Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը մասնակցեց «Հմտություններ և գիտելիքներ հանուն երիտասարդների հզորացման» ծրագրի մեկնարկային հանդիպմանը
Նոյեմբերի 22-ին ինքնազարգացման ու ժամանցի բազմաֆունկցիոնալ «Լոֆթ» կենտրոնում ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը և նախարարության աշխատակազմի Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը մասնակցեցին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ֆինանսավորմամբ և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային կազմակերպության կողմից իրականացվող «Հմտություններ և գիտելիքներ հանուն երիտասարդների հզորացման» ծրագրի մեկնարկային հանդիպմանը:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել տեղահանված և հակամարտություններից տուժած երիտասարդների ինտեգրմանը Հայաստանում:
Փոխանցելով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը՝ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց. ««Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային կազմակերպության գործունեությունը նմանօրինակ այլ կառույցներից տարբերվում է նրանով, որ երիտասարդներին նախապատրաստում է դիմագրավել աղետներին և այլ խնդիրներին: Գովելի է, որ այս տարվա ծրագրում ընդգրկված են նաև սիրիահայեր և «Վոլդ Վիժնի» գործունեության շնորհիվ ավելի կարագանա նրանց ինտեգրման գործընթացը: Սփյուռքի նախարարությունը պատրաստակամությամբ կհամագործակցի՝ իրականացնելու այս կարևոր ծրագիրը»:
«Վորլդ Վիժն Հայաստանի» տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը ողջունելով ներկաներին՝ ուրախությամբ նշեց, որ վերջապես մշակել են հատուկ ծրագիր, որի անմիջական շահառուները հիմնականում Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ երիտասարդներն են լինելու:
Այնուհետև ՎՎՀ երիտասարդական ծրագրերի ղեկավար Լիանա Սարգսյանն առավել ամփոփ ներկայացրեց երիտասարդների համար առաջարկվող ծրագիրը՝ ընդգծելով, որ ծրագրի նպատակն է նպաստել տեղահանված և հակամարտություններից տուժած երիտասարդների ինտեգրմանը Հայաստանում, և մասնագիտական կողմնորոշման, դասընթացների, գործնական աշխատանքի ու զբաղվածության հնարավորություններ ստեղծելով՝ աջակցել նրանց կենսագործունեության համար անհրաժեշտ միջոցների ապահովմանը: Նա հավելեց, որ ծրագրի շահառուները 14-35 տարեկան երիտասարդներ են, որոնց 70%-ը փախստականներ են լինելու, իսկ 30%-ը՝ տեղացիներ: Նման համամասնությունը կնպաստի Հայաստանում հաստատված սիրիահայ երիտասարդների առավել արագ և արդյունավետ ինտեգրմանը:

Deputy Diaspora Minister Serzh Srapionyan participated in inauguration of Skills and Knowledge for Youth Economic Empowerment project
On November 22, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan and Head of the Department for Armenian Communities of the Near East and Middle East at the RA Ministry of Diaspora Levon Antonyan participated in the inauguration of the Skills and Knowledge for Youth Economic Empowerment project at LOFT Center. The project is funded by the U.S. Department of State and is being carried out by World Vision Armenia.
The goal of the project is to help young Armenians displaced and devastated by conflicts become integrated in Armenia.
Serzh Srapionyan transmitted the welcoming remarks of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and stated the following: “The activities of World Vision Armenia are different from the activities of other similar organizations in that World Vision Armenia helps prepare young people to confront disasters and solve other issues. It is nice to see that Syrian-Armenians are also engaged in the project this year. Thanks to World Vision, they will become integrated more quickly. The Ministry of Diaspora is willing to collaborate in order to carry out this major project.”
Greeting the attendees, Director of World Vision Armenia Zhirayr Edilyan happily mentioned that World Vision Armenia had finally developed a special project, the direct beneficiaries of which will mainly be young Syrian-Armenians who have moved to Armenia.
Afterwards, WVA Youth Programs Director Liana Sargsyan gave a more brief presentation of the project for the youth, emphasizing that the goal of the project is to help young people displaced and devastated by conflicts become integrated in Armenia and help provide the resources required for living and working by helping them choose professions and participate in courses and by providing opportunities for practice and employment. She added that the beneficiaries of the project are young people between the ages of 14 and 35, 70% of whom will be refugees and 30%-locals. Such a proportion will contribute to more speedy and effective integration of young Syrian-Armenians in Armenia.