Թուրքիան գաղտնի համաձայնության է եկել ԻԼԻՊ-ի հետ՝ Սիրիա իր խաբուսիկ ներխուժման շուրջ
Սիրիան եղել է միջազգային ռազմական և քաղաքական տարաբնույթ դավադրությունների կենտրոն 2011 թ. «քաղաքացիական պատերազմի» սկզբից ի վեր: Զանազան հակամարտող կողմերի թվում են Հեզբոլլահը, Իրանը, «Իսլամական պետությունը» (ԻԼԻՊ), Իսրայելը, Հորդանանը, քուրդ զինյալները, Լիբանանը, Կատարը, Ռուսաստանը, Սաուդյան Արաբիան, այլազան ահաբեկիչներ աշխարհի չորս կողմից, Սիրիան, սիրիական ընդդիմադիր խմբերը, Թուրքիան, Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ի այլ պետություններ:
Վերջին չարագուշակ զարգացումը թուրքական ներխուժումն էր Սիրիայի սահմանամերձ Ջարաբլուս քաղաքը, որը գրավված էր ԻԼԻՊ-ի կողմից: Սակայն, հակառակ թուրքական պրոպագանդայի, Թուրքիայի զինուժը Սիրիա չէր ներխուժել ԻԼԻՊ-ին դուրս մղելու համար, իսկ ամերիկյան ռազմաօդային ուժերը Ջարաբլուսի վրա ռումբեր չեն նետել թուրքական զորքերի առաջխաղացումն ապահովելու համար՝ ըստ Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի Խաղաղաշինության և իրավունքների ծրագրի ղեկավար Դեյվիդ Ֆիլիպսի: Ֆիլիպսը որպես ավագ խորհրդական և արտաքին հարցերով մասնագետ աշխատել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտում նախագահներ Քլինթոնի, Բուշի և Օբամայի պաշտոնավարության ժամանակ:
Թուրքիայի իսկական պլաններն էին կանխել Սիրիայի հյուսիս-արևմտյան հատվածում YPG-ի («Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատներ») քուրդ զինյալների հետագա առաջխաղացումը, որոնք Միացյալ Նահանգների ամենավստահելի ռազմական դաշնակիցներն էին ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում, մինչդեռ Էրդողանը նրանց անվանում է YPG-ի «ահաբեկիչներ»:
Ֆիլիպսը Huffington Post-ի իր հոդվածում բացահայտել է, որ «Թուրքական աջակցություն վայելող իսլամիստները երբեք չեն բախվել ԻԼԻՊ-ի հետ, այսպես կոչված, Ջարաբլուսի համար մղվող մարտում: Ներխուժումից առաջ, Անկարան գործարքի մեջ է մտել «Իսլամական պետության» հետ: Դիմադրելու փոխարեն, ԻԼԻՊ-ի զինված ուժերը պարզապես փոխել են իրենց հանդերձանքը «Սիրիական ազատ բանակի» (FSA) համազգեստով: Ջարաբլուսը ԻԼԻՊ-ից «ազատագրվեց» գրեթե առանց կրակոցի»: ԻԼԻՊ-ը, նախքան թուրքական ուժերի ներխուժումը, Ջարաբլուսից տարհանել էր բոլոր քաղաքացիներին, որովհետև չէր ցանկանում, որ «խաղաղ բնակիչները ճանաչեին FSA-ի անդամների հանդերձանքով ԻԼԻՊ-ի ակտիվ զինյալներին», գրել է Ֆիլիպսը:
«Զարմանալի չէ, որ Էրդողանը և ԻԼԻՊ-ը գործարք են կնքել: ԻԼԻՊ-ը և Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը գաղափարակից են», պնդում է Ֆիլիպսը, քանի որ երկուսն էլ «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպության ճյուղերն են: Չնայած պաշտոնական հերքումներին՝ մեծ թվով ապացույցներ կան, որ Թուրքիան 2014 թվականից ի վեր զենք և դրամական ու կազմակերպչական աջակցություն է տրամադրել իսլամիստներին Սիրիայում: Թուրքիան նաև նյութապես ապահովել է «Իսլամական պետությանը»՝ փոխադրելով նրա նավթը և այն վաճառելով միջազգային շուկայում: Ամեն ամիս մոտ 500 իսլամիստ զինյալներ շարունակում են Թուրքիայից տարանցիկ ճանապարհով փոխադրվել Սիրիա»:
Թուրք ղեկավարները ամենևին չեն թաքցնում իրենց իրական նպատակը: Էրդողանը հայտարարել է, որ ձգտում է հետապնդել YPG-ին և «մեր երկրին սպառնացող ահաբեկչական խմբերին»: Արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն խոստացել է, որ Անկարան կանի «անհրաժեշտ ամեն ինչ», որպեսզի քուրդ զինյալներին հեռու պահի Թուրքիայի սահմաններից:
Վաշինգտոնը գոհ չէ Թուրքիայի սխալ ուղղությամբ ընթացող ռազմական գործողություններից Սիրիայի հյուսիսում: Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյա Բրեդ ՄակԳըրկը ասել է CNN-ին. «թուրքերին երբեք չի հետաքրքրել Ջարաբլուսը՝ մինչև քրդերը ցանկացան հասնել այնտեղ»: Թուրքական հարձակումները քրդերի վրա ՄակԳըրկը անվանել է «անընդունելի և խորը մտահոգության աղբյուր» Միացյալ Նահանգների համար:
Veterans Today-ի խմբագիրը ևս խստորեն քննադատել է թուրքական ներխուժումը Սիրիա, ինչպես արտացոլված է նրա ծաղրական բացատրությունում. «թուրքական զորքերը, որոնք տարիներ շարունակ եղել են Սիրիայում «ԻԼԻՊ»-ի հանդերձանքով, պարզապես գնացել էին տուն՝ Թուրքիա, մի լավ լողացել, սափրվել, հագել իրենց թուրքական համազգեստը, ապա վերադարձել Սիրիա»:
Սիրիացի զինյալ Սաադեդին Սոմաան, որ միացել էր թուրքական ներխուժմանը Սիրիայում, իր հիասթափությունն է արտահայտնել «Նյու Յորք թայմսին»՝ ԻԼԻՊ-ի և Սիրիայի կառավարության փոխարեն քրդերի դեմ պայքարի մեջ մոլորությամբ ներքաշվելու համար: «Բոլորը հետապնդում են իրենց սեփական շահերը, այլ ոչ թե Սիրիայի», դժգոհել է Սոմաան:
«Նյու Յորք թայմսի» հոդվածում ընդգծվում է, որ ապստամբ խմբերը ներքին պայքարների պատճառով «կարող են ուժեղ քննադատության ենթարկվել, որ նրանք, լավագույն դեպքում, թուրքական կամ ամերիկյան գործակալներ են, իսկ վատագույն դեպքում՝ ԻԼԻՊ-ի դաշնակիցներ»: Բացի այդ, «Թուրքիայի օդային հարվածներից սպանվել էին 35 խաղաղ բնակիչներ քուրդ զինյալների հսկողության տակ գտնվող գյուղերում: Իսկ համացանցում տեղադրված տեսահոլովակից երևում էր, թե ինչպես էին ապստամբները ոտքերով հարվածում քրդական զինյալների բանտարկյալներին»: Որոշ զինյալներ, որոնք ուղեկցել էին թուրքական զորքերին Սիրիա ներխուժման ժամանակ, ինչպես Նուրեդին ալ-Զինքի անդամները, «մեղադրվեցին «Ալ-Քաիդայի» հետ առնչություն ունեցող խմբերի հետ կապեր ունենալու մեջ և խստորեն դատապարտվեցին, երբ մի խումբ զինյալներ տեսագրել էին իրենց կողմից երիտասարդ բանտարկյալի գլխատումը…. Իրենց մասնակցությունը Ջարաբլուսի գործողությանը վկայում է, որ նրանք բոլորովին չէին մեկուսացվում, առնվազն Թուրքիայի կողմից»:
Դեյվիդ Ֆիլիպսը եզրափակել է իր Huffington Post-ի մերկացնող հոդվածը չարագուշակ կանխատեսմամբ. «Սիրիան կլինի Էրդողանի Վաթեռլոոն: Միացյալ Նահանգների կառավարությունը չպետք է ինքն իրեն շղթայի Թուրքիայի խորտակվող նավին»:

Турция тайно договорилась с �?Г�?Л по поводу своего обманчивого вмешательства в Сирию
Сирия стала эпицентром самого разного рода международных военных и политических заговоров, начиная с «гражданской войны» 2011 года. В числе конфликтующих сторон Хизбалла, �?ран, �?сламское государство (�?Г�?Л), �?зраиль, �?ордания, курдские боевики, Ливан, Катар, Россия, Саудовская Аравия, террористы со всех концов света, Сирия, оппозиционные группировки в Сирии, Турция, США и другие страны НАТО.
Последним приснопамятным событием стало вторжение Турции в приграничный сирийский регион Джраблус, занятый �?Г�?Л. Однако, вопреки турецкой пропаганде, очевидно, что Турция вторглась в Сирию не для того, чтобы вытеснить �?Г�?Л, а американские самолеты бомбили Джраблус не для того, чтобы обеспечить продвижение турецких войск – так считает руководитель проекта Миротворчества и прав �?нститута исследования прав человека Колумбийского университета Дэйвид Филлипс. Филлипс как старший консультант и специалист по внешнеполитическим вопросам работал в Госдепартаменте во времена Клинтона, Буша и Обамы.
Турция на деле пытается пресечь на северо-западе Сирии продвижение курдских боевиков YPG («Отрядов народной самообороны»), которые являются наиболее верными союзниками США в борьбе против �?Г�?Л, тогда как Эрдоган называет YPG «террористами».
В статье в Huffington Post Филлипс заявил, что «пользующиеся поддержкой Турции исламисты никогда не сталкивались с �?Г�?Л в так называемых боях за Джраблус. До вторжения Анкара вступила в сговор с �?сламским государством. Вместо сопротивления вооруженные силы �?Г�?Л просто сменили форму на форму «Сирийской свободной армии» (FSA). Джраблус был «освобожден» от �?Г�?Л буквально без выстрелов. �?Г�?Л, до вторжения курдских сил, эвакуировал из Джраблуса всех гражданских лиц, поскольку не желал, чтобы «мирные жители узнали в солдатах в форме FSA активных боевиков �?Г�?Л», пишет Филлипс.
«Не удивительно, что Эрдоган вступил в сговор с �?Г�?Л. �?Г�?Л и партия «Справедливости и развития» Эрдогана являются братьями по идеологии», утверждает Филлипс, поскольку оба являются ответвлениями организации «Братья-мусульмане». Несмотря на официальные опровержения, есть масса доказательств тому, как Турция с 2014 года предоставляла �?Г�?Л оружие и финансовую и организационную поддержку в Сирии. Турция также обеспечивала материальную поддержку �?сламскому государству, организовав транзит нефти на мировой рынок. Порядка 500 исламистов ежемесячно поступают в Сирию через Турцию».
Турецкое руководство даже не скрывает своих истинных целей. Эрдоган заявляет, что преследует YPG и «угрожающих нашей стране террористов». Министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу же признает, что Анкара сделает «все необходимое», чтобы удержать курдских боевиков вдали от турецкой границы.
В Вашингтоне недовольны военными действиями Турции на севере Сирии. Высокопоставленный чиновник Пентагона  Бред Мак-Гирк сказал CNN, что «турок никогда не интересовал Джраблус, пока там не появились курды».
Нападение турецких войск на курдов Мак-Гирк называл «неприемлемым» «источниками глубокой обеспокоенности» для США.
Редактор Veterans Today также категорически осудил вторжение Турции в Сирию, что выразилось в сатирическом высказывании: «Турецкие войска, которые годами пребывали в Сирии в форме �?Г�?Л, просто вернулись на родину в Турцию, искупались, побрились, надели турецкую форму и вернулись в Сирию».
Сирийский боевик Сааддедин Сомаа, который присоединился к турецкому вторжению в Сирии, выразил свое разочарование Нью-Йорк таймс в связи с его вовлечением в борьбу с курдами вместо �?Г�?Л и сирийскими правительственными войсками.  «Каждый преследует свой интерес, а не интересы Сирии», сказал Сомаа.
В статье Нью-Йорк таймс отмечается, что из-за междоусобной борьбы мятежные группировки «подвергаются критике, в лучшем случае их обвинят в том, что они турецкие и американские агенты, а в худшем – что они союзники �?Г�?Л». Кроме того, в результате «воздушных ударов Турции погибли 35 мирных жителей в селах, которые пребывают под контролем курдских боевиков. А на видео, размещенном в интернете, видно, как мятежники избивают ногами задержанных курдских боевиков». Некоторые боевики, которых сопровождали во время вторжения турецких войск в Сирию, как, например, члены Нуреддин аль-Джинка, были «обвинены» в связях с группировками, связанными с Аль-Каедой и строго наказаны, когда группа боевиков сняла на видео обезглавливание арестованных… �?х участие в операции в Джраблусе свидетельствует о том, что они вовсе не изолированы, по меньшей мере со стороны Турции».
Дэйвид Филлипс  резюмирует в обличительной статье в Huffington Post: «Сирия станет для Эрдогана настоящим Ватерлоо. Правительство США не должно оставаться на тонущем корабле Турции».