Միսաք Մանուշյանի կիսանդրու բացումը Ֆրանսիայի Ավինյոն քաղաքում
Նոյեմբերի 5-ին Ֆրանսիայի Ավինյոն քաղաքի Պերդիգիեի անվան կենտրոնական զբոսայգում` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խաչքարի հարևանությամբ, տեղի ունեցավ ֆրանսիական Դիմադրության շարժման մարտիկ, Ֆրանսիայի ազգային հերոս, ֆրանսիական Պատվո լեգեոնի շքանշանակիր Միսաք Մանուշյանի կիսանդրու հանդիսավոր բացման արարողությունը, որին ներկա էին Ավինյոնի քաղաքապետ Սեսիլ Հելլը, Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Սամվել Լալայանը, Ավինյոնի հայ-ֆրանսիական կազմակերպության նախագահ Վերոնիկ Բրունա-Մարդոյանը, ֆրանսահայ նախկին մարտիկների կազմակերպության նախագահ, գնդապետ Հովսեփ Հովսեփյանը, սենատորներ Կլոդ Օտը և Ալեն Դյուֆոն, ԱԺ պատգամավորներ Միշել Ֆուրնիե-Արմանը և Ժուլիե Օբերը, կիսանդրու հեղինակ քանդակագործ Մարսելա Կրացը, տեղական և մարզային ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հոգևոր այրեր, բազմաթիվ ֆրանսահայեր:
Ավինյոնի քաղաքապետ տիկին Սեսիլ Հելլն իր ելույթում ներկայացրեց Միսաք Մանուշյանի անցած փառավոր ուղին, մասնավորապես ընդգծելով այն հարգանքն ու սերը, որը վերջինս ստացավ ողջ Ֆրանսիայում` հակաֆաշիստական պայքարում իր մեծ ներդրմանն ի պատասխան:
Հյուպատոս Սամվել Լալայանն իր ելույթում անդրադարձավ հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերություններին, հայ համայնքի և Ավինյոնի տեղական իշխանությունների արդյունավետ ու լայնածավալ աշխատանքներին, որի արդյունքն է նաև Միսաք Մանուշյանի կիսանդրու բացումն Ավինյոնում: ՀՀ հյուպատոսը նշեց, որ պատմության փառավոր էջերը խորհրդանշող ցանկացած կառույց ունի գալիք սերունդներին դաստիարակելու և ոգեշնչելու առաքելություն:
Միջոցառմանը հանդես եկած զինվորական նվագախմբի և երգչախմբի կատարումներին հաջորդեց ծաղկեպսակների զետեղման արարողությունը:
Այնուհետև, Ավինյոնի «Լը Պանդորա» կինոթատրոնում ցուցադրվեց ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Ռոբերտ Գեդիկյանի` Մանուշյանի և նրա մարտական ընկերների մասին պատմող «Ոճրագործության բանակ» կինոնկարը:

Открытие бюста Мисака Манушяна во французском городе Авиньон
В центральном парке имени Пердигие французского города Авиньон, по соседству с хачкаром памяти жертв Геноцида армян 5 ноября состоялась торжественная церемония открытия бюста бойца Французского Сопротивления, Национального Героя Франции, кавалера Французского Почетного легиона Мисака Манушяна. На мероприятии присутствовали мэр Авиньона Сесиль Хелль, консул РА в Марселе Самвел Лалаян, председатель армяно-французской организации Авиньона Вероник Бруно-Мардоян, председатель организации бывших воинов – французских армян полковник Овсеп Овсепян, сенаторы Клод От и Ален Дюфо, депутаты НС Мишель Фурние-Арман и Жюлье Обер, автор памятника, скульптор Марсела Крац, представители местных и областных органов самоуправления, руководители армянских организаций Франции, общественно-политические деятели, духовные мужи, многочисленные армяне Франции.
Мэр Авиньона госпожа Сесиль Хелль в своей речи представила славный путь, пройденный Мисаком  Манушяном, в частности подчеркнув любовь и уважение, которых он удостоился во всей Франции за свой большой вклад в антифашистскую борьбу.
Консул Самвел Лалаян в своем выступлении коснулся дружественных армяно-французских отношений, широкомасштабной и эффективной совместной деятельности армянской общины и местных властей Авиньона, результатом которой стало и открытие бюста Мисака Манушяна в Авиньоне. Консул РА отметил, что любое сооружение, символизирующее славные страницы истории, обладает миссией воспитания и воодушевления грядущих поколений.
За выступлениями военного оркестра и хора последовала церемония возложения венков.
Затем в кинотеатре «Ле Пандора» Авиньона» был продемонстрирован фильм «Преступная армия» французского армянина, кинорежиссера  Роберта Гедикяна, повествующий о Манушяне и его боевых товарищах.