Ավարտվել է վարչապետ Աբրահամյանի աշխատանքային այցը ՌԴ
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի ուղեկցությամբ այցելել է Սանկտ Պետերբուրգի Պետրոպավլովյան ամրոց: Վարչապետը շրջայց է կատարել ամրոցով, ծանոթացել նրա պատմությանը: Հովիկ Աբրահամյանը և Մաքսիմ Սոկոլովը ներկա են գտնվել կեսօրի ավանդական համազարկին, որի արձակման պատիվը տրվել է Հովիկ Աբրահամյանին: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նաև գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում, ներկա գտնվել զինվորական շքերթին:
Այնուհետև վարչապետ Աբրահամյանն այցելել է Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի կենտրոնական Կամսկի այգի՝ ծաղկեպսակ դրել Կոմիտասի հուշարձանին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով մեծ երգահանի հիշատակին: Նշենք, որ Սանկտ Պետերբուրգում Կոմիտասի հուշարձանի բացումը տեղի է ունեցել նախորդ տարվա նոյեմբերին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում: 3,3 մետր բարձրությամբ և 1,7 մետր պատվանդանով Կոմիտասի գրանիտե հուշարձանի հեղինակը Ռուսաստանի նկարիչների միության անդամ, Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստաարդյունաբերական ակադեմիայի դոցենտ Լևոն Բեյբությանն է, ճարտարապետը՝ Մաքսիմ Աթայանցը:
Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է նաև Սանկտ Պետերբուրգի Սուրբ Կատարինե հայկական եկեղեցի, հանդիպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նա իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, տնտեսական իրավիճակին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, պատասխանել է մեր հայրենակիցներին հուզող բազմաթիվ հարցերի: Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ Սանկտ Պետերբուրգի մեր հայրենակիցներն իրենց ծավալած հասարակական, տնտեսական, մշակութային գործունեությամբ բարձր են պահում հայ ազգի հեղինակությունը և մեծ ներդրում ունեն Ռուսաստանի զարգացման գործում:

Завершился рабочий визит Премьер-министра Абраамяна в РФ
Находящийся с рабочим визитом в Санкт-Петербурге Премьер-министр РА Овик Абраамян в сопросождении председателя российской части Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией, Министра транспорта РФ Максима Соколова посетил Петропавловскую крепость. Премьер-министр обошел крепость, ознакомился с ее историей. Овик Абраамян и Максим Соколов присутствовали при традиционном полуденном выстреле пушки, честь сделать который была предоставлена Овику Абраамяну. Глава Правительства РА также сделал запись в книге почетных гостей, присутствовал на военном параде.
Затем Премьер-министр Абраамян посетил Камский сад на Васильевском острове, возложил венок к памятнику Комитасу и отдал дань уважения памяти великого композитора. Отметим, что открытие памятника Комитасу в Санкт-Петербурге состоялось в ноябре прошлого года в рамках мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян. Автором гранитного памятника Комитасу высотой 3,3 метра с 1,7 метровым пьедесталом является член Союза художников России, доцент Санкт-Петербургской художественно-промышленной академии Левон Бейбутян, архитектором – Максим Атаянц.
Овик Абраамян в Санкт-Петербурге посетил также армянскую церковь Святой Екатерины, встретился с представителями местной армянской общины. В своем слове он коснулся внутриполитической ситуации, внешней политики, экономической ситуации Армении, процесса урегулирования нагорно-карабахской проблемы, ответил на волнующие наших соотечественников многочисленные вопросы. Премьер-министр с удовлетворением отметил, что наши соотечественники в Санкт-Петербурге своей общественной, экономической, культурной деятельностью высоко держат авторитет армянского народа и вносят большой вклад в дело развития России.