Օգոստոսի 9-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Խորհրդակցության մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին իրենց սիրելի գործընկերոջ՝ կյանքից վաղաժամ հեռացած Նվեր Նալբանդյանի հիշատակը:
Ամփոփվեց «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագիրը, նախարարը կարևորեց «Արի տուն» ծրագրի  և «Իմ Հայաստան» փառատոնի  հավուր պատշաճի կազմակերպումն ու լուսաբանումը և հանձնարարեց առկա կազմակերպչական բոլոր խնդիրները լուծել ժամանակին և արդյունավետ:
Ներկայացվեցին շաբաթվա ընթացքում կատարված ընթացիկ աշխատանքները, իրականցված միջոցառումները, կարևորվեց համայնքների հետ աշխատանքների արդյունավետության ապահովումը և ակտիվությունը:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարվեց առավել հետևողականորեն իրականացնել իրենց վերապահված գործառույթները և խստագույնս պահպանել աշխատանքային կարգապահությունը: Տրվեցին այլ հանձնարարականներ, նշանակվեցին պատասխանատուներ ու համակարգողներ:

Под руководством Министра Диаспоры РА Грануш Акопян 9августа состоялось совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений, ГНКО «Центр Родина-Диаспора», фестиваля «Моя Армения», электронного издания «Армяне сегодня».
Участники совещания минутой молчания почтили память любимой коллеги, безвременно ушедшей Нвер Налбандян.
Были подведены итога программы «Летняя школа «Спюрк», министр подчеркнула важность подготовки на должном уровне и освещения программы «Ари тун» и фестиваля «Моя Армения» и поручила все имеющиеся организационные вопросы решить в срок и эффективно.
Были представлены текущие работы, выполненные в течение недели, осуществленные мероприятия, отмечена важность обеспечения эффективности и активности работы с общинами.
Руководителям структурных подразделений было поручено более последовательно осуществлять возложенные на них функции и строжайшим образом соблюдать трудовую дисциплину. Были даны новые поручения, назначены ответственные и координаторы.