Աշխատում ենք «Բարձրացի՛ր, բարձրացրու՛» աներեր նշանաբանով
ՀՄԸՄ-ի Ալմելոյի մասնաճյուղի խմբապետուհի Անիտա Գորգիսյանն ու փոխխմբապետուհի Փաթիլ Տատուրյանը «Հայերն ասօրի» հետ զրույցում խոսեցին ոչ միայն սկաուտական գործունեության, այլև Ալմելոյի հայ երիտասարդներին հայաստանակենտրոն պահելու և համայնքային այլ  հարցերի շուրջ:
Նրանք Հայաստան էին եկել՝ մասնակցելու  հուլիսի 27-ից 31-ը կայացած ՀՄԸՄ խմբապետական 7-րդ համագումարին:
Անիտա Գորգիսյան-ՀՄԸՄ-ի Ալմելոյի մասնաճյուղի խմբապետուհի
Հայաստան էի եկել մասնակցելու ՀՄԸՄ խմբապետական 7-րդ համագումարին: Ալմելոյի ՀՄԸՄ–ն ունի սկաուտներ և մարզական խմբեր: Ես հիմնականում սկաուտական աշխատանքները կազմակերպելու գործերով եմ զբաղված: Ամիսը չորս անգամ կիրակի օրերին հավաքվում ենք ու քննարկումներ ծավալում: Մեր սկաուտների թիվն այսօր 100-ի է հասնում: Սկաուտ կարող են լինել 4-18 տարեկան մարդիկ:
Մեր ռազմավարությունն է օգնել սփյուռքահայ երիտասարդներին, գիտելիքներ փոխանցել, սկաուտական կյանքի մասին մանրակրկիտ տեղեկություններ տալ, ինչպես նաև՝ հայկական մշակույթին և պատմությանը հաղորդակից դարձնել:
Շատ ենք ուզում մեր այցելություններով Հայաստանի հետ կապն ավելի ամրապնդել: Սկաուտները գալով Հայաստան՝ իրենց մտահոգությունն են հայտնում և ցանկանում նպաստել իրենց Հայրենիքի զարգացմանը, նույնիսկ հայրենադարձվելու մասին են մտածում:
2018 թվականին լրանում է Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության ստեղծման 100-ամյակը. արդեն սկսել ենք նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել:
Սփյուռքում հայ երիտասարդների առաջին մարտահրավերը խառնամուսնության խնդիրն է: Նրանց մեջ հայկական ոգի կա, հայերեն խոսում են, բայց դժվար է հետ պահել խառնամուսնության որոշումից: Չնայած այդ ուղղությամբ տարբեր հայապահպան աշխատանքներ ենք իրականացնում ՝ փորձելով նրանց զերծ պահել ուծացման վտանգից:
Փաթիլ Տատուրյան, ՀՄԸՄ-ի Ալմելոյի մասնաճյուղի փոխխմբապետուհի
– Ալմելոյում հայ երիտասարդներին Մայրենիի հանդեպ սեր արթնացնելը մեզ համար օրակարգային հարց է:
Չմոռանանք, որ Ալմելոյում հայկական ամենօրյա դպրոցներ չկան. միայն կիրակնօրյա դպրոցներ են գործում, որտեղ 100 հայ աշակերտ է այցելում: Տարբեր տարիքի երեխաների համար վեց դասարան է բացվել:
Մայիսին Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին նվիրված հնգօրյա բանակում-ճամբար կազմակերպեցինք: Բանակումի մեկ օրը նվիրեցինք Արցախին, որի ժամանակ դասախոսություն տեղի ունեցավ Արցախի պատմական անցյալի մասին, նրանց ներկայացրեցինք ադրբեջանական զորքերի կողմից սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախում և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը: Սկաուտական խմբերն ակնդետ հետևում էին դասախոսությանը:
Հիմա վստահաբար կարող եմ ասել, որ ազգային ինքնագիտակցությունն ավելի բարձրացավ  նրանց մեջ: Դասախոսությունից հետո երեխաները հուզված մոտեցան մեզ և խնդրեցին, որ 2018 թվականի բանակումին իրենց Արցախ տանենք:
Սերտ համագործակցության մեջ ենք սփյուռքյան մյուս սկաուտական խմբերի հետ՝ միմյանց հետ աշխատելով «Բարձրացի՛ր, բարձրացրու՛»   աներեր նշանաբանով: Բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ եթե միմյանց օգնության ձեռք չմեկնենք և չսատարենք, ապա ոչ մի հաջողության չենք հասնի:
Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ հանդիպեցինք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, որի ընթացքում համայնքային խնդիրներին, ազգապահպանությանն ու Հայաստանի հետ սերտ համագործակցությանն առնչվող հարցեր քննարկեցինք: Գոտեպնդվեցինք նախարարի հետ հանդիպումից:

Работаем под девизом «Поднимайся, поднимай»
Председатель филиала ВАсС Алмело Анита Горгисян и заместитель председателя Фатул  Татурян в беседе с «Армяне сегодня» говорили не только о скаутской деятельности, но и о том, как держать армянскую молодежь Алмело ближе к Армении, других проблемах общины
Они приехали в Армению для участия в проходившем с 27 по 31 июля 7-м слете вожатых ВАСС.
Анита ГОРГ�?СЯН, председатель филиала ВАСС Алмело: – В Армению приехала для участия в 7-м слете вожатых ВАСС. ВАСС Алмело имеет скаутов и спортивные кружки. Я в основном занимаюсь организаций скаутской работы. Собираемся 4 раза в месяц, по воскресеньям, и организуем обсуждения. Численность наших скаутов сегодня достигает 100. Скаутами могут быть люди в возрасте от 4 до 18 лет.
Наша стратегия – помогать молодым армянам Диаспоры, передавать знания, сообщать подробные сведения о скаутской жизни, а также приобщать к армянской культуре и истории.
Очень хотим своими посещениями еще более укрепить связи с Арменией. Скауты, приезжая в Армению, выражают свою озабоченность и хотят способствовать развитию Родины, даже думают о репатриации.
В 2018 году исполняется 100 лет создания Всеобщего армянского спортивного союза, и уже начали подготовительные работы.
Первый вызов молодым армянам в Диаспоре – проблема смешанных браков. В них есть армянский дух, говорят на армянском, но трудно удержать от смешанных браков. Несмотря на то, что в этом плане осуществляем различную работу по сохранению армянства, пытаясь оградить их от угрозы ассимиляции.
Патил Татурян, заместитель председателя филиала ВАСС Алмело: – Для нас первостепенный вопрос пробудить в молодых армянах любовь к родному языку. Не будем забывать, что ежедневных армянских школ в Алмело нет, функционируют только воскресные школы, которые посещают 100 армян-учащихся. Для молодых людей разного возраста открыты 6 классов.
В мае организовали пятидневный сбор-лагерь, посвященный четырехдневной апрельской войне. Один день сбора посвятили Арцаху – была прочитана лекция об историческом прошлом Арцаха, представлена ситуация в Арцахе и Армении, сложившаяся вследствие военных действий, спровоцированных Азербайджаном. Скаутские группы внимательно слушали лекцию.
Ныне с уверенностью могу сказать, что национальное самосознание у них возросло. После лекции взволнованные дети подошли к нам и попросили во время слета 2018 года повезти их в Арцах.
В тесном взаимодействии находимся с другими скаутскими группами Диаспоры, работая под девизом «Поднимайся, поднимай». Все мы сознаем, что если не протянуть друг другу руку помощи – ничего не добьемся.
Во время поездки в Армению встретились также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Обсудили вопросы, касающиеся общинных проблем, сохранения нации, тесного сотрудничества с Арменией. Встреча с министром очень воодушевила нас.