Հայ աշակերտները նվաճել են 6 մեդալ` մեգապոլիսների առարկայական օլիմպիադայում
Սեպտեմբերի 4-9-ը Մոսկվայում առաջին անգամ անցկացվել է Մեգապոլիսների օլիմպիադան` «Մաթեմատիկա», «Ֆիզիկա», «Ինֆորմատիկա» և «Քիմիա» առարկաների գծով։
ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, միջազգային առարկայական օլիմպիադային մասնակցել են 18 երկրների 22 քաղաքների 14-18 տարեկան աշակերտները, որոնց թվում էր նաև Երևանի թիմը։ Հայկական թիմը կազմված էր Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի և Քվանտ վարժարանի 8 աշակերտներից` Բիլոր Կուրղինյանի և Դավիթ Մինասյանի ղեկավարությամբ:
Օլիմպիադան անցկացվել է երեք փուլերով՝ բլից-տուր, առարկայական օլիմպիադա և մշակութային ծրագիր: Բլից-տուրի արդյունքներով հայկական թիմը զբաղեցրել է 8-րդ տեղը, իսկ առարկայական օլիմպիադայի ընթացքում գրավել 2-րդ տեղը` արժանանալով համապատասխան գավաթի և դիպլոմի: Անհատական արդյունքներով` հայ աշակերտները նվաճել են 4 արծաթե /ֆիզմաթ դպրոցի աշակերտներ Միքայել Մկրտչյանը և Սերգեյ Ներսիսյանը` մաթեմատիկայից, Դավիթ Գևորգյանը` ֆիզիկայից, Խաժակ Գալստյանը` ինֆորմատիկայից/ և 2 բրոնզե մեդալներ /Քվանտ վարժարանի աշակերտ Համլետ Միքայելյանը` ինֆորմատիկայից և Ֆիզմաթ դպրոցի աշակերտ Հայկ Հարությունյանը` քիմիայից/:
Մշակութային մասում Երևանի թիմը հաջողությամբ մասնակցել է նաև քաղաքային քվեստ-զբոսանքին՝ գրավելով պատվավոր 3-րդ տեղը և արժանանալով պատվոգրերի։ Միաժամանակ աշակերտները ծանոթացել են Ռուսաստանի պատմությանը, այցելել մի շարք տեսարժան վայրեր
Մեգապոլիսների օլիմպիադայի մասնակիցներին մրցանակները հանձնել է Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը` վստահեցնելով, որ օլիմպիադան կլինի շարունակական:

Армянские школьники завоевали 6 медалей на предметной олимпиаде мегаполисов
В Москве 4-9 сентября впервые была проведена олимпиада мегаполисов по предметам «Математика», «Физика», «�?нформатика» и «Химия».
Как сообщили из Управления по связям с общественностью Министерства образования и науки, в международной предметной олимпиаде участвовали учащиеся 14-18 лет из 22 городов 18 стран, среди которых была и команда Еревана. Она была сформирована из 8 учеников физико-материатической школы им. А.Шагиняна и гимназии «Квант» под руководством Билора Кургиняна и Давида Минасяна.
Олимпиада проходила в три тура: блиц-тур, предметная олимпиада и культурная программа. По итогам блиц-тура армянская команда заняла 8-е место, а на предметной олимпиаде – 2-е место, удостоившись соответственно Кубка и Диплома. По индивидуальным показателям армянские учащиеся завоевали 4 серебряных (учащиеся физ-мат школы Микаел Мкртчян и Сергей Нерсисян по математике, Давид Геворгян по физике, Хажак Галстян – по информатике) и 2 бронзовых (учащийся гимназии «Квант» Гамлет Микаелян – по информатике, а учащийся физ-мат школы Айк Арутюнян – по химии) медалей.
В культурной части ереванская команда успешно участвовала также в городской квест-прогулке, заняв почетное 3-е место и удостоившись Почетных грамот. Одновременно учащиеся ознакомились с историей России, посетили ряд достопримечательностей. Награды участникам олимпиады мегаполисов вручил мэр Москвы Сергей Собянин, заверив, что олимпиада будет продолжена.