Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությունը հյուրընկալվեց ՀՀ ԱԳՆ-ում
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանն ընդունեց Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանի ղեկավարած պատվիրակությանը, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ֆրանսիական դինամիկ զարգացող երկկողմ հարաբերություններին, երկու երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանն ու արդյունավետ համագործակցությանն ամենատարբեր ոլորտներում:
Փոխնախարար Նազարյանը մեծապես կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների՝ արդեն բարի ավանդույթ դարձած այցելությունները Հայաստան և Արցախ: Նա միաժամանակ նշել է, որ հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների կարևորագույն բաղկացուցիչ հանդիսացող միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ընդլայնման ու խորացման հարցում իրենց նշանակալի ավանդն ունեն երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում ձևավորված բարեկամության խմբերը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսուա Ռոշբլուանին` վերջինիս հայանպաստ գործունեության և, մասնավորապես, Արցախի հիմնախնդիրների հանդեպ նրա կողմից ցուցաբերվող հետևողական ուշադրության համար:
Հանդիպմանն երկուստեք առանձնահատուկ կարևորվել է եվրոպական կառույցներում Հայաստանի և Ֆրանսիայի պատվիրակությունների միջև փոխշփումների ակտիվացումը և համագործակցության խորացումը: Ի թիվս այլ հարցերի, հատուկ անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացներում շարունակական ջանքերին:

Делегация французских парламентариев была принята в М�?Д Армении
28-го сентября заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян принял возглавляемую депутатом Национального собрания Франции Франсуа Рошблуаном делегацию.
В ходе встречи стороны коснулись динамично развивающихся армяно-французских двусторонних отношений, существующего между двумя странами политического диалога на высоком уровне и эффективного сотрудничества в различных сферах.
Замминистра Назарян подчеркнул важность ставших уже доброй традицией визитов французских парламентариев в Армению и Арцах. Он также отметил, что в вопросе расширения и углубления межпарламентского сотрудничества, являющегося важнейшей составляющей армяно-французских особых отношений, свой значительный вклад внесли сформированные в законодательных органах двух стран группы дружбы.
Замминистра поблагодарил Франсуа Рошблуана за его про-армянскую деятельность, в частности, за последовательное внимание, уделяемое им проблемам Арцаха.
На встрече стороны придали особую важность активизации контактов и углублению сотрудничества между делегациями Армении и Франции в европейских структурах. В числе других вопросов, особое внимание было уделено продолжительным усилиям в процессах по исключительно мирному разрешению карабахского вопроса и международному признанию Геноцида армян.