ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված ընդունելություն Բաղդադում
Նոյեմբերի 6-ին Բաղդադի Բաբելոն հյուրանոցում տեղի ունեցավ Հայաստանի Անկախության 25–ամյակին նվիրված ընդունելություն, որին ներկա էին Իրաքի պետական, քաղաքական և հասարակական գործիչներ, Բաղդադում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հոգևոր առաջնորդներ, իրաքահայ համայնքի անդամներ։ Երեկոյի պատվո հյուրը Իրաքի բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների նախարար Աբդելռազակ ալ-Իսսան էր: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ներկաներին ուղղված իր շնորհավորական խոսքում Իրաքում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանն անդրադարձավ Հայաստանի անկախացումից ի վեր ընթացող պետականակերտման գործընթացին և արձանագրված ձեռքբերումներին։ Ներկայացնելով հայ-իրաքյան պատմական հարաբերությունները՝ դեսպան Գրիգորյանը կարևորեց համագործակցությանն ու կառուցողական երկխոսությանը միտված դրանց շարունակական զարգացումը: Նա հավելեց, որ 2010 թ. վերաբացելով դեսպանությունը Բաղդադում՝ հաջողվել է նոր որակ հաղորդել երկկողմ համագործակցությանը, որը ներառում է ինտենսիվ քաղաքական երկխոսություն, միջխորհրդարանական կապեր, ապակենտրոնացված փոխգործակցություն, տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցություն։ Դեսպանը հատկապես կարևորեց իրաքահայ համայնքի ներդրումը երկկողմ բարեկամության ամրապնդման գործում։
Իրաքի կառավարության անունից ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նախարար ալ-Իսսան, ով բարձր գնահատեց բոլոր ոլորտներում հայ-իրաքյան համագործակցությունը և հույս հայտնեց, որ առաջիկայում ավելի կխորացվեն կապերն, ինչպես քաղաքական ու տնտեսական, այնպես էլ կրթամշակութային ոլորտներում:
Պաշտոնական ընդունելության սկզբում բացվեց Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանի` «Հայկական ճարտարապետություն» խորագիրը կրող լուսանկարչական ցուցահանդեսը, ինչպես նաև կազմակերպվեց հայկական ազգային տարազների ցուցադրություն:

Прием в Багдаде, посвященный 25-летию независимости РА
В гостинице «Вавилон» Багдада 6 ноября состоялся прием, посвященный 25-летию независимости РА, на котором присутствовали государственные, политические и общественные деятели �?рака, аккредитованные в Багдаде послы, представители международных организаций, духовные лидеры, члены армянской общины �?рака. Почетным гостем вечера был министр высшего образования и научных исследований �?рака Аблельразак ал-�?сса. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила пресс-служба М�?Д РА.
В поздравительной речи посол РА в �?раке Карен Григорян коснулся процесса построения государственности, протекающего с обретением Арменией независимости, и достигнутых успехов. Представляя исторические армяно-иракские отношения, посол Григорян отметил важность их непрестанное развитие, направленное на сотрудничество и конструктивный диалог. Он добавил, что открыв повторно в 2010 году посольство в Багдаде, удалось придать новое качество двустороннему сотрудничеству, включающему интенсивный политический диалог, межпарламентские связи, децентрализованное взаимодействие, сотрудничество в экономике, культуре, науке и ряде других областей. Особо подчеркнул посол важность вклада армянской общины �?рака в укрепление двусторонних дружественных отношений.
От имени правительства �?рака с приветственной речью выступил министр ал-�?сса, высоко оценивший армяно-иракское сотрудничество во всех сферах, выразив надежду, что в ближайшее время еще более углубятся связи – как в политике и экономике, так и образовательно-культурные.
В начале официального приема открылась фотовыставка директора музея Сергея Параджанова Завена Саркисяна «Армянская архитектура», а также была организована демонстрация армянских национальных нарядов.