Մոսկվայում գործող «В�?ВА» կազմակերպության աջակցությամբ Ստեփանակերտում արյան փոխներարկման կայան կստեղծվի
Մեր առջև խնդիր ենք դրել` աջակցելու Ստեփանակերտում արյան փոխներարկման մեծ կայանի ստեղծմանը:
Այդ մասին Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «В�?ВА» (Врачи �? Волонтеры Армении) բարեգործական կազմակերպության համահիմնադիր Տատյանա Օհանեսյանը` հավելելով, որ արդեն ստացել են համապատասխան ֆինանսական բարեգործական փոխանցումներ և գտել մատակարարների, որոնք պատրաստ են նվազագույն գներով և հնարավորինս արագորեն Արցախ հասցնել անհրաժեշտ սարքավորումներ:
Անդրադառնալով Արցախի առողջապահության ոլորտում արդեն իրագործված և նախատեսվող բարեգործական ծրագրերին Տ. Օհանեսյանը տեղեկացրել է, որ կազմակերպությունն աջակցում է Արցախի հիվանդանոցներին և բժիշկներին : «Ներկա դրությամբ կարողացել ենք մոտ 60 հազար դոլլար գումարի չափով աջակցություն ցուցաբերել Արցախի առողջապահական համակարգին: Բացի այդ, մեր խմբում ընդգրկված շատ բժիշկներ Արցախի համապատասխան բուժհաստատությունների բժիշկներին են փոխանցել ի բուժսարքավորումներ: Հետագայում մենք ցանկանում ենք օգնություն ցուցաբերել մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման հարցերում: Նախատեսում ենք մեզ մոտ ընդունել բժիշկների և ուսանողների և նրանց վերապատրաստել տարբեր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում: Մեր հետագա գործառույթը տեսնում եմ նաև վերականգնողական ծրագրերի աջակցման ծրագրերում, որոնք մեր վիրավոր զինվորներին, ովքեր վերականգնողական կուրսեր են անցնում , հնարավորություն կտան 2-3 տարով մեկնել այնպիսի հաստատություններ, որտեղ կկարողանան վերականգնողական բարձրակարգ բուժում ստանալ:
Հաջորդ մեր կարևոր ծրագիրը աջակցելն է այն հիվանդ երեխաներին, ովքեր համապատասխան ֆինանսական միջոցների կամ սարքավորումների բացակայության պատճառով հնարավորություն չունեն բարձրակարգ բուժում ստանալ տեղում: Ապագայում մենք , իհարկե կցանկանայինք այստեղ առողջապահության համակարգը տեսնել այնքան զարգացած, որ կարողանայինք մեր երեխաների բուժումն իրականացնել Արցախում: Ստեփանակերտի Հանրապետական հիվանդանոցում համապատասխան սարքավորումներով կարողացել ենք կահավորել վերակենդանացման 6 հատուկ պալատներ, որոնցում միաժամանակ կարող են գտնվել մի քանի հիվանդներ: Այդ պալատները հնարավորություն ունեն շատ արագ վերափոխվելու վիրահատարանների: Բացի այդ, գնել և տրամադրել ենք ուլտրամանուշակագույն պրոտոտիպային սարքավորում, որը կարելի է տեղափոխել հեռավոր գյուղական բնակավայրեր և տեղում հետազոտություններ իրականացնել: Մենք աջակցում ենք նաև այն դեղամիջոցների ձեռքբերման գործում, որոնք բավականին թանկարժեք են և բացակայում են Հայաստանում»,- մանրամասնել է «ՎԻՎԱ» բարեգործական կազմակերպության համահիմնադիր Տ. Օհանեսյանը :
Նրա խոսքով, կազմակերպությունը ներկայումս բաղկացած է հարյուրավոր ակտիվ անդամներից, ովքեր շարունակական կերպով, ֆինանսապես ու նյութապես ակտիվ աջակցություն են ցուցաբերում Արցախին առնչվող առողջապահական ծրագրերի իրականացմանը:
«Գլխավոր նպատակն այն է, որպեսզի սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցները հնարավորություն ունենան աջակցություն ցուցաբերել հայրենիքին: Թող դա լինի աննշան, փոքր, բայց այն յուրաքանչյուրին հնարավորություն է տալիս զգալ իր հայ լինելն ու ամուր պահել ազգային ինքնագիտակցությունը: Այս անգամ մենք Արցախում ենք հասկանալու համար, թե ինչի անհրաժեշտություն է զգացվում և հետագայում ինչով կարող ենք աջակցել»,- նշել է Տ. Օհանեսյանը:

При содействии функционирующей в Москве организации «В�?ВА» в Степанакерте будет создана станция переливания крови
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/Տատյանա.jpg)
Мы поставили перед собой задачу – создать в Степанакерте большую станцию переливания крови.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказала соучредитель благотворительной организации «В�?ВА» (Врачи �? Волонтеры Армении) Татьяна Оганесян, добавив, что уже получены соответствующие благотворительные финансовые перечисления и найдены снабженцы, готовые по минимальным ценам и по возможности оперативно доставить в Арцах необходимое оборудование.
Коснувшись уже реализованных и планируемых в Арцахе благотворительных программ в сфере здравоохранения, Т.Оганесян сообщила, что организация содействует больницам и врачам Арцаха. «На сегодняшний день сумели оказать системе здравоохранения Арцаха помощь примерно на 60 тысяч долларов. Кроме того, многие врачи из нашей группы передали врачам медучреждений Арцаха медицинское оборудование. Впоследствии мы хотим помочь в вопросе подготовки и переподготовки специалистов. Планируем принять у нас врачей и студентов, организовать из переподготовку в различных вузах. Дальнейшую нашу функцию видим в содействии реабилитационным программам, которые помогут нашим раненым воинам, проходящих курс реабилитации, на 2-3 года отправиться в учреждения, где им смогут оказать высококачественное реабилитационное лечение.
Следующая наша важная программа – помочь больным, которые вследствие отсутствия финансовых средств или соответствующего оборудования не имеют возможности на месте получать высококачественное лечение. В будущем мы, конечно, хотели бы видеть здешнюю систему здравоохранения настолько развитой, что могла бы организовать лечение наших детей в Арцахе. В Степанакертской Республиканской больнице сумели оснастить соответствующим оборудованием 6 специальных палат, где одновременно могут находиться несколько больных. Есть возможность оперативно переоборудовать эти палаты в операционные. Кроме того, приобрели и предоставили прототипное ультрафиолетовое оборудование, которое возможно транспортировать в отдаленные сельские населенные пункты и на месте проводить исследования. Мы содействуем также в деле приобретения дорогостоящих и отсутствующих в Армении лекарственных средств», – сказала Т.Оганесян.
По ее словам, организация ныне насчитывает сотни активных членов, которые постоянно оказывают финансовую и материальную помощь реализации медицинских программ в Арцахе.
«Главная цель в том, чтобы наши соотечественники, живущие в Ди аспоре, имели возможность оказывать содействие Родине. Пусть незначительное, маленькое, но это даст возможность каждому почувствовать свою армянственность и сохранить национальную идентичность. На этот раз мы находимся в Арцахе, чтобы понять, в чем испытывается потребность и чем впоследствии сможем помочь», – отметила Т.Оганесян.