Արցախում Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով առաջարկվում է նախագահական կառավարման մոդել
ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից հուլիսի 30-ին հանրապետության նախագահին ներկայացված սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը բաղկացած է նախաբանից, մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, կառավարման համակարգը, դատական իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարումը եւ հանրաքվեն բաժիններից:
Այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը ներկայացված հայեցակարգի, մասնավորապես կառավարման համակարգի տարբերակի հանդեպ, տեղեկացնում ենք, որ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից առաջարկվել է նախագահական կառավարման մոդել:
Հայեցակարգը հանրապետության նախագահի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում մասնագիտական հանձնաժողովը շարունակելու է աշխատանքները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի վրա:

В Арцахе предлагают перейти к президентской модели правления
Комиссия по конституционным реформам при президенте НКР представила 30-го июля президенту НКР концепцию конституционных реформ, состоящую из преамбулы и частей, касающихся прав человека и гражданина, основных свобод, модели правления, судебной системы, органов самоуправления и референдума.
Об этом  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента НКР.
С учетом общественного интереса к указанной концепции, в частности, по поводу предложенной модели правления, сообщаем, что Комиссия по конституционным реформам при президенте НКР предлагает перейти к президентской модели правления.
В случае одобрения со стороны президента, Комиссия по конституционным реформам при президенте НКР продолжит работу над концепцией конституционных реформ.