Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 2.4%-ով
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստան է ժամանել 501 118 զբոսաշրջիկ, ընդ որում` նրանց 26.3 տոկոսը եկել են ԱՊՀ երկրներից, 23.4 տոկոսը` ԵՄ երկրներից և 50.3  տոկոսը` այլ երկրներից: Ինչպես  տեղեկացնում են ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, հունվար-հունիսին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների 22,3 տոկոսը ժամանել է ՌԴ-ից, 17,8 տոկոսը` Իրանից, իսկ 10,1 տոկոսը` ԱՄՆ-ից: 2015թ. հունվար-հունիսի համեմատ Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 2.4%-ով: Ժամանողների 31,6 տոկոսն այցելել է գործնական նպատակով, 47 տոկոսը՝  հանգստի և ժամանցի,  0,4-ը՝ բուժման, իսկ այլ նպատակների համար այցելել է ժամանողների 20,9 տոկոսը:
2016թ. հունվար-հունիսին զբոսաշրջության նպատակով հանրապետությունից մեկնել է 470 693 մարդ կամ 2015թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 1.2%-ով: Ներկայացվող ցուցանիշներից պարզ է դառնում, որ 2016 թվականի հունվար-հունիսին Հայաստանից ինքնուրույն մեկնել է 466 444 մարդ և միայն 4 249 մարդ՝ զբոսաշրջային գործակալությունների միջոցով. վերջին ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 83,9 տոկոսով: Մեկնողների 6,7 տոկոսը հետապնդել է գործնական, 86,6-ը` հանգստի և ժամանցի և 6,7 տոկոսը` այլ նպատակներ:

Число посетивших Армению туристов возросло на 2,4 процента
ЗА первое полугодие нынешнего года в Армению приехали 501 118 туристов: 26,3% – из стран СНГ, 23,4% – стран Евросоюза и 50,3% – из других стран. Как сообщает  Национальная статистическая служба, 22,3% туристов, прибывших в Армению за январь-июнь, были из РФ, 17,8% – из �?рана, а 10,1% – из США. По сравнению с январем-июнем 2015 года число посетивших Армению туристов увеличилось на 2,4%. 31,6% прибывающих посетили с деловыми целями, 47% – для отдыха и досуга, 0,4% – лечения,  20,9% – с иными целями.
За тот же период из Армении выехали в туристических целях 470 693 человека, что на 1,2% больше, чем за в прошлом году. �?з представленных показателей становится ясно, что в январе-июне 2016 года из Армении самостоятельно отбыли 466 444 человека и только 4 249 – посредством туристических агентств. Последний показатель по сравнению с тем же периодом прошлого года возрос на 83,9%.  86,6% выехали на отдых, 6,7% – с деловыми и 6,7% – иными целями.