Էրդողանը CNN-ի եթերում չի բացառել մահապատժի վերականգնումը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Թուրքիայում հուլիսի 16-ին հեղաշրջման փորձից հետո առաջին անգամ հարցազրույց է տվել CNN-ին։ Էրդողանը հրաժարվել է բացառել մահապատիժն այն մարդկանց համար, ովքեր ձերբակալվել են հեղաշրջման փորձից հետո։
«Կա հստակ դավաճանություն։ Սակայն, իհարկե, պետք է լինի խորհրդարանական որոշում այդ առումով, որպեսզի ձեռնարկվեն սահմանադրական միջոցներ։ Այնպես որ, առաջնորդները պետք է հավաքվեն, քննարկեն այն, և եթե ընդունեն քննարկել այն, ապա ես՝ որպես նախագահ, կհաստատեմ ցանկացած որոշում, որը դուրս է գալիս խորհրդարանից»,- ըստ Panorama.am-ի՝ ասել է Էրդողանը՝ CNN-ի հեռուստալրագրող Բեքի Էնդերսոնի հետ հարցազրույցում, որն անցկացվել է Ստամբուլի նախագահական պալատում։
Նշենք, որ այսօր Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարեց, որ եթե Թուրքիայում վերականգնվի մահապատիժը, ապա դա կլինի Եվրամիության հետ բանակցությունների վերջը։
«Ոչ մի երկիր չի կարող դառնալ ԵՄ անդամ, եթե ունի մահապատիժ։ Թուրքիան Եվրոպայի խորհրդի կարևոր մաս է կազմում և կապված է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային, որը մահապատժի հարցում շատ հստակ է»,-ասել է Մոգերինին։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ խորհրդարանը կարող է քննարկել մահապատիժը վերականգնելու հարցը։

В эфире CNN Эрдоган не исключил восстановления смертной казни
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган впервые после попытки переворота 16 июля дал интервью CNN, и не исключил восстановления смертной казни в отношении людей, арестованных после попытки переворота.
«Налицо предательство. Однако, конечно, на этот счет должно быть решение парламента для принятия конституционных мер. Так что должны собраться лидеры, обсудить, и если примут к обсуждению, то я, как президент, подпишу любое решение, которое примет парламент», – как передает Panorama.am, сказал Эрдоган.
Отметим, что сегодня высокий представитель Евросоюза по вопросам внешних отношений и безопасности Федерика  Могерини заявила, если в Турции будет восстановлена смертная казнь, это будет концом переговоров с ЕС.
«Ни одна страна не может стать членом ЕС, если не отменила смертную казнь. Турция составляет важную часть Совета Европы и ратифицировала Европейскую конвенцию по правам человека, совершенно четкую в вопросе смертной казни», – сказала Могерини.
Напомним, что после неудачной попытки переворота в Турции президент Эрдоган заявил, что парламент может обсудить вопрос восстановления смертной казни.