«Մեդիայի դերը հայկական շահերի պաշտպանության գործում» թեմայով նիստը` «Մեդիամաքս» լրատվական կենտրոնում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/136.jpg)
Հուլիսի 12-ին «Մեդիամաքս» լրատվական կենտրոնում տեղի ունեցավ աշխարհի առաջատար ԲՈՒՀ-երի ուսանողների, շրջանավարտների և երիտասարդ գիտնականների «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի «Հայկական շահերի պաշտպանություն և մեդիա» աշխատանքային խմբի «Մեդիայի դերը հայկական շահերի պաշտպանության գործում» թեմայով երրորդ նիստը: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ:
Ջերմորեն ողջունելով երիտասարդներին՝ «Մեդիամաքս» լրատվական կենտրոնի տնօրեն Արա Թադևոսյանը կարևորեց նման մեծ ինտելեկտուալ հնարավորություններ ունեցող երիտասարդների համախմբումը հայրենիքում և նրանց մասնակցությունը երկրի զարգացման գործին: Նա անդրադարձավ հայկական շահերի պաշտպանության գործում լրատվամիջոցների դերակատարությանը:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հանրային կապերի կենտրոնի տնօրենի խորհրդական Հովհաննես Նիկողոսյանը ներկայացրեց ԶԼՄ-ների տարաբնույթ կողմնորոշումները, կողմնակալությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում և, մասնավորապես, քառօրյա պատերազմի ընթացքում: Նա նշեց, որ լրագրողների համար հակամարտությունները պատմությունների հակամարտություն են, պետք է կարողանալ օտարերկրացիներին ճիշտ, հասկանալի և ազդեցիկ կերպով ներկայացնել մեր պատմությունը՝ դրական ընկալումների հասնելու համար: Հովհաննես Նիկողոսյանն անդրադարձավ այն մեխանիզմերին, որոնց շնորհիվ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ տեղեկատվությունը կլինի ամփոփ և ազդեցիկ, նա խոսեց այն տեղեկատվական խնդիրների մասին, որոնք վերաբերում են հակամարտությունը ներկայացնելուն, դրա առանձնահատկություններին՝ կարևորելով նմանատիպ հակամարտությունների զուգահեռներում այն ներկայացնելը, ընդունված և ընկալելի տերմինների ու բնորոշումների կիրառմամաբ: Բանախոսը անդրադարձավ նաև ապրիլյան պատերազմի օրերին սփյուռքյան մամուլի արձագանքներին:
Նա խորհուրդ տվեց ճշտել ինֆորմացիան, զերծ մնալ վտանգավոր տեղեկատվական աղբից, այն չկիրառել հայկական տեղեկատվական դաշտում:
«Մեդիամաքս» լրատվական կենտրոնի գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանը հանդես եկավ «Ապրիլյան ռազմական և տեղեկատվական պատերազմները» զեկույցով, նա անդրադարձավ քառօրյա պատերազմի օրերին հայակական և ադրբեջանական լրատվամիջոցների գործունեությանը, լրատվադաշտի կրած դինամիկ փոփոխություններին և այն թերություններին, որոնք ի հայտ եկան: Փորձագետը նշեց, որ թեև սոցիալական հարթակներում հայ հանրությունը համախմբվեց, սակայն եղան լուրջ բացթողումներ, հայկական լրատվամիջոցները և մեդիա փորձագետները, լուրջ աշխատանքներ իրականացրին, զգուշացնելով վտանգների, կեղծ կայքերի, ապատեղեկատվական աղբյուրների մասին, սակայն հայկական լրատվական հանրությունը պատրաստ չէր նման հանկարծակի և ուժեղ տեղեկատվական պատերազմի, առկա էր մեդիագրագիտության, շրջահայացության և զգուշավորության պակաս:
Փորձագետ Միքայել Յալանուզյանը տեսաշարով ներկայացրեց «Ապրիլյան պատերազմը համաշխարհային մեդիայում» զեկուցումը՝ անդրադառնալով հայկական և ադրբեջանական լրատվադաշտերի ազդեցությանը միջազգային լրատվամիջոցների հրապարակումների վրա:
«Զորակն» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, «Razm.info» կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը հանդես եկավ «Սոցցանցերի «դիպուկահարներն» ու «հետախույզները» զեկուցումով: Նա նկարագրեց տեղեկատվական միջավայրը քառօրյա պատերազմի ժամանակ և նշեց, որ կտրուկ աճեց տեղեկատվություն ստանալու պահանջը, ի հայտ եկան տեղեկություններ ձեռք բերելու հետ կապված դժվարություններ, ակտիվացան ապատեղեկատվական հոսքերը, հաքերական հարձակումները, ծանրաբեռվեցին տեղեկատվական ենթակառուցվածքները: Զգացմունքային դրսևորուները սոցցանցերում և լրատվամիջոցներում որոշակի ազդեցություն ունեցան լրատվության շրջանառության վրա: Բանախոսը կարևորեց պաշտոնական լրատվության համակարգված տարածումն ու արագ արձագանքելը, զգուշավորությունն ու տեղեկատվությունը ստուգելու սկզբունքայնության կիրառումը:

Заседание на тему «Роль медиа в деле защита армянских интересов» в информационном агентстве «Медиамакс»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/136.jpg)
В информационном агентстве «Медиамакс» 12 июля состоялось второе заседание рабочей группы «Защита армянских интересов и медиа» первого молодежного слета студентов и выпускников ведущих университетов вузов и молодых специалистов «Создадим Армению вместе» на тему «Роль медиа в деле защита армянских интересов». Программа реализуется по инициативе Министерства Диаспоры РА в сотрудничестве со Всеобщим армянским благотворительным союзом, фондами «Луйс» и «Айб».
Тепло приветствовав молодежь, директор информационного агентства «Медиамакс» Ара Тадевосян отметил важность сплочения на Родине молодежи, обладающей столь большими интеллектуальными возможностями, и ее участие в деле развития страны. Он коснулся роли СМ�? в деле защиты армянских интересов.
Советник начальника Управления информации и по связям с общественностью аппарата Президента РА Ованес Никогосян представил различные позиции, предвзятость СМ�? в вопросе Нагорно-Карабахского конфликта, в частности, в течение четырехдневной войны. Он отметил, что для журналистов конфликты – конфликты историй, необходимо уметь верно и доступно представлять иностранцам нашу историю, чтобы достичь позитивного восприятия. Ованес Никогосян коснулся механизмов, благодаря которым информация о Карабахском конфликте будет общей и доступной, он говорил об информационных проблемах, касающихся представления конфликта, его особенностей, отметив важность сопоставительного представления подобных конфликтов с применением общепринятых и доступных терминов и определений. Докладчик коснулся также откликов прессы Диаспоры в дни апрельской войны.
Он посоветовал уточнять информацию, воздерживаться от опасного информационного мусора, не применять его в армянском информационном поле.
Главный редактор информационного агентства «Медиамакс» Давид Алавердян выступил с докладом «Апрельские военная и информационная войны», коснулся деятельности армянских и азербайджанских СМ�? в дни четырехдневной войны, динамических изменений, происшедших на информационном поле и выявившихся недостатков. Эксперт отметил, что хотя на социальных площадках армянское общество и сплотилось, однако имели место серьезные упущения, армянские СМ�? и медиа-эксперты провели серьезную работу, предупреждая об опасностях, фальшивых сайтах, дезинформационных источниках, однако армянское информационное сообщество не было готово к столь внезапной и мощной информационной войне, ощущалась нехватка медиа-грамотности, кругозора и осторожности.
Эксперт Микаел Яланузян видеорядом представил доклад «Апрельская война в мировых медиа», коснувшись влияния армянского и азербайджанского информационных полей на публикации мировых СМ�?.
Член совета попечителей фонда «Зоракн», координатор сайта «Razm.info» Карен Вртанесян выступил с докладом «Снайперы» и «разведчики» соцсетей»ю Он описал информационную среду в период четырехдневной войны, отметив, что резко возросла потребность в получении информации, проявились трудности, связанные с получением сведений, активизировались дезинформационные потоки, хакерские атаки, возросла нагрузка на информационные инфраструктуры. Эмоциональные проявления в соцсетях и СМ�? оказали определенное воздействие на оборот информации. Докладчик отметил важность скоординированного распространения официальной информации и оперативного реагирования, осторожности и применения принципа проверки информации.