանը նպաստելն է: Այժմ կենտրոն են հաճախում փոքրերի և մեծերի խմբից կազմված շուրջ 70 մարդ, որտեղ նրանք անվճար հիմունքներով մասնակցում են ռոբոտաշինության, համակարգչային ցանցերի ստեղծման, օֆիսային ծրագրերի, ցանցային սարքավորումների և կարգավորումների, NAT տեխնոլոգիայի և շատ ուրիշ դասընթացների:

«Областной этнический инновационный центр» – кузница национальных ценностей и творческой мысли
С открытием «Областного этнического инновационного центра» особенно переоценивается сохранение национальных ценностей, поскольку при отсутствии всего этого любое дело провалится. Ум армянина я уподобляю океану, когда он бушует – сильнее волшебной палочки и всемогущ. Привлекая детей, мы объявляем «призыв», посредством которого, создав могучую армию, сумеем одержать победы в весьма важных мировых интеллектуальных «войнах». Посещающие центр дети смогут  проявить  свои таланты и способности, чтобы быть представленными миру», – сказал корреспонденту «Армяне сегодня» на состоявшейся 21 ноября в благотворительной культурной общественной организации «Крест армянского единства» церемонии открытия в Эчмиадзине «Областного этнического инновационного центра» учредитель общественной организации Григор Мачаненц Бабаханян, добавив, что главная цель центра – встать рядом с необеспеченными детьми, чтобы отсутствие средств не стало причиной в построении судьбы кого-либо.
Руководитель же «Областного этнического инновационного центра» Кристине Генджян выразила надежду, что центр станет местом реализации интересных программ, проектов, где молодежь, не отрываясь от своих корней, создаст и претворит в жизнь новаторские  идеи.
На мероприятии присутствовали предстоятель Армавирской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Сион Адамян, мэр Эчмиадзина Карен Григорян, посол Швейцарской Конфедерации в РА Лукас Гассер, а также ряд аккредитованных в РА послов, представители местных и международных организаций, частных компаний.
В начале мероприятия со словами благословения выступил Святейший  Отец, после чего был подписан Меморандум сотрудничества между «Крестом армянского единства» и мэрией Эчмиадзина. Организациям, оказавшим содействие в создании «Областного этнического инновационного центра» – Эчмиадзинской мэрии, АрмСвистБанку, ОО «Союз предприятий информационных технологий», ОО «�?нтернет сообщество», ООО «Арпинет», ЗАО «Локатор», а также отдельным лицам – Геворгу Мачаняну, Аруту Бронозяну (США), Мкртичу Бабаяну (США), Чарли Такесяну (США, Чикаго) были вручены Благодарственные грамоты.
Добавим, что главная цель организации – активизация сферы �?КТ, стимулирование инноваций в экономике, содействие творческому мышлению, возможности приобретения опыта и создание связи работодатель-специалист. Ныне центр посещают около 70 человек, объединенных в группы детей и взрослых, где они бесплатно участвуют в курсах роботостроения, создания компьютерных сетей, офисного программирования, сетевого оборудования и наладки, технологии NAT  и многих других.