Բասկետբոլի Հայաստանի Հանրապետության թիմի անդամներին և թիմի գլխավոր մարզչին շնորհվել են կոչումներ
Հուլիսի 6-ին ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության դահլիճում ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը ՀՀ միջազգային սպորտի վարպետի կոչումներ է շնորհել և համանուն կրծքանշանով պարգևատրվել Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում հաղթած, բասկետբոլի Հայաստանի Հանրապետության հավաքականի թիմի անդամներին:Նախարարը հավաքական թիմի գլխավոր մարզչի՝ Տիգրան Գյոկչյանին շնորհել է Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատողի կոչում և պարգևատրել է համանուն կրծքանշանով:
Ողջունելով ներկաներին և շնորհավորելով 2016 թվականի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության չեմպիոն դառնալու կապակցությամբ նախարար Ղազարյանն ասել է. «Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել այն բանի համար, որ Դուք բարձր պահեցիք ՀՀ դրոշը: Ամբողջ հայ ազգը հպարտ է Ձեր հաղթանակով: Այս ձեռքբերումը համառ և քրտնաջան աշխատանքի արդյունք է: Այն լինելու է շարունակական, չենք բավարարելու եղածով. դեռ շատ աշխատանք ունենք անելու»: Գաբրիել Ղազարյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել թիմի գլխավոր մարզչ Տիգրան Գյորկչյանին կատարած աշխատանքի համար:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը կոչումներ է շնորհել ՀՀ հավաքական թիմի անդամներ Անդրեյ Կոնստանտինովին, Միքայել Պողոսյանին, Սերգեյ Պոլուխինի, Կոնստանտին Միրզոյանին, Անդրե Սփայթին, Ամիրան Ամիրխանովին, Զարեհ Զարգարյանին, Արթուր Խաչատուրյանին, Արտյոմ Թավակալյանին և Միքայել Դանիելյանին:
Նախարարը նշել է նաև,որ այս տարվա վերջին հավաքական թիմի անդամներին շնորհվելու են դրամական պարգևներ, իսկ Տիգրան Գյորկչյանը ներկայացվելու է վաստակավոր մարզչի կոչմանը:
Թիմի գլխավոր մարզիչը նույնպես շնորհակալություն հայտնեց ոչ միայն իր, այլ նաև ամբողջ թիմի հանդեպ ցուցաբերված վերաբերմունքի համար:
«Շատ զգացված եմ, որ հնարավորություն տվեցիք մեզ մեր սիրած գործով զբաղվելու և մեր ազգին ուրախացնելու համար»,-ասաց նա:

Членам сборной команды Республики Армения по баскетболу и главному тренеру команды присвоены звания
В зале Министерства спорта и по вопросам молодежи РА 6 июля министр Габриел Казарян присвоил звания Международного мастера спорта РА и вручил одноименные значки членам сборной команды Республики Армения по баскетболу, победившей в первенстве малых Европейских стран. Главному тренеру команды Тиграну Гекчяну присвоено звание Заслуженного работника физической культуры и спорта – министр вручил ему одноименный нагрудный знак.
Приветствовав присутствующих и поздравив в связи с титулом чемпиона первенства среди малых стран Европы  по баскетболу, министр Казарян сказал: «Хочу выразить благодарность за то, что вы высоко удержали флаг РА. Весь армянский народ гордится  вашей победой. Это достижение – результат упорной и кропотливой работы. Она продолжится, мы не довольствуемся достигнутым, поскольку работы предстоит еще много». Особую благодарность Габриел Казарян выразил главному тренеру команды Тиграну Гекчяну за проделанную работу.
Министр удостоил званий членов сборной команды РА Андрею Константинову, Микаелу Погосяну, Сергею Полухину, Константину Мирзояну, Андре Спайту, Амирану Амирханову, Заре Заргаряну, Артуру Хапчатуряну, Артему Тавакаляну и Микаелу Даниеляну.
Министр отметил также, что в конце года членам сборной будут вручены денежные премии, а Тигран Гекчян будет представлен на присвоение звания Заслуженного тренера.
Главный тренер команды также выразил благодарность за отношение к команде.
«Весьма тронут тем, что нам была предоставлена возможность заниматься любимым делом и радовать наш народ», – сказал он.