Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը մասնակցեց «Հմտություններ և գիտելիքներ հանուն երիտասարդների հզորացման» ծրագրի մեկնարկային հանդիպմանը
Նոյեմբերի 22-ին ինքնազարգացման ու ժամանցի բազմաֆունկցիոնալ «Լոֆթ» կենտրոնում ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը և նախարարության աշխատակազմի Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը մասնակցեցին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ֆինանսավորմամբ և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային կազմակերպության կողմից իրականացվող «Հմտություններ և գիտելիքներ հանուն երիտասարդների հզորացման» ծրագրի մեկնարկային հանդիպմանը:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել տեղահանված և հակամարտություններից տուժած երիտասարդների ինտեգրմանը Հայաստանում:
Փոխանցելով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը՝ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց. ««Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային կազմակերպության գործունեությունը նմանօրինակ այլ կառույցներից տարբերվում է նրանով, որ երիտասարդներին նախապատրաստում է դիմագրավել աղետներին և այլ խնդիրներին: Գովելի է, որ այս տարվա ծրագրում ընդգրկված են նաև սիրիահայեր և «Վոլդ Վիժնի» գործունեության շնորհիվ ավելի կարագանա նրանց ինտեգրման գործընթացը: Սփյուռքի նախարարությունը պատրաստակամությամբ կհամագործակցի՝ իրականացնելու այս կարևոր ծրագիրը»:
«Վորլդ Վիժն Հայաստանի» տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը ողջունելով ներկաներին՝ ուրախությամբ նշեց, որ վերջապես մշակել են հատուկ ծրագիր, որի անմիջական շահառուները հիմնականում Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ երիտասարդներն են լինելու:
Այնուհետև ՎՎՀ երիտասարդական ծրագրերի ղեկավար Լիանա Սարգսյանն առավել ամփոփ ներկայացրեց երիտասարդների համար առաջարկվող ծրագիրը՝ ընդգծելով, որ ծրագրի նպատակն է նպաստել տեղահանված և հակամարտություններից տուժած երիտասարդների ինտեգրմանը Հայաստանում, և մասնագիտական կողմնորոշման, դասընթացների, գործնական աշխատանքի ու զբաղվածության հնարավորություններ ստեղծելով՝ աջակցել նրանց կենսագործունեության համար անհրաժեշտ միջոցների ապահովմանը: Նա հավելեց, որ ծրագրի շահառուները 14-35 տարեկան երիտասարդներ են, որոնց 70%-ը փախստականներ են լինելու, իսկ 30%-ը՝ տեղացիներ: Նման համամասնությունը կնպաստի Հայաստանում հաստատված սիրիահայ երիտասարդների առավել արագ և արդյունավետ ինտեգրմանը:

Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян принял участие в стартовой встрече программы «Навыки и знания во имя усиления молодежи»
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян и начальник Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока аппарата Министерства Диаспоры Левон Антонян 22 ноября в многофункциональном центре самосовершенствования и досуга «Лофт» приняли участие в стартовой встрече программы «Навыки и знания во имя усиления молодежи», финансируемой Госдепартаментом США и реализуемой международной организацией «Ворлд Вижн Айастан».
Целью программы является содействие интеграции в Армении перемещенной и пострадавшей в результате конфликтов молодежи.
Передав слова приветствия министра Диаспоры Грануш Акопян, Серж Срапионян отметил: «Деятельность международной организацией «Ворлд Вижн Айастан» отличается от подобных структур тем, что она учит молодежь противостоять бедствиям и другим проблемам. Достойно похвалы то, что в программу на текущий год включены также сирийские армяне, и благодаря «Ворлд Вижн Айастан» процесс их интеграции ускорится. Министерство Диаспоры готово сотрудничать в реализации этой важной программы».
Директор «Ворлд Вижн Айастан» Жирайр Эдилян, приветствовав присутствующих, с радостью отметил, что наконец разработана специальная программа, непосредственными бенефициариями которой будут  в основном переехавшие в Армению сирийские армяне.
Затем руководитель молодежных программ «Ворлд Вижн Айастан» Лиана Саргсян вкратце представила предназначенную для молодежи программу, подчеркнув, что ее целью является содействие интеграции в Армении перемещенной и пострадавшей в результате конфликтов молодежи, профессиональной ориентации, трудоустройства. Она добавила, что бенефициариями программы будут лица в возрасте 14-35 лет, 70 процентов которых составят беженцы, 30 – местные. Подобное соотношение будет способствовать скорейшей и эффективной интеграции сирийской молодежи в Армении.