Ֆրանսիայում և Շվեյցարիայում կամերային նվագախումբը Կոմիտաս է կատարել
Հուլիսի 29-ից օգոստոսի 2-ը կայացել են Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի եվրոպական հյուրախաղերը՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին:
Նվագախումբը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ, հինգ փառատոնի շրջանակում, համերգներով հանդես է եկել՝ հուլիսի 29-ին, 31-ին, օգոստոսի 1-ին, 2-ին՝ Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներում և հուլիսի 30-ին՝ Շվեյցարիայում, ցուցաբերելով կատարողական բարձր վարպետություն՝ արժանանալով հանդիսատեսի ու երաժշտասերների ջերմ ընդունելությանը:
Համերգների ընթացքում նվագախմբի, ինչպես նաև երիտասարդ տաղանդավոր ջութակահար Դիանա Ադամյանի կատարմամբ հնչել են հայ և արտասահմանյան կոմպոզիտորների, այդ թվում՝ Կոմիտասի ստեղծագործությունները, գրում է yerkir.am-ը :

Камерный оркестр исполнил во Франции и Швейцарии произведения Комитаса
Европейское турне Государственного камерного оркестра Армении, посвященное 25-летию независимости Республики Армения, состоялось с 29 июля по 2 августа.
Оркестр под управлением художественного руководителя и главного дирижера Ваана Мартиросяна в рамках пяти фестивалей выступил с концертами в ряде городов Франции и Швейцарии, проявив высокое исполнительское мастерство и удостоившись горячего приема зрителей.
В ходе концертов в исполнении оркестра и молодой талантливой скрипачки Дианы Адамян прозвучали произведения армянских и зарубежных композиторов, в том числе Комитаса, пишет yerkir.am.