Ընթերցողի դատին է հանձնվել Յարոսլավ Դաշկևիչի «Հայերը Ուկրաինայում» ժողովածուն
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կայացել է «Հայերը Ուկրաինայում» գրքի շնորհանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ուկրաինացի հայտնի պատմաբան Յարոսլավ Դաշկևիչի կեսդարյա գիտական աշխատությամբ ներկայացվել է ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ` արևելյան Լեհաստանի հայկական գաղթօջախը, հայերի ակտիվ մասնակցությունը Ուկրաինայի տնտեսական ու մշակութային կյանքին:
«Դաշկևիչն օգտվել է շուրջ երկուհարյուր սկզբնաղբյուրից, ժողովածուն ներկայացնում է 15-19 դդ. հայկական գաղթօջախը:  Նա առանձին անդրադարձ է կատարել արևմտյան Ուկրաինայի հայ համայնքի 14-18 դդ. մասնավոր կնիքներին, ինչը նշանակում է, որ հայկական գաղթօջախն այդ ժամանակահատվածում ներքին ինքնավարություն է ունեցել: Դաշկևիչի աշխատության մեջտեղ է գտել նաև 17-րդ դարի հայ գրատպությունը»,- բացման խոսքում ասաց ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Միջոցառմանը ներկա Ուկրաինայի հյուպատոս Վլադիմիր Պիխուլյան բարձր գնահատելով հայ-ուկրաինական դարավոր բարեկամությունն ասաց, որ ժողովածուն գիտական հզոր աշխատություն է, որտեղ ներկայացվել է հայկական մշակույթը, ավանդույթը, լեզուն:
Դաշկևիչի աշխատությունն ընթերցողի սեղանին է հայտնվել Օդեսայի հայ համայնքի` «Օդեսայի մշակութային ժառանգության հիմնադրամ»-ի ջանքերի շնորհիվ: Կազմակերպության նախագահ Արմեն Պետոյանի խոսքով` գրքի հեղինակը կես դար նվիրել է հայերին, հիմնել է գիտական դպրոց, որտեղ այսօր էլ զբաղվում են Ուկրաինայում հայերի հազարամյա պատմության ուսումնասիրմամբ:
Գիտնականի մասին դրվատանքի խոսքեր ասացին նաև Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն ու Ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը: Նրանց համոզմամբ` Յարոսլավ Դաշկևիչը հայ ազգի իսկական բարեկամ է, ով ուսումնասիրել է հայերի կյանքը նաև Իսլանդիայում, Լեհաստանում:

Yaroslav Dashevich’s book “Armenians in Ukraine” has been presented
At the initiative of the “Service for the Protection of Historical and Cultural Reserve-Museums and Historical Environment” SNCO, “Zvartnots” Historical and Cultural Reserve-Museum hosted the presentation of the book “Armenians in Ukraine”.
According to “Armenpress”, the book, which took famous Ukrainian historian Yaroslav Dashkevich fifty years to write, presents the Armenian communities of Ukraine and Eastern Poland and the active participation of the Armenians in Ukraine’s economic and cultural life.
“Dashkevich used about 200 sources to present the Armenian community between the 15th and 19th centuries. He has especially touched upon the Armenian community of Ukraine between the 14th and 18th centuries, meaning that the Armenian community had internal autonomy in that era. Dashkevich has also presented Armenian printing in the 17th century,” Deputy Director of the SNCO for Scientific Works, Doctor of Historical Sciences, Professor Ashot Piliposyan said in his opening remarks.
Ukraine’s Consul Vladimir Pikhulya, who was attending the presentation, praised the centuries-old Armenian-Ukrainian friendship and said the book serves as a major work that presents Armenian culture, traditions and language.
Dashkevich’s book was released through the efforts of the Armenian community of Odessa, namely the Foundation for Cultural Heritage of Odessa. According to President of the Foundation Armen Petoyan, the author of the book devoted fifty years of his life to the Armenians and established an academic school where scholars continue to examine the history of the Armenians of Ukraine spanning a millennium.
Director of the National Archives of Armenia Amatuni Virabyan and Director of the National Library of Armenia Tigran Zargaryan also praised the scholar. According to them, Yaroslav Dashkevich is a genuine friend of the Armenian people who has examined the lives of the Armenians in Iceland and Poland as well.