Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ ունեցավ Վաշինգտոնի Կարնեգի հաստատությունում
Սեպտեմբերի 29-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ելույթ ունեցավ Վաշինգտոնի Կարնեգի հաստատությունում, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ հանդիպմանը, որը վարում էր Կարնեգի հաստատության փոխնախագահ Էնդրյու Վեյսը, ներկա էին ԱՄՆ պետքարտուղարության, ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնյաներ, առաջատար վերլուծաբաններ, Վաշինգտոնում հավատարմագրված դիվանագետներ։
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, անկախության հռչակումից ի վեր 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի անցած ուղին, մի շարք տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ամերիկյան առաջատար վերլուծաբաններին ներկայացրեց ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները, դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը, ներկայացրեց բանակցային գործընթացի առաջմղման շարունակելու համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման նպատակով Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքը, պայմանավորվածություններից հրաժարվելու փորձերը:
Պատասխանելով ներկաների բազմաթիվ հարցերին` Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներին, Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի անդամակցությանը, Հայաստան – Եվրոպական միություն համագործակցությանը, հայ-իրանական հարաբերություններին։

Эдвард Налбандян выступил в Фонде Карнеги в Вашингтоне
29-го сентября и.о. министра иностранных дел Эдвард Налбандян выступил в Фонде Карнеги в Вашингтоне.
На встрече с главой М�?Д Армении, которую вел вице-президент Фонда Карнеги Эндрю Вейс, присутствовали официальные лица из Госдепартамента, Совета национальной безопасности США, ведущие аналитики, аккредитованные в Вашингтоне дипломаты.
В своей речи Эдвард Налбандян представил приоритеты внешней политики Армении, пройденный Арменией за 25 лет независимости путь, подходы Армении к ряду региональных проблем и путям их решения.
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил ведущим американским аналитикам последствия апрельской агрессии Азербайджана против Арцаха, усилия Армении и Минской группы ОБСЕ, направленные на устранение этих последствий, нынешний этап процесса урегулирования карабахского конфликта. Эдвард Налбандян также представил достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, целью которых является создание необходимых условий для продолжения переговорного процесса, и деструктивные попытки Азербайджана отказаться от этих договоренностей.
Отвечая на многочисленные вопросы присутствующих, Эдвард Налбандян коснулся грубейших нарушений международного гуманитарного права, совершенных вооруженными силами Азербайджана во время апрельской войны, членства Армении в Евразийском экономическом союзе, сотрудничества между Арменией и Европейским Союзом, армяно-иранских отношений.