Աբու Դաբիի հայկական վարժարանում ուսանում է շուրջ 40 երեխա
Արաբական Միացյալ Էﬕրություններում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նոյեմբերի 9-ին այցելեց Աբու Դաբիի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցի: Հոգևոր այս կառույցի հիմնարկեքն իրականացվել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի ձեռամբ՝ 2012թ. մայիսի 4-ին, իսկ արդեն 2014թ. դեկտեմբերի 12-ին Արամ Ա-ն օծել է Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին:
ՀՀ Նախագահն այցելեց նաև եկեղեցուն կից գործող «Արա Խանոյան» կիրակնօրյա վարժարան, որը գործում է այս տարվանից: Նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը փոքրիկներն աղուհացով, ազգային տարազներով և Հայաստանի ու ԱՄԷ-ի դրոշներով դիմավորեցին հենց վարժարանի բակում: Վարժարանում այսօր ուսանում է շուրջ 40 երեխա: Վարժարանն ունի մանկապարտեզ և միջնակարգ կրթական բաժին:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ այստեղ դասավանդվում է հայոց լեզու, հայոց պատմություն, հայ երգ և պար: Մինչ վարժարանի հիմնումը հայ աշակերտները Մայրենին սովորում էին հանգստյան օրերին՝ իբրև հավաքատեղի օգտագործելով այլ դպրոցների տարածքները:
Նույն օրը ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության և հայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը համայնքային մի շարք գործիչների պարգևատրել է պետական բարձր պարգևներով: Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա հայրենանվեր գործունեության համար «Մովսես Խորենացի» մեդալով է պարգևատրել կիրակնօրյա վարժարանի բարերար Արա Խանոյանը:

Nearly 40 children attend the Armenian school in Abu Dhabi
On November 9, the delegation led by RA President Serzh Sargsyan, who is on an official visit to the United Arab Emirates, visited the Holy Martyrs Armenian Church in Abu Dhabi. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan is part of the delegation. The groundbreaking ceremony for this church was held by Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia on May 4, 2012. On December 12, 2014, Aram I consecrated the Holy Martyrs Armenian Church.
The President also visited the Ara Khanoian Armenian Sunday School, which is adjunct to the church and opened its doors this year. The children greeted the President-led delegation with salt and bread, in national costumes and with the national flags of Armenia and the UAE in the yard of the school. Today, the school has nearly 40 students, a kindergarten and a secondary education division.
According to Hayern Aysor, the school offers courses devoted to Armenian language, history, song and dance. Before the school’s establishment, Armenian children would learn Armenian on the weekends in areas of other schools as a place for gathering.
On the same day, during a meeting with members of the Armenian community, Serzh Sargsyan awarded several activists with high state awards. Benefactor of the Armenian Sunday school Ara Khanoian was awarded with the Movses Khorenatsi Medal for his notable contributions to the strengthening and development of Armenia-Diaspora relations and for his longstanding pro-national activities.