Իրանցի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտով
Իրանցի գործարարները այս օրերին Հայաստանում են։ Նրանք ծանոթանում են Հայաստանում բանկային համակարգից, պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցության, թեթև արդյունաբերության ոլորտի, մասնավորապես, տեքստիլի բնագավառին վերաբերող արտադրական հնարավորությունների, արտահանմանն ու ներմուծմանն առնչվող մի շարք այլ հարցերի մասին:
Հայաստանի ներդրումային առավելություններին մանրամասն ծանոթանալու նպատակով գործարարները հրավիրվել են մասնակցելու Երևանում սեպտեմբերի 19-ից 22-ը նախատեսվող «Made in Armenia» ցուցահանդեսին և դրա շրջանակում կայանալիք գործարար համաժողովին:
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել ճանաչողական այցով Հայաստան այցելած իրանցի գործարարների հետ: Այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Նախարար Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային քաղաքականությունը, անդրադարձել այն հնարավորություններին, որոնք կարող են հետաքրքիր լինել իրանցի գործարարների համար մեր երկրում ներդրումներ կատարելու, արտադրություն հիմնելու կամ հայաստանցի գործարարների հետ համատեղ արտադրություն իրականացնելու և դեպի Եվրասիական տնտեսական միության ու Եվրամիության երկրներ արտադրանքի արտահանում կատարելու դեպքում: Խոսվել է հարկային, մաքսային արտոնությունների համակարգերի մասին:
Նշվում է նաև, որ հանդիպմանը մասնակցել են էկոնոմիկայի փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի արտահանման գծով տնօրեն Հայկ Միրզոյանը, էկոնոմիկայի նախարարության միջազգային տնտեսական համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը:

�?ранские бизнесмены заинтересованы в сфере легкой промышленности Армении
�?ранские бизнесмены в эти дни находятся в Армении. Они знакомятся с банковской системой Армении, взаимодействием государство-частный сектор, сферой легкой промышленности, в частности, текстильной сферой и ее производственными возможностями, рядом вопросов, связанных с экспортом и импортом.
С целью подробнее ознакомиться с инвестиционными преимуществами Армении бизнесмены приглашены участвовать в намеченной на 19-22 сентября в Ереване выставке «Made in Armenia» и предстоящем в ее рамках бизнес-форуме.
Министр экономики РА Арцвик Минасян 9 августа встретился с находящимися в Армении с ознакомительным визитом иранскими бизнесменами. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики.
Министр Арцвик Минасян представил инвестиционную политику Армении, коснулся возможностей, способных заинтересовать иранских бизнесменов для вкладывания инвестиций в нашей стране либо осуществления совместных производств с армянскими бизнесменами, а также организации экспорта в Евразийский экономический союз и страны Евросоюза. Разговор зашел о системе налоговых, таможенных льгот.
Отмечается также, что во встрече приняли участие заместитель министра экономики Ованес Ованнисян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в �?Р�? Арташес Туманян, директор по экспорту Фонда развития Армении Айк Мирзоян, начальник управления международного экономического сотрудничества Министерства экономики Армен Айвазян.