Հետիոտնային անցումներ՝ տեսողության խնդիր ունեցողների համար
«Ավելի մատչելի Երևան» ծրագրի շրջանակներում տեսողության խնդիրներ ունեցող քաղաքացիների անարգել տեղաշարժը ապահովելու համար մայրաքաղաքի փողոցների խաչմերուկներում ու հետիոտնային անցումներում տեղադրվում են դեղին գույնի գոգավոր հատուկ սալիկներ: Դեղինը վատ տեսողությամբ քաղաքացիներին կծառայի որպես ազդանշան, իսկ տեսողությունից ընդհանրապես զուրկ անձանց` մայթի մոտալուտ վերջնամասի կամ ընդհակառակը` բարձրության չափը կհուշի սալիկների գոգավորությունը:
Ինչպես տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ծրագիրը 2016 թվականին դիտարկվում է որպես փորձնական և կիրականացվի Թումանյան-Նալբանդյան փողոցների խաչմերուկից մինչև Մաշտոցի պողոտա ընկած հատվածը: Գործընթացն ավելի ընդգրկուն կլինի 2017 թվականին, եթե այս տարվա աշխատանքների արդյունքները լիարժեքորեն արդարացնեն սպասելիքները: Սակայն, ի սկզբանե, նախաձեռնությունը մեկնարկել է մայրաքաղաքի կրթօջախներից մեկում, ուր հաճախում են տեսողության խնդիրներ ունեց ող երեխաներ, ինչպես նաև նույն խնդիրն ունեցող մեր համաքաղաքացիների համար գործող մշակույթի տան հարակից անցումում` այս կերպ հետապնդելով նաև ուսուցողական նպատակ:
Աշխատանքների ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես համագործակցում է շահառուների հետ, որպեսզի հաշվի առնվեն անգամ մանրուքները: Հիշեցնենք, որ, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ, մայրաքաղաքը նաև հատուկ կարիքներ ունեցող կամ մանկասայլակներով տեղաշարժվող քաղաքացիներին հարմարավետ դարձնելու նպատակով 2013 թվականին մեկնարկել էր թեքահարթակներ կառուցելու ծրագիրը, որին արդեն հաջորդ տարի ներգրավվեցին նաև մասնավոր կառույցները:

Пешеходные переходы для людей, имеющих проблемы со зрением
В рамках программы «Более доступный Ереван» для обеспечения беспрепятственного передвижения граждан, имеющих проблемы со зрением, на перекрестках столичных улиц и пешеходных переходах устанавливаются специальные выпуклые плитки желтого цвета. Желтый послужит сигналом для слабовидящих граждан, а вообще лишенным зрения лицам уровень высоты кромки тротуара или наоборот подскажет выпуклость плиток.
Как сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Ереванской мэрии, программа в 2016 году рассматривается как экспериментальная и будет осуществлена на отрезке от перекрестка улиц Туманян-Налбандян до проспекта Маштоца. Процесс станет более активным в 2017 году, если результаты работы нынешнего года в полной мере оправдают ожидания. Однако изначально инициатива стартовала в одном из очагов образования столицы, которую посещают дети, имеющие проблемы со зрением, а также на переходе около Дома культуры наших сограждан, имеющих ту же проблему – тем самым преследуя также обучающую цель.
В ходе работ мэрия Еревана постоянно сотрудничает с бенефициариями, дабы учесть даже мелочи. Напомним, что по инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна, с целью сделать столицу удобной для граждан с особыми потребностями либо с детскими колясками с 2013 года стартовала программа сооружения пандусов, в которую уже спустя год включились также частные структуры.