«Հայաստան. Ստեղծենք միասին» երիտասարդական հավաքի մասնակիցները ծաղիկներ խոնարհեցին Ծիծեռնակաբերդում
Հուլիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ անցկացվող «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի մասնակիցներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, որից հետո շրջայց կատարեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Այնուհետև մեկնարկեց «Հայկական շահերի պաշտպանություն և մեդիա» աշխատանքային խմբի երկրորդ նիստը՝ «Հայոց ցեղասպանություն. 100 տարի անց» թեմայով, որը վարում էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ելույթ ունեցավ «Նոր հանգրվաններ ու հեռանկարներ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու գիտական ուսումնասիրության համար» թեմայով՝ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության գիտական ուսումնասիրության ոլորտում ձեռք բերած արդյունքներին:
Բանախոսը ներկայացրեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գործունեությունն ու հետագա ծրագրերը:
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը համապարփակ ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հարցում թուրքական ժխտողականության հիմնական փուլերն ու առանձնահատկությունները:
«IDeA» հիմնադրամի իրավական հարցերով գլխավոր խորհրդատու Եղիշե Կիրակոսյանը անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմքերին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին և անհրաժեշտ մեխանիզմներին, ինչպես նաև առկա մարտահրավերներին ու հիմնախնդիրներին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը ներկայացրեց «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի տեսլականը և ընդգծեց, որ այդօրինակ ֆորումների նպատակն է շարունակել Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնողական քայլերը՝ ուղղված Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելմանը, նպաստել արտաքին քաղաքական օրակարգում Հայոց ցեղասպանության հարցի բարձրացմանը:
«IDeA» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էդգար Մանուկյանը խոսեց «Ավրորա մրցանակաբաշխության դերի և նշանակության մասին:

On July 12, the participants of the first “Armenia. Create Together” youth forum, which is organized by the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, Luys Foundation and Ayb Foundation, visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial, laid flowers near the monument to the victims of the Armenian Genocide and toured the Armenian Genocide Museum-Institute.
Afterwards, the “Advocacy and Media” atelier held its second session entitled “Armenian Genocide: 100 Years Later”, which was moderated by Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Suren Manukyan.
Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan touched upon the results of Armenian Genocide research in his speech entitled “New Milestones and Perspectives for International Recognition of the Armenian Genocide and Armenian Genocide Research”.
The speaker also presented the activities and upcoming programs of the Armenian Genocide Museum-Institute.
Director of the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Ruben Safrastyan gave a comprehensive presentation of the main stages and peculiarities of Turkey’s denial of the Armenian Genocide.
Chief legal consultant of IDeA Foundation Yeghishe Kirakosyan touched upon the international legal grounds for liability for the Armenian Genocide, the efforts being made for recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences and the necessary mechanisms, as well as the current issues and challenges.
RA Deputy Minister of Foreign Affairs Karen Nazaryan presented the vision of the “Against the Crime of Genocide” global forum, stressing that the goal of forums like the current youth forum is to continue the enterprising steps of the Republic of Armenia to prevent the crime of genocide and help raise the issue of the Armenian Genocide in the foreign policy agenda.
Executive Director of IDeA Foundation Edgar Manukyan talked about the role and significance of the Aurora Awards in his speech.