Այցելություն Հայաստանի ազգային ինժեներական լաբորատորիաներ և Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն
Հուլիսի 13-ին «Հայաստան. ստեղծենք միասին» երիտասարդական առաջին հավաքի «Ինժեներիա և նոր տեխնոլոգիաներ» աշխատանքային խմբի անդամներն այցելեցին Հայաստանի ազգային ինժեներական լաբորատորիաներ (ANEL) և Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն (MIC):
Հայաստանի ազգային ինժեներական լաբորատորիաներ երիտասարդական հավաքի մասնակիցները շրջեցին գրաֆիկական ծրագրավորման, նյութերի դիմադրության, էլեկտրոնիկայի, ուժային էլեկտրոնիկայի, էլեկտրական մեքենաների, էներգետիկայի, էլեկտրատեխնիկայի, չափումների, ռոբոտաշինության, միկրոկարգավորիչների, կապի համակարգիչների, հեռահաղորդակցման, մեխանիկամեքենագիտության, կառավարման համակարգերի գիտահետազոտական լաբորատորիաներում, ծանոթացան կազմակերպության հաջողություններին և առաջիկա ծրագրերին:
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում երիտասարդներին ողջունեց տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը: Նա հանգամանորեն ծանոթացրեց կենտրոնի աշխատանքներին, մթնոլորտին, հեռակնարներին: Արտաշես Վարդանյանը նշեց, որ IT ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ զարգացող ոլորտն է, և իրենց կենտրոնն էլ ապագային մտված շատ նոր ինովացիոն ծրագրեր ու մեկնարկային նախաձեռնություններ ունի»: Հանդիպման վերջում նա սիրով պատասխանեց երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերին: Ծավալվեց աշխույժ, արդյունավետ քննարկում:
Տեսաշարով ներկայացվեցին Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի Իկուլբատոր ձեռնարկությունների հիմնումը և նոր նախագծերը (Star-ups):

Visit to the Armenian National Engineering Laboratories and Microsoft Innovation Center
On July 13, the members of the “Engineering and Technology” Atelier of the first “Armenia. Create Together” youth forum visited the Armenian National Engineering Laboratories (ANEL) and Microsoft Innovation Center (MIC).
The participants of the youth forum toured the graphic programming, materials resistance, electronics, power electronics, electronic machines, energy, electricity and technologies, measures, robot construction, microregulators, communication computers, telecommunication, mechanical and machinery studies and management systems research laboratories and were introduced to the organization’s successes and upcoming programs of the Armenian National Engineering Laboratories.
At Microsoft Innovation Center, the youth were greeted by Director Artashes Vardanyan who introduced them to the Center’s activities, the atmosphere and the perspectives. Artashes Vardanyan stated the following: “The IT sector is the most rapidly developing sector in Armenia, and the Microsoft Innovation Center has many new and future-oriented innovative programs and pilot initiatives.” At the end, he answered the youth’s questions with pleasure. The youth also engaged in an active and effective discussion.
The establishment of the Incubator Enterprises of Microsoft Innovation Center and the new projects (startups) were presented through a slide show.