Յարգելի հայրենակիցներ,
Անվարանօրէն կարելի է ըսել ու հաստատել, թէ Սփիւռքի նախարարութիւնը սփիւռքահայուն ապահով հասցէն է Հայաստանի մէջ, որ հինգ տարիներէ ի վեր ազգանուէր գործ կը կատարէ Հայրենիք-Սփիւռք կապերու ընդլայնման ու խորացման առնչութեամբ: Հայկական ամէն բնագաւառներէ ներսՍփիւռքի նախարարութիւնը կամուրջներ հաստատած է յաջողապէս եւ իր  ծրագիրներով սփիւռքահայուն առիթը ընծայած է սիրելու իր պապենական հայրենիքը եւ կառչելու անոր, իսկ հայկական գաղութներուն մէջ ազգային ինքնութեան պահպանման ու արմատաւորման համար ոչ մէկ ճիգ խնայած է իրաւամբ: Եւ անոր լաւագոյն ապացոյցը կը հանդիսանայ «Արի Տուն» ծրագիրը, որուն քաղցր պտուղը վայելելու բախտաւորութիւնը ունեցանք այս ամառ, երբ մեր աշակերտները առիթը ունեցան մասնակցելու այդ ծրագրին, օգտուելու անոր ընծայած դասաւանդութիւններէն, պտոյտներէն, հայրենիքին ծանօթացնող, մօտեցնող եւ անոր հետ սերտ կապեր ստեղծող, ինչպէս նաեւ սփիւռքահայ զանազան ափերէ ժամանած հայորդիներու հետ բարեկամանալու հնարաւորութիւններէն:
1 հոկտեմբեր 2008-ին ծնունդ առած Սփիւռքի նախարարութիւնը ոչ միայն կը կամրջէ Սփիւռքն ու Հայաստանը, այլ նաեւ կը նպաստէ հայկական գաղութներէն  ներս կատարուող գործունէութիւններուն, կ’աշխուժացնէ զանոնք եւ անոնց կու տայ նոր ուժ, նոր լոյս եւ նոր յոյս:
Այս պետական կառոյցին ստեղծումը շատ անհրաժեշտ էր համահայկական կեանքի շրջանակէն ներս համագործակցութեան ձեւաւորման առումով։ Հետեւաբար, հայկական գաղութներու համախմբման ու անոնց մօտ հայրենաշունչ մտածողութեան զարգացման ի խնդիր Սփիւռքի նախարարութեան տարած աշխատանքները մեծապէս գնահատելի են:
Հինգամեայ Սփիւռքի նախարարութիւնը թէեւ նորափթիթ է, բայց ան շատ արագ ծաղկեցաւ եւ իր բուրմունքը տարածեց դէպի բոլոր գաղութները՝ հայրենական շունչով ջերմացնելով բոլոր        սփիւռքահայերուն հոգիները:
Իր հիմնադրութեան 5-րդ տարեդարձին առիթով կը շնորհաւորենք Սփիւռքի նախարարութիւնը եւ անոր անխոնջ նախարար Տիկին Հրանոյշ Յակոբեանը, որուն անմնացորդ նուիրումին եւ տարած ջանքերուն շնորհիւ այսօր նախարարութիւնը հասած է հայկական բոլոր հեռաւոր ու մօտաւոր գաղութները եւ Սփիւռքի տարածքին հսկայական գործունէութիւն յաջողած է ծաւալել, որուն համար սրտանց կ’ողջունենք ձեզ:

It’s safe to say and affirm that the Ministry of Diaspora is the place for Diaspora Armenians to go to in Armenia. For the past five years, the ministry has been carrying out pro-national activities for the expansion and deepening of Homeland-Diaspora relations. The Ministry of Diaspora has successfully established relations in all spheres and has helped Diaspora Armenians grow to love the homeland of their ancestors and cling to it and hasn’t spared any efforts to preserve and radicalize the national identity within the Armenian communities of the Diaspora. The best evidence of this is the “Ari Tun” Program, which we had the opportunity to enjoy participating in this summer. Our students had the chance to take part in the program, take the courses, tour the country and take advantage of the opportunities to get to know the homeland, establish close ties and make friends with numerous Diaspora Armenian youth.
The Ministry of Diaspora, which was established on October 1, 2008, not only serves as a bridge between Armenia and the Diaspora, but also contributes to the activities carried out within the Armenian communities and conveys new strength, light and hope.
The creation of this state structure was very necessary for the establishment of cooperation between all Armenians. Therefore, the activities of the Ministry of Diaspora aimed at consolidating the Armenian communities and making them think of the homeland are highly appreciable.
The Ministry of Diaspora has only been around for five years, but it has very quickly flourished and has become popular in all the communities.
We congratulate the Ministry of Diaspora and Minister Hranush Hakobyan on the ministry’s 5th anniversary. Thanks to the minister’s efforts and unconditional dedication, the ministry has reached out to all the Armenian communities of the Diaspora and has managed to do a tremendous amount of work, and we appreciate that.