Դիարբեքիրի քաղաքապետը ձերբակալվել է
Դիարբեքիրի քաղաքապետ Գյուլթան Քըշանաքը և քաղաքային խորհրդի անդամ Ֆըրաթ Անլըն անվտանգության վարչության ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժնի կողմից ձերբակալվել են:
Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) դեմ տարվող հետաքննության շրջանակում: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Քըշանաքը ձերբակալվել է Դիարբեքիրի օդանավակայանում, իսկ Անլըն` իր տանը: Նրանց երկուսի բնակարաններում հետախուզություն է իրականացվել:
Քաղաքապետ Քըշանաքի դեմ մեղադրական է պատրաստվել «ահաբեկչական խմբավորման օգտին» քարոզչություն անելու հիմնավորմամբ` մարտի 8-ի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը ելույթի ժամանակ: Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազության պատրաստած նյութերում նշվում է, թե նա PKK-ի «Ժողովրդավարական ազատ կանանց շարժում» կազմակերպության ակտիվ դերակատարներից է:  Քըշանաքի դեմ գործի շրջանակում «զինված ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու» մեղադրանքով նրա նկատմամբ 5-10 տարվա ազատազրկման պահանջ է ներկայացվել:
Դիարբեքիրի քաղաքային խորհրդի անդամ Ֆըրաթ Անլըն, ով մասնակցել է PKK զինյալի հուղարկավորության արարողությանը, մեղադրվում է «ահաբեկչական խմբավորման քարոզչություն իրականացնելու» մեջ:

Арестована мэр Диарбекира
Службами безопасности по борьбе с терроризмом были задержаны мэр Диарбекира Гюлтан Кышанак и член горсовета Фырат Анлын. Аресты проводились в рамках расследования дела против Рабочей партии Курдистана (PKK).
Oб этом сообщает агентство «Анадолу». Гюлтан Кышанак была задержана в аэропорту, а Фырат Анлын – у себя дома. В домах задержанных состоялись обыски.
Против мэра Диарбекира Гюлтан Кышанак выдвигается обвинение в пропаганде «в пользу террористической группировки» во время ее выступления 8-го марта. Прокуратура утверждает, что она является активным членом организации «Движение свободных женщин-демократок» в составе РКК. По выдвинутым против нее обвинениям ей грозит лишение свободы на 5-10 лет.
Член горсовета Фырат Анлын принимал участие в похоронах боевика из РКК, и его также обвиняют в в пропаганде «в пользу террористической группировки».