Տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 6-ին ԵՊՀ մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2016թ. «Սփյուռք» ամառային ամենամյա դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ծրագիրն իրականացվում է ԵՊՀ-ի հետ համատեղ:
Դպրոցի հանդիսավոր բացմանը մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, մտավորականներ, հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով մասնակիցներին՝ նախարարը նշեց. «Ուրախ եմ Հայաստանի և Արցախի 25-ամյա հոբելյանական տարում ողջունել ձեզ Հայրենիքում: Շնորհավորում եմ նաև «Սփյուռք» ամառային դպրոցի 5-ամյա հոբելյանի առթիվ»:
Անդրադառնալով ապրիլյան քառօրյա պատերազմին՝ նախարարն ընդգծեց, որ դպրոցի մասնակից մեր հայրենակիցներից յուրաքանչյուրն իր բնակության երկրում ամեն ինչ արել է՝ Արցախին օգնելու համար և հավելեց. «Ուզում եմ հիշել Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի խոսքերը՝ օրվա մեջ նախ արեք այն, ինչը պարտավոր եք, ապա՝ ինչ կարող եք, և դուք կանեք անհնարինը: Սիրելի՛ մասնակիցներ, ես համոզված եմ, որ Սփյուռքում մեր ոսկեղենիկ մայրենին պահելու և մատաղ սերնդին փոխանցելու գործում դուք անում եք անհնարինը: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր նվիրումն ու ջանքերը, քանի որ ուծացման դեմ պայքարի միակ միջոցը մայրենիին տիրապետելն է և հայ մշակութային, հոգևոր արժեքներով սերունդներին դաստիարակելը: Վստահ եմ, որ մեր մասնագետները ձեզ համար կկազմակերպեն հետաքրքիր և համապարփակ դասընթացներ, և դուք կվերադառնաք ձեր բնակության երկրներ՝ զինված հայոց լեզվի և հայ մշակույթի մասին անհրաժեշտ ու խորը գիտելիքներով»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նաև հույս հայտնեց, որ 2017թ. ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը կանցկացվի ՀՀ ԿԳՆ հետ համատեղ և ԵՊՀ փորձառու մասնագետների ուժերով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նա կարևորեց նման ծրագրերի իրականացումը՝ նշելով, որ դրանք նպաստում են Սփյուռքում հայապահպանության գործին: Լևոն Մկրտչյանը շեշտեց, որ 2016թ. մեծ թիվ են կազմում վերապատրաստվող պոլսահայ ուսուցիչները, ինչպես նաև մանկավարժները Ռուսաստանի Դաշնության տարբեր մարզերից:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը ԵՊՀ հետ համատեղ կազմակերպելու համար՝ բուհի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը նշեց, որ համալսարանը ոգևորված և մեծ նվիրումով է լծված դպրոցի իրականացման աշխատանքներին:
Կիևի մեկօրյա հայկական դպրոցի ուսուցչուհի Ռուզաննա Մարտիրոսյանը նշեց. «Ծրագրին մասնակից բոլոր ուսուցիչները շնորհակալ են այն հոգատար վերաբերմունքի համար, որ ստանում են ձեզանից: Հայրենիքը մեր արյան, մեր սրտի ու մեր աղոթքների մեջ է, իսկ նրա հետ կապը մենք իրականացնում ենք հենց ձեր միջոցով»:
Միջոցառման ավարտին տեղի ունեցավ համերգ, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնը: Ելույթ ունեցան մշակույթի կենտրոնի սաները՝ (տնօրեն՝ Կարինե Դավթյան) «Կարին» ավանդական երգի-պարի խումբը (ղեկավար՝ Գագիկ Գինոսյան) և այլք:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում դասընթացները կանցկացվեն հինգ ուղղություններով՝
- Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում (հուլիսի 3-30),
- Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում (հուլիսի 3-30),
- «Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթաց (հուլիսի 3-16),
- Լրագրողների վերապատրաստում (հուլիսի 3-16),
- Ազգային երգի ու պարի վարպետություն (հուլիսի 3-16):
Բացի տեսական ու գործնական դասերից՝ կկազմակերպվեն նաև մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ Հայաստանի պատմական ու տեսարժան վայրեր, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների, հոգևոր այրերի հետ:

Состоялась торжественная церемония открытия «Летней школы «Спюрк»
В большом зале ЕГУ 6 июля состоялась торжественная церемония открытия ежегодной «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА. Программа осуществляется совместно с ЕГУ.
В торжественном открытии школы приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян, министр образования и науки РА Левон Мкртчян, ректор ЕГУ Арам Симонян, представители интеллигенции, гости.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав участников, министр отметила: «Рада в год юбилея 25-летия Армении и Арцаха приветствовать вас на Родине. Поздравляю также с юбилеем 5-летия «Летней школы «Спюрк».
Коснувшись четырехдневной апрельской войны, министр подчеркнула, что каждый из наших соотечественников – участников школы в стране проживания сделали все, чтобы помочь Арцаху, и добавила: «Хочу вспомнить слова Папы Римского Франциска – в течение дня делайте сначала то, что должны, затем – что можете, и вы сделаете невозможное. Дорогие участники, убеждена, что в деле сохранения в Диаспоре нашего прекрасного родного языка и передачи молодому поколению вы делаете невозможное. Мы высоко ценим ваши преданность и усилия, поскольку единственное средство борьбы с ассимиляцией – владение родным языком и воспитание поколений на армянских культурных и духовных ценностях. Уверена, что наши специалисты организуют для вас интересные и всеобъемлющие курсы, и вы возвратитесь в страны проживания, вооруженные необходимыми и глубокими знаниями об армянском языке и культуре».
Министр Грануш Акопян выразила также надежду на то, что в 2017 году программа переподготовки педагогов будет проведена совместно с Министерством образования и науки  РА и силами опытных специалистов ЕГУ.
С приветственной речью выступил также министр образования и науки РА Левон Мкртчян. Он подчеркнул важность реализации программ, отметив, что они способствуют сохранению армянства в Диаспоре. Левон Мкртчян подчеркнул, что в 2016 году велико число проходящих переподготовку константинопольских армян-педагогов, а также учителей из разных областей Российской Федерации.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за организацию совместно с ЕГУ «Летней школы «Спюрк», ректор вуза Арам Симонян отметил, что университет воодушевлен и преисполнен большой преданностью реализации работ, связанных со школой.
Учительница Киевской однодневной армянской школы Рузанна Мартиросян отметила: «Все педагоги, участвующие в программе, благодарны за ваше заботливое отношение. Родина – в нашей крови, наших сердцах и молитвах, и связь с ней мы осуществляем именно при вашем посредничестве».
По завершении мероприятия состоялся концерт, организованный культурным центром ЕГУ. Выступили воспитанники культурного центра (директор Карине Давтян), группа традиционной песни и танца «Карин» (руководитель Гагик Гиносян) и другие.
В «Летней школе «Спюрк» будут проводиться курсы по пяти направлениям:
1. Ускоренное обучение армянскому языку (3-30 июля);
2. Переподготовка учителей армянского языка и истории, организаторов образовательного дела (3-30 июля);
3. Курсы молодых лидеров и организаторов общинного дела (3-16 июля);
4. Переподготовка журналистов (3-16 июля);
5. Мастерство национальной песни и танца (3-16 июля).
Помимо теоретических и практических занятий, организуются также культурные мероприятия, посещения исторических и достопримечательных мест Армении, встречи с государственными, общественными, культурными деятелями, духовными отцами.