«Հրանտ Դինք» հիմնադրամի և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության համատեղ հայագիտական գիտաժողովը Ստամբուլում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/136-300x225.jpg)
2016 թվականի հոկտեմբերի 7-8-ը Ստամբուլում տեղի ունեցավ «Հայկական ինքնության քննական մոտեցումները 21-րդ դարում. խոցելիություն, առաձգականություն, փոխակերպություն» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որի կազմակերպիչներն էին «Հրանտ Դինք» հիմնադրամը և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությունը` Լիսաբոնի «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի և Ստամբուլում Շվեդիայի հյուպատոսության հովհանավորությամբ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Համազգայինի Հայաստանի գրասենյակից:
Գիտաժողովին մասնակցում էին հայ, թուրք և օտարազգի մասնագետներ, հանրային գործիչներ Թուրքիայից, Լիբանանից, Հայաստանից և այլ երկրներից, նչպես Խաչիկ Թյոլյոլյանը և Ռուբինա Փիրումյանը ԱՄՆ-ից, Հրաչ Չիլինգիրյանը Լոնդոնից, Ռազմիկ Փանոսյանը Լիսաբոնից, Մկրտիչ Մկրտչյանը, Վաչե Փափազյանը և Անիտա Թութիկյանը Բեյրութից, Հարություն Մարությանը և Սուրեն Դանիելյանը Հայաստանից, Մուրադ Ջանքարան, Փընար Քարաքըլչըքը, Արարատ Շեքերյանը Թուրքիայից:
Գիտաժողովը մեկնարկեց «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի վարչության նախագահ Ռաքել Դինքի և Համազգայինի Կենտրոնական վարչության ատենապետ Մկրտիչ Մկրտչյանի բացման ելույթներով: Միացյալ Նահանգներից ժամանած պրոֆ. Խաչիկ Թյոլյոլյանի «Ինքնությունների տարակուսանքը ժամանակակից հռետորաբանության մեջ» խորագրով անդրանիկ զեկուցումն ընդհանուր գծերով սահմանեց գիտաժողովի առանցքը:
Գիտաժողովի ավարտին տեղի ունեցավ «Արդի կիրառում-ապագա ուղղություններ» խորագրով ասուլիս, որը վարում էր պոլսահայ մտավորական Կարին Քարաքաշլըն: Մասնակիցներն էին «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժնի վարիչ Ռազմիկ Փանոսյանը, Համազգայինի Կենտրոնական վարչության անդամ Վաչե Փափազյանը, սսոցիոլոգ պրոֆ. Արուս Յումուլը և Կենտրոնական վարժարանի տնօրեն Սիլվա Քույումջյան-Մարկոսյանը:

Hrant Dink Foundation and Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society hold joint Armenological conference in Istanbul
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/136-300x225.jpg)
On 7-8 October 2016, Istanbul hosted the international conference entitled “Examinational Approaches to Armenian Identity in the 21st Century: Vulnerability, Resilience, Transfiguration”. The conference was organized by the Hrant Dink Foundation and Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society and held under the auspices of Lisbon’s Calouse Gulbenkian Foundation and the Consulate of Sweden in Istanbul, as reported Hamazkayin Armenia to Hayern Aysor.
The conference gathered Turkish, Armenian and other professionals and public figures from Turkey, Lebanon, Armenia and other countries such as Khachik Tololyan and Rubina Pirumian (USA), Hrach Chilingirian (London), Razmig Panossian (Lisbon), Meguerditch Meguerditchian, Vatche Papazian and Anita Toutikian (Beirut), Harutyun Marutyan and Suren Danielyan (Armenia) and Mourad Zankara, Penar Karakilcik and Ararat Shekerian (Turkey).
The conference was launched with opening remarks by Chairman of the board of the Hrant Dink Foundation Raquel Dink and Chairman of Hamazkayin Central Committee Meguerditch Meguerditchian. The conference was generally described in the first speech entitled “Bewilderment of Identities in Modern Rhetoric” by Armenian American professor Khachik Tololyan.
The conference ended with a press conference entitled “Modern Application-Future Directions” and moderated by intellectual Karin Karakashli. Among the participants were Director of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation Razmig Panossian, member of the Hamazkayin Central Committee Vatche Papazian, sociologist and professor Arus Yumul and Director of the Central Armenian School Silva Kouyoumdjian-Markosian.