Արցախի անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում Սանկտ Պետերբուրգում
Սեպտեմբերի 4-ին Սանկտ Պետերբուրգի Սբ. Կատարինե եկեղեցում Հյուսիս-Արևմտյան տարածաշրջանում Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Պողոս աբեղա Վարդանյանի հանդիսապետությամբ տրվեց հանրապետական մաղթանք՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի անկախության 25-ամյակին, որին հաջորդեց «Վերնատուն» մշակութայի կենտրոնում կայացած հատուկ միջոցառում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը շնորհավորեց ներկաներին Արցախի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով, որ «25-ամյա անկախությունը մեր բոլորի տոնն է, քանի որ ձեռք է բերվել համայն հայության միասնականության շնորհիվ»:
Հրայր Կարապետյանն իր ելույթում անդրադարձավ արցախյան ազատամարտի պատմությանը, ինչպես նաև ներկայացրեց հիմնահարցի հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումներն ու մոտեցումները:
Ելույթներով հանդես եկան նաև Սանկտ-Պետերբուրգի օրենսդիր մարմնի պատգամավոր Ալեքսեյ Վորոնցովը, ԱՊՀ երկրներից փախստական երեխաների և տեղահանված երեխաների «Լաստոչկա» միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ադելինա Մնացականովան, գիտական և մշակութային ոլորտի հայտնի գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հոգևորականներ:

Мероприятие в Санкт Петербурге, посвященное 25-летию независимости Арцаха
В церкви Св.Катарине Санкт Петербурга 4 сентября под руководством духовного пастыря Армянской Апостольской церкви Северо-Западного региона инока Погоса Варданяна состоялась молитва Анрапетакан, посвященная 25-летию независимости Нагорного Карабаха, за которой последовало специальное мероприятие, состоявшееся в культурном центре «Вернатун». Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
Генеральный консул РА в Санкт Петербурге Грайр Карапетян поздравил присутствующих с 25-летием независимости Арцаха, отметив, что «25-летняя независимость – наш общий праздник, поскольку достигнута благодаря единству всего армянства».
В своей речи он коснулся истории Арцахской освободительной битвы, а также представил позиции и подходы армянской стороны к урегулированию проблемы.
С речами выступили также депутат законодательного органа Санкт Петербурга Алексей Воронцов, директор международного центра «Ласточка» для детей беженцев и депортированных из стран СНГ Аделина Мнацаканова, известные деятели науки и культуры, представители армянской общины, духовные служители.
В ходе мероприятия демонстрировался также фильм, посвященный 25-летию независимости Нагорного Карабаха.