Միսաք Մանուշյանի կիսանդրու բացումը Ֆրանսիայի Ավինյոն քաղաքում
Նոյեմբերի 5-ին Ֆրանսիայի Ավինյոն քաղաքի Պերդիգիեի անվան կենտրոնական զբոսայգում` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խաչքարի հարևանությամբ, տեղի ունեցավ ֆրանսիական Դիմադրության շարժման մարտիկ, Ֆրանսիայի ազգային հերոս, ֆրանսիական Պատվո լեգեոնի շքանշանակիր Միսաք Մանուշյանի կիսանդրու հանդիսավոր բացման արարողությունը, որին ներկա էին Ավինյոնի քաղաքապետ Սեսիլ Հելլը, Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Սամվել Լալայանը, Ավինյոնի հայ-ֆրանսիական կազմակերպության նախագահ Վերոնիկ Բրունա-Մարդոյանը, ֆրանսահայ նախկին մարտիկների կազմակերպության նախագահ, գնդապետ Հովսեփ Հովսեփյանը, սենատորներ Կլոդ Օտը և Ալեն Դյուֆոն, ԱԺ պատգամավորներ Միշել Ֆուրնիե-Արմանը և Ժուլիե Օբերը, կիսանդրու հեղինակ քանդակագործ Մարսելա Կրացը, տեղական և մարզային ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հոգևոր այրեր, բազմաթիվ ֆրանսահայեր:
Ավինյոնի քաղաքապետ տիկին Սեսիլ Հելլն իր ելույթում ներկայացրեց Միսաք Մանուշյանի անցած փառավոր ուղին, մասնավորապես ընդգծելով այն հարգանքն ու սերը, որը վերջինս ստացավ ողջ Ֆրանսիայում` հակաֆաշիստական պայքարում իր մեծ ներդրմանն ի պատասխան:
Հյուպատոս Սամվել Լալայանն իր ելույթում անդրադարձավ հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերություններին, հայ համայնքի և Ավինյոնի տեղական իշխանությունների արդյունավետ ու լայնածավալ աշխատանքներին, որի արդյունքն է նաև Միսաք Մանուշյանի կիսանդրու բացումն Ավինյոնում: ՀՀ հյուպատոսը նշեց, որ պատմության փառավոր էջերը խորհրդանշող ցանկացած կառույց ունի գալիք սերունդներին դաստիարակելու և ոգեշնչելու առաքելություն:
Միջոցառմանը հանդես եկած զինվորական նվագախմբի և երգչախմբի կատարումներին հաջորդեց ծաղկեպսակների զետեղման արարողությունը:
Այնուհետև, Ավինյոնի «Լը Պանդորա» կինոթատրոնում ցուցադրվեց ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Ռոբերտ Գեդիկյանի` Մանուշյանի և նրա մարտական ընկերների մասին պատմող «Ոճրագործության բանակ» կինոնկարը:

Bust of Missak Manouchian unveiled in France’s Avignon
On November 5, the bust of fighter of the French Resistance Movement, national hero of France and recipient of the French Legion of Honor Missak Manouchian was unveiled near the cross-stone commemorating the victims of the Armenian Genocide during a grand ceremony held at Perdigie Central Park in the French city of Avignon. Among the attendees were Mayor of Avignon Cecil Hell, Consul of the Republic of Armenia in Marseille Samvel Lalayan, President of the Armenian-French Organization of Avignon Veronic Brouna-Mardoian, President of the Organization of Ex-French-Armenian Fighters, Colonel Hovsep Hovsepyan, Senators Claude Ot and Alain Dufeau, Deputies of the French National Assembly Michel Furnie-Arman and Julie Ober, sculptor of the bust Marcela Kratz, representatives of local and regional self-government bodies, heads of French-Armenian organizations, public and political figures, clergymen and several French-Armenians.
In her speech, Mayor of Avignon Cecil Hell presented the glorious past of Missak Manouchian and particularly emphasized the love and respect that he received by all Frenchmen in response to the great contribution that he made to the battle against Fascism.
In his speech, Consul Samvel Lalayan touched upon the friendly French-Armenian relations, the fruitful and large-scale activities of the Armenian community and the local authorities of Avignon, proof of which is also the unveiling of the bust of Missak Manouchian in Avignon. The Consul stated that any structure symbolizing the glorious past is aimed at providing the future generations with an education and inspiring them.
The performances by the military choir and orchestra were followed by the wreath-laying ceremony.
Afterwards, the Le Pandora Movie Theater of Avignon hosted the screening of Robert Gedikian’s film “Army of Crime”, which is devoted to Manouchian and his friends-in-combat.