Ամերիկայի հայկական համագումարի կամավորների եվս մեկ արդյունավետ ամառ ավարտին մոտեցավ
Վաշինգտոն – ԱՄՆ մայրաքաղաքում Թերջենյան-Թոմաս ամառային կամավորական ծրագիրը գրեթե չորս տասնամյակ բոլորեց՝ հնարավորություններ ընձեռելով ամբողջ աշխարհի հայությանը. այս տարվա ամառային խմբում հյուրընկալվեցին ԱՄՆ-ից, Հայաստանից և Բելգիայից: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Ամերիկայի հայկական համագումարի մամուլի ծառայությունից:
Ամերիկայի հայկական համագումարի կամավորական ծրագիրն ինձ հնարավորություն ընձեռեց վերամիավորվել ամերիկահայ համայնքի հետ՝ միաժամանակ ծանոթացնելով քաղաքական գործընթացի հետ՝ տեղավորելով աշխատելու կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնի հետ», – ասել է Բրաուն համալսարանի ուսանող Ռոբերտ Արզումանյանը, ով մեծացել է Երևանում:
Մասնակիցները կամավորական աշխատանք են իրականացրել սենատոր Բարբարա Միկուլսկիի (Դեմոկրատ, Մերիլենդ), Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնի (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և կոնգրեսական Քրիս Վան Հոլլենի (Դեմոկրատ, Մերիլենդ) հետ, ինչպես նաև Ամերիկայի հայկական համագումարում (Համագումար), Հայկական ազգային ինստիտուտում (ANI) և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցչության գրասենյակում:
Հիմնական գաղափարներ և Դասախոսությունների շարք ծրագրի շրջանակներում 2016 թ. կամավորների խումբը հանդիպել է կոնգրեսականների հետ, այդ թվում՝ Հայկական հարցերով հանձնախմբի նորանշանակ համանախագահ կոնգրեսական Ջեկի Սփայերի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), Հայկական հարցերով հանձնախմբի փոխհամանախագահ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) և Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ կոնգրեսական Էդ Ռոյսի (Հանրապետական, Կալիֆորնիա) հետ: Բացի այդ, կամավորականները հանդիպել են ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանի հետ և քննարկել ընթացիկ զարգացումները, ինչպես նաև նրանց հետագա ներգրավվածությունը Սփյուռքում:
Թերջենյան-Թոմաս ամառային ծրագրի կամավորականների հանդիպումն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանի հետ Հայաստանի դեսպանատանը
Երիտասարդները նաև ներկա են գտնվել Վաշինգտոնում կայացած միջոցառումներին, ինչպես օրինակ, Ամերիկայի ձայնի հայկական ծառայության 60-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, Սմիթսոնյան ինստիտուտի ժողովրդագրական փառատոնին, Ամերիկայի հելենական ինստիտուտի և Ամերիկայի հելենական հանձնախմբի կազմակերպած՝ Օկուպացված Կիպրոսի հիշատակության 42-րդ տարելիցի միջոցառմանը, որտեղ նրանք հանդիպել են ԱՄՆ-ում Կիպրոսի դեսպանի հետ, ինչպես նաև ներկա են գտնվել քննարկումներին, որոնք տեղի են ունեցել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում՝ Ռուսաստանի կողմից սահմանների խախտումների, դաշնագրերի և մարդու իրավունքների մասին լսումներին, Բրուքինգս հաստատությունում քննարկումներին Թուրքիայի վերաբերյալ՝ հեղաշրջման փորձից հետո, ինչպես նաև Politico -ի կազմակերպած ճեպազրույցին՝ ազգային անվտանգության և կիբեռանվտանգության թեմաներով:
Ուսանողները հնարավորություն ունեցան ավելին իմանալ իրենց մշակութային ժառանգության և Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ANI-ի տնօրեն դոկտոր Ռուբեն Ադալյանի, Սմիթսոնյան ինստիտուտի հրավիրյալ գիտնական դոկտոր Հարություն Մարությանի, և Կոնգրեսի գրադարանի հայերենի և վրացերենի մասնագետ դոկտոր Լևոն Ավդոյանի հետ զրույցների և վերջիններիս դասախոսությունների ժամանակ: Ուսանողները նաև այցելեն են Վաշինգտոն՝ Կոնգրեսի, Պետդեպարտամենտի և Սպիտակ տան հատուկ ուղևորություններով:
«Հայաստանի ազգային ինստիտուտում կամավորական աշխատանքն ինձ օգնեց հասկանալ, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղված աշխատանքները կարևոր նշանակություն ունեն հայ համայնքի համար», – ասել է Բելգիայից կամավորական Նադյա Մովսիսյանը: «Կոնգրեսի այցելություններն ու Դասախոսությունների շարքն ինձ սովորեցրեցին հայկական հարցի օժանդակության հարցում Համագումարի առաջատար դերի մասին: Ինձ հնարավորություն է տրվել զրուցելու և ճանաչելու մարդկանց, ովքեր կարող են նշանակալի ազդեցություն ունենալ կարևոր ռազմավարական խնդիրների վրա», – ավելացրել է նա:
Ձախից աջ, ժամացույցի սլաքի ուղղությամբ՝ Ամերիկայի հայկական համագումարի կամավորականների ու աշխատակազմի հանդիպումը Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ կոնգրեսական Էդ Ռոյսի (Հանրապետական, Կալիֆորնիա), կոնգրեսական Աննա Էշուի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձախմբի փոխհամանախագահ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) և Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ջեքի Սփայերի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) հետ
Համագումարի 2016թ. Թերջենյան-Թոմաս ամառային կամավորական ծրագրի մասնակիցներ էին Էնդրյու Ադալյանը, Ռոբերտ Արզումանյանը, Դիանա Աթանեսյանը, Էդվարդ Բարսումյանը, Էդուարդ Հովսեփյանը, Ջոան Խալոյանը և Նադյա Մովսիսյանը: Այս ամռան կամավորական ծրագիրը ղեկավարում էր Համագումարի համակարգող Մարիամ Խալոյանը:
«Որպես Համագումարի 2016թ. Ամառային կամավորական ծրագրի համակարգող, ցանկանում էի հնարավորինս անել, որպեսզի կամավորականները լավագույն փորձառությունն ունենան այստեղ՝ Վաշինգտոնում, ինչպիսին որ ես ունեցա մեկ տարի առաջ», – ասել է կամավորական համակարգող Խալոյանը: «Նրանց ժամանելուն պես շուրջօրյա հանդիպումներ, միջոցառումներ և շրջայցեր եմ կազմակերպել մայրաքաղաքում և շարունակել եմ զրույցը, նույնիսկ երբ այդ օրն ավարտված էր: Սա հիանալի կամավորական ծրագիր է, և երախտապարտ եմ, որ հնարավորություն եմ ունեցել վերադառնալու»:
Ամերիկայի հայկական համագումարի ամառային կամավորական ծրագիրը հիմնադրվել է 1977 թվականին՝ լինելով առաջին կամավորական ծրագիրն, որն առաջարկվում էր Ամերիկայում հայկական կազմակերպության կողմից: Ութ շաբաթյա ամառային ծրագիրը նախատեսված է հայկական ծագումով ուսանողներին հնարավորություն ընձեռելու ապրել և աշխատել երկրի մայրաքաղաքում՝ մասնակցելով կրթական, հասարակական և մշակութային միջոցառումերի ամբողջական ծրագրի:
2016թ. Ամառային կամավորական ծրագրի մասնակիցների վաշինգտոնյան ուղևորության մասին հավելյալ տեղեկությունների համար այցելեք Համագումարի կամավորների բլոգ, ֆեյսբուքյան և թվիթերյան էջեր:

The Terjenian-Thomas Assembly Summer Internship Program in our nation’s capital completed nearly four decades of providing opportunities for Armenians across the globe, with this summer’s class hailing from the United States, Armenia, and Belgium.
“The Armenian Assembly of America’s internship program gave me the opportunity to reconnect with the Armenian-American community while at the same time acquainting myself with the political process through my placement with Congressman Frank Pallone,” said Robert Arzoumanian, a student from Brown University who grew up in Yerevan.
Participants interned with Senator Barbara Mikulski (D-MD), Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Chair Representative Frank Pallone, Jr. (D-NJ), and Rep. Chris Van Hollen (D-MD), as well as the Armenian Assembly of America (Assembly), the Armenian National Institute (ANI), and the Office of the Nagorno Karabakh Republic.
As part of the Capital Ideas and Lecture Series, the 2016 intern class met with Members of Congress, including newly appointed Armenian Caucus Co-Chair Rep. Jackie Speier (D-CA), Armenian Caucus Vice Co-Chair Rep. Adam Schiff (D-CA), and House Foreign Affairs Committee Chairman Rep. Ed Royce (R-CA). In addition, the interns met with the Republic of Armenia’s Ambassador to the U.S. Grigor Hovhannissian and discussed current developments as well as their future involvement in the Diaspora.
The Terjenian-Thomas Assembly Summer Interns meeting with the Republic of Armenia’s Ambassador to the United States Grigor Hovhannissian at the Armenian Embassy.
The interns also attended events around D.C., such as the Voice of America’s 60th Anniversary of the Armenian Service, the Smithsonian Institution’s Folklife Festival, and the American Hellenic Institute and American Hellenic Caucus’ Commemoration of the 42nd Year of Occupied Cyprus, where they met the Cypriot Ambassador to the U.S., along with discussions at the Senate Foreign Relations Committee hearing on Russian Violations of Borders, Treaties, and Human Rights, the Brookings Institution talk on Turkey after the coup attempt, and a briefing held by Politico on national security and cybersecurity.
The students had the opportunity to learn more about their cultural heritage and the Armenian Genocide in conversations and lectures with ANI Director Dr. Rouben Adalian, Smithsonian Institution Guest Scholar Dr. Harutyun Marutyan, and Library of Congress Armenian and Georgian Specialist Dr. Levon Avdoyan. The students also explored Washington with special tours of the Capitol, State Department, and White House.
“My internship at the Armenian National Institute helped me realize that working towards the recognition of the Armenian Genocide makes a difference for the Armenian community,” stated Nadya Movsisyan, an intern from Belgium. “The Capitol Hill visits and Lecture Series educated me on the Assembly’s leading role in advancing the Armenian cause. I had the opportunity to talk and get to know people who can have a meaningful impact on important policy objectives,” she added.
(Left to Right, Clockwise): The Armenian Assembly of America interns and staff meeting with House Foreign Affairs Committee Chairman Rep. Ed Royce (R-CA), Rep. Anna Eshoo (D-CA), Congressional Caucus on Armenian Issues Vice Co-Chair Rep. Adam Schiff (D-CA), and Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Chair Rep. Jackie Speier (D-CA).
The 2016 Assembly Terjenian-Thomas Summer Interns included Andrew Adalian, Robert Arzoumanian, Diana Atanesyan, Edward Barsoumian, Eduard Hovsepyan, Joann Khaloyan, and Nadya Movsisyan. This summer’s internship program was led by Assembly Intern Coordinator Mariam Khaloyan.
“As the Assembly’s 2016 Summer Internship Program Intern Coordinator, I wanted to make sure the interns had the best experience here in Washington just as I had the year before,” Intern Coordinator Khaloyan said. “Since they arrived, I set up nonstop meetings, events, and tours around the capital and continued the conversation even when the day was done. This is such a great internship program, and I am grateful to have had the opportunity to return.”
Founded in 1977, the Assembly Summer Internship Program was the first internship program offered by an Armenian organization in the U.S. The eight-week summer program is designed to provide college students of Armenian descent the chance to live and work in the nation’s capital while taking part in a full schedule of educational, social, and cultural activities.
To find out more about the 2016 summer interns’ journey in Washington, D.C., visit the Assembly’s Intern Blog, Facebook, and Twitter.