«Հայաստան. Ստեղծենք միասին» երիտասարդական հավաքի մասնակիցները ծաղիկներ խոնարհեցին Ծիծեռնակաբերդում
Հուլիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ անցկացվող «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի մասնակիցներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, որից հետո շրջայց կատարեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Այնուհետև մեկնարկեց «Հայկական շահերի պաշտպանություն և մեդիա» աշխատանքային խմբի երկրորդ նիստը՝ «Հայոց ցեղասպանություն. 100 տարի անց» թեմայով, որը վարում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ելույթ ունեցավ «Նոր հանգրվաններ ու հեռանկարներ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու գիտական ուսումնասիրության համար» թեմայով՝ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության գիտական ուսումնասիրության ոլորտում ձեռք բերած արդյունքներին:
Բանախոսը ներկայացրեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գործունեությունն ու հետագա ծրագրերը:
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը համապարփակ ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հարցում թուրքական ժխտողականության հիմնական փուլերն ու առանձնահատկությունները:
«IDeA» հիմնադրամի իրավական հարցերով գլխավոր խորհրդատու Եղիշե Կիրակոսյանը անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմքերին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին և անհրաժեշտ մեխանիզմներին, ինչպես նաև առկա մարտահրավերներին ու հիմնախնդիրներին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը ներկայացրեց «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի տեսլականը և ընդգծեց, որ այդօրինակ ֆորումների նպատակն է շարունակել Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնողական քայլերը՝ ուղղված Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելմանը, նպաստել արտաքին քաղաքական օրակարգում Հայոց ցեղասպանության հարցի բարձրացմանը:
«IDeA» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էդգար Մանուկյանը խոսեց «Ավրորա մրցանակաբաշխության դերի և նշանակության մասին:

Участники молодежного слета «Создадим Армения вместе» возложили цветы в Цицернакаберде
Участники первого молодежного слета «Создадим Армения вместе», созванного по инициативе Министерства Диаспоры РА в сотрудничестве со Всеобщим армянским благотворительным союзом и фондами «Луйс» и «Айб» 12 июля посетили Мемориальный комплекс Цицернакаберда, возложили цветы к мемориалу жертв Геноцида армян, после чего совершили экскурсию по Музею-институту Геноцида армян.
Затем стартовало второе заседание рабочей группы «Защита армянских интересов и медиа» на тему «Геноцид армян: спустя 100 лет», которое вел заместитель директора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян.
Директор Музея-института Айк Демоян выступил на тему «Новые пристанища и перспективы международного признания и научного исследования Геноцида армян», коснувшись достигнутых результатов в научном исследовании Геноцида армян. Он представил деятельность Музея-института Геноцида армян и дальнейшие программы.
Директор �?нститута востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян подробно представил основные этапы и особенности турецкого отрицания Геноцида армян.
Главный советник по правовым вопросам фонда «IDeA» Егише Киракосян коснулся международных правовых основ ответственности за Геноцид армян, представил работы, проводимые по международному признанию, осуждению Геноцида армян и устранению его последствий, необходимые для этого механизмы, а также имеющиеся вызовы и проблемы.
Заместитель министра иностранных дел РА Карен Назарян представил концепцию глобального форума «Против преступления геноцид» и подчеркнул, что цель подобных форумов – продолжать инициативные шаги Республики Армения , направленные на предотвращение преступления геноцид, содействовать включению во внешнеполитическую повестку вопроса Геноцида армян.