Արցախի զինանշանը բնութագրում է արցախցու անկախ ու հպարտ ոգին
1992 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության գերագույն խորհուրդը ընդունեց հանրապետության խորհրդանիշերը՝ դրոշը, զինանշանն ու օրհներգը: Պետական զինանշանը ԼՂՀ պետական ինքնիշխանության, նրա տարածքում ապրող ժողովուրդների պետական միասնության, կառուցվող ազատ, իրավական պետության խորհրդանիշն է: Զինանշանի հեղինակը նկարիչ Լավրենտ Ղալայանն է:
Արցախի զինանշանը բնութագրում է արցախցու անկախ ու հպարտ ոգին, նրա ստեղծարար աշխատանքն ու բնավորությունը: Զինանշանի ստեղծման ճանապարհը երկար ու պրպտուն է եղել: Լավրենտ Ղալայանը խորապես ուսունասիրել է Հայոց պատմությունը, փորձել գտնել տարրեր, որոնք զուտ տեղային են ու բնորոշում է Արցախ աշխարհը: Վերջնական լուծումը տեսել արծվի մեջ, արծիվն ուժ է և անպարտելի: Զինանշանի կենտրոնում պատկերված է փռված թևերով արծիվը:
Զինանշանն իր գաղտնիքներն ունի: Արծվի տարածված թևեի եզրերը վերածվում են զարդաքանդակի: Ըստ Ղալայանի դրանք հայերենի 6 ձայնավորներն են, իսկ փռված թևերի ստորին հատվածն այլ բան է հուշում. «Թվում է, թե փետուրներ են, բայց դրանք սրեր են: Այստեղ ես օգտագործոլ եմ նաև Գևորգ Էմինի մտքերը՝ 36 հոգանոց գունդը ազգիս պաշտպանեց: Խոսքը հայոց գրերի մասին է»:
Արծվի ճիշտ գլխավերևում Արատաշեսյան հարստության՝ Տիգրան Մեծի թագն է, որ խորհրդանշում է իր հավերժությունը, թագը մնայուն է, կրողները՝ սերունդներն են անցողիկ: Արծվի մագիլների տակ ղարաբաղյան թութն է, խաղողը, ցորենի հասկերը: Լավրենտ Ղալայանը զինանշանի այս հատվածին երկակի իմաստ է հաղորդել. «Կարծես թե նրանք տակից արծվին են պահում, արծիվն էլ մագիլներով՝ իրենց»: Սա միասնության գաղափարն է:
Աջ և ձախ կողմում պատկերված ցորենի հասկերը առատության, հյուրասիրության խորհուդն ունի, յուրաքանչյուր հասկ բաղկացած է 13 հատիկից, մեկն ուղղորդող, մյուսները՝ զույգ: «12-ը տարվա ամիսներն են, ես աղոթում եմ աստծուն, որ մեզ տարին բոլոր հաց պարգևի, և մենք էլ կարողանանք դրանից բաժին հանել մյուսներին», — ասում է Լավրենտ Ղալայանը և նշում, որ սա հայ ազգի ամբողջական նկարագիրն է, սակայն պետք էր այնպիսի դետալներ տեղադրել, որը հաստատելու էր Լեռնային Ղարաբաղի ինքնությունը և գտել լուծումը՝ արծվի կենտրոնում՝ վահանի վրա պատկերել այն, ինչը բնորոշ է Արցախին՝ Քիրս լեռը, Տատիկն ու պապիկը, դրոշը:
Այս ամենը եզրագծվում է դեղին ժապավենով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն և Արցախ մակագրությամբ, որի ներսում շողացող արևն է: Զինանշանը վերծանելիս Լավրենտ Ղալայանի դեմքից չհեռացավ ժպիտն ու աչքերի փայլը: Նա մտովի վերադարձել էր 1991 թվական, ազգային զարթոնքի տարիներ, որը սկիզբ դրեց մեր երկրի անկախությանը: Խոստովանեց՝ իր ականջներում կարծես հնչում է սիմֆոնիկ երաժշտությունը, իսկ լեզուն արտաբերում է տերյանական խոսքերը՝ Բաբելոնն է եղել մեր ախոյանը, տես՝ անհետ կորել, անցել է չար մշուշի պես:
Ասորիքն է եղել մեր թշնամին, ահա՝ դաշտը է տեղը և չկա քար-քարի վրա: Ամրակուռ է մեր հոգին դարերի զավակ, շատ է տեսել մեր սիրտը ավեր ու կրակ: Շնորհավոր տոնդ՝ Արցախ:

Герб Арцаха характеризует независимый и гордый дух арцахца
Принятым 17 ноября 1992 года решением Верховный Совет Нагорно-Карабахской Республики принял государственную символику республики – флаг, герб и гимн. Государственный герб является символом государственного суверенитета НКР, государственного единства проживающего на его территории народа, строящегося свободного, правового государства. Автор герба – художник Лаврент Галаян.
Герб Арцаха характеризует независимый и гордый дух арцахца, его созидательный труд и характер. Путь создания герба был долгим и полным поисков. Лаврент Галаян глубоко изучил армянскую историю, постарался найти элементы, сугубо местные и характеризующие Арцах. Окончательное решение увидел в образе орла – его силе и непобедимости. В центре герба изображен орел с распростертыми крыльями.
Герб имеет свои секреты. Кромки распростертых крыльев орла превращаются в орнамент. По мнению Галаяна, это шесть гласных букв армянского алфавита, а нижняя часть распростертых крыльев подсказывает иное: «Кажется, перья, но это мечи. Тут я использовал мысли Геворга Эмина: полк из 36 человек защитил нацию. Речь идет об армянском  алфавите».
Прямо над головой орла – корона Тиграна Великого, богатства Арташесидов, символизирующая вечность: корона вечна, носители ее – преходящие поколения. Под когтями орла – карабахская тута, виноград, пшеничные колосья. Лаврент  Галаян придал этому фрагменту герба двойственный смысл: «Они будто поддерживают орла снизу, сам же орел когтями удерживает их». Это идея единства.
�?зображенные в левой и правой сторонах колосья пшеницы отражают смысл изобилия, гостеприимства, каждый колос состоит из 13 зерен – одно направляющее, остальные парные. «Двенадцать – месяцы года, я молю Бога, чтобы круглый год даровал нам хлеб, и мы могли выделить из него долю другим», – говорит Лаврент Галаян, отмечая, что это обобщенное описание армянской нации, однако нужно расположить такие детали, которые бы подтверждали идентичность Нагорного Карабаха, и найти решения – в центре орла, на щите изобразить то, что характерно для Арцаха: гора Кирс, Бабушка и Дедушка, флаг.
Все это окантовано желтой ленточкой с надписью «Нагорно-Карабахская Республика и Арцах», внутри которой – сияющее солнце.
Говоря о гербе, с лица Лаврента Галаяна не исчезает улыбка, блеск глаз. Мысленно он вернулся в 1991 год, период национального пробуждения, положивший начало независимости нашей страны. Признается – в ушах его будто звучит симфоническая музыка, а на устах слова Теряна.