Յարգելի հայրենակիցներ,
Անվարանօրէն կարելի է ըսել ու հաստատել, թէ Սփիւռքի նախարարութիւնը սփիւռքահայուն ապահով հասցէն է Հայաստանի մէջ, որ հինգ տարիներէ ի վեր ազգանուէր գործ կը կատարէ Հայրենիք-Սփիւռք կապերու ընդլայնման ու խորացման առնչութեամբ: Հայկական ամէն բնագաւառներէ ներսՍփիւռքի նախարարութիւնը կամուրջներ հաստատած է յաջողապէս եւ իր  ծրագիրներով սփիւռքահայուն առիթը ընծայած է սիրելու իր պապենական հայրենիքը եւ կառչելու անոր, իսկ հայկական գաղութներուն մէջ ազգային ինքնութեան պահպանման ու արմատաւորման համար ոչ մէկ ճիգ խնայած է իրաւամբ: Եւ անոր լաւագոյն ապացոյցը կը հանդիսանայ «Արի Տուն» ծրագիրը, որուն քաղցր պտուղը վայելելու բախտաւորութիւնը ունեցանք այս ամառ, երբ մեր աշակերտները առիթը ունեցան մասնակցելու այդ ծրագրին, օգտուելու անոր ընծայած դասաւանդութիւններէն, պտոյտներէն, հայրենիքին ծանօթացնող, մօտեցնող եւ անոր հետ սերտ կապեր ստեղծող, ինչպէս նաեւ սփիւռքահայ զանազան ափերէ ժամանած հայորդիներու հետ բարեկամանալու հնարաւորութիւններէն:
1 հոկտեմբեր 2008-ին ծնունդ առած Սփիւռքի նախարարութիւնը ոչ միայն կը կամրջէ Սփիւռքն ու Հայաստանը, այլ նաեւ կը նպաստէ հայկական գաղութներէն  ներս կատարուող գործունէութիւններուն, կ’աշխուժացնէ զանոնք եւ անոնց կու տայ նոր ուժ, նոր լոյս եւ նոր յոյս:
Այս պետական կառոյցին ստեղծումը շատ անհրաժեշտ էր համահայկական կեանքի շրջանակէն ներս համագործակցութեան ձեւաւորման առումով։ Հետեւաբար, հայկական գաղութներու համախմբման ու անոնց մօտ հայրենաշունչ մտածողութեան զարգացման ի խնդիր Սփիւռքի նախարարութեան տարած աշխատանքները մեծապէս գնահատելի են:
Հինգամեայ Սփիւռքի նախարարութիւնը թէեւ նորափթիթ է, բայց ան շատ արագ ծաղկեցաւ եւ իր բուրմունքը տարածեց դէպի բոլոր գաղութները՝ հայրենական շունչով ջերմացնելով բոլոր        սփիւռքահայերուն հոգիները:
Իր հիմնադրութեան 5-րդ տարեդարձին առիթով կը շնորհաւորենք Սփիւռքի նախարարութիւնը եւ անոր անխոնջ նախարար Տիկին Հրանոյշ Յակոբեանը, որուն անմնացորդ նուիրումին եւ տարած ջանքերուն շնորհիւ այսօր նախարարութիւնը հասած է հայկական բոլոր հեռաւոր ու մօտաւոր գաղութները եւ Սփիւռքի տարածքին հսկայական գործունէութիւն յաջողած է ծաւալել, որուն համար սրտանց կ’ողջունենք ձեզ:

С уверенностью можно утверждать, что Министерство Диаспоры – надежный адрес армян Диаспоры в Армении, которое на протяжении пяти лет ведет патриотическую деятельность по расширению и углублению связей Армения-Диаспора. Во всех армянских сферах Министерство Диаспоры успешно создало мосты, и своими программами дает армянам Диаспоры повод любить родины своих дедов, быть привязанными к ней, а для сохранения и укоренения национальной идентичности в армянских колониях не жалело никаких сил. �? наилучшим свидетельством тому – программа «Ари тун», наслаждаться сладкими плодами которой имели удовольствие нынешним летом, когда нашим детям выпал повод участвовать в этой программе, пользоваться предоставленными ею возможностями и уроками, экскурсиями, возможностью познакомиться с Родиной, наладить с ней тесные связи, а также подружиться с армянами, собравшимися из различных стран мира.
Созданное 1 октября 2008 года, Министерство Диаспоры не только наводит мосты между Диаспорой и Арменией, но и способствует деятельности армянских общин, активизируя ее, придавая новые силы, свет и надежду.
Создание этой государственной структуры было крайне необходимо в плане формирования сотрудничества в рамках общеармянской жизни. Соответственно, в вопросе сплочения армянских колоний и развития патриотического чувства в них работа Министерства Диаспоры заслуживает высочайшей оценки.
Пятилетнее МинистерствоДиаспоры хотя и молодо, но оно очень быстро расцвело и распространило свой аромат по всем колониям, обогревая дыханием Родины души всех соотечественников.
По случаю пятой годовщины основания поздравляем Министерство Диаспоры и его неустанного министра госпожу Грануш Акопян, благодаря беспредельной преданности и приложенным усилиям которой Министерство сегодня достигло всех ближних и дальних армянских колоний, сумело развернуть на пространстве Диаспоры колоссальную деятельность, с чем сердечно поздравляем вас.