Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կմեկնի Մոսկվա
Նոյեմբերի 21-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը երկօրյա այցով կմեկնի Մոսկվա (Ռուսաստանի Դաշնություն), ուր կմասնակցի Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Պատրիարքի ծննդյան 70-րդ հոբելյանական տարեդարձի հանդիսություններին: Այս մասին հայտնում են Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Այցի ընթացքում Նորին Սրբությանը ուղեկցելու են Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Շահե ծայրագույն վարդապետ Անանյանը, Հայրապետի գավազանակիր Հոգեշնորհ Տ. Աղան աբեղա Երնջակյանը և Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Արժանապատիվ Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը:

Catholicos of All Armenians to leave for Moscow
On November 21, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians will pay a two-day visit to Moscow (Russian Federation) where he will participate in the ceremonies dedicated to the 70th birth anniversary of Kiril, Patriarch of Moscow and All Russia, as reported the information system of the Mother See.
During the visit, His Holiness will be accompanied by Director of the Foreign Relations and Protocol Department of the Mother See, His Grace, Fr. Archbishop Nathan Hovhannisyan; Director of the Inter-Church Relations Department of the Mother See, Rev. Fr. Supreme Archimandrite Shaheh Ananyan; Crosier of the Patriarch, Rev. Fr. Friar Aghan Yernjakyan and Director of the Information System of the Mother See, His Beatitude, Fr. Priest Vahram Melikyan.