Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ է արվել. կա 60 զոհ
Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի ընթացքում զոհերի թիվը հասել է 60-ի: Այս մասին հայտնել են Անկարայի դատախազությունից: Նրանցից 42-ը սպանվել են Անկարայում, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Բացի այդ, շուրջ 150 տուժածներ տեղափոխվել են Ստամբուլի հիվանդանոցներ: Անկարայի հիվանդանոցներ տեղափոխված վիրավորների թվի մասին տեղեկություններ դեռ չկան:
Նշվում է, որ Անկարայում խորհրդարանի շենքի մոտ կրակոցների ինտենսիվությունը նվազել է:
Ավելի վաղ պետական Anadolu գործակալությունը հայտնել էր, որ ռազմական հեղաշրջման կողմնակիցները խորհրդարանի եւ Գլխավոր շտաբի շենքերի մոտ կրակ են բացել քաղաքացիական անձանց վրա:
Նշենք, որ հուլիսի 15-ի երեկոյան լրատվամիջոցները հաղորդել են Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի մասին: Անկարայի եւ Ստամբուլի փողոցներում ռազմական տեխնիկա է հայտնվել, տեղի են ունեցել կրակոցներ եւ պայթյուններ: Մի խումբ զինվորականներ հայտարարել են երկրում իշխանությունը վերցնելու մասին՝ սահմանադրական կարգը վերականգնելու, մարդու իրավունքներն ու ազատությունները ապահովելու նպատակով:
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է տեղի ունեցող իրադարձությունների անօրինական լինելու մասին: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ հեղաշրջման փորձը ձախողվել է եւ ամբողջությամբ կճնշվի:

Не менее 60 человек погибли при попытке переворота в Турции
Власти Турции сообщают, по меньшей мере, о 60 погибших в результате попытки военного переворота в стране. �?з них 42 – погибли в Анкаре. Среди жертв есть как гражданские, так и военные.
Кроме того, порядка 150 пострадавших поступили в стамбульскую больницу. О числе раненных, госпитализированных в медучреждения Анкары пока не сообщается.
Отметим, что вечером 15 июля СМ�? сообщили о попытке военных совершить переворот в Турции. На улицах Анкары и Стамбула появилась военная техника, имели место стрельба и взрывы. Группа военных заявила о захвате руководства страны с целью восстановления конституционного порядка, свобод и соблюдения прав человека. Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил о незаконности происходящих событий. Президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что попытка переворота провалилась и будет полностью подавлена.