ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորել է «Ուկրաինայի հայերի միության» 15-ամյակը
ՀՀ սփյուռքի նախարարության և անձամբ իմ անունից ընդունեք ամենաջերմ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները «Ուկրաինայի հայերի միություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադրման 15-ամյա գեղեցիկ հոբելյանի առիթով:
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր` Ուկրաինայի հայերի միության դերակատարությունը՝ և´ հայապահպանության, և´ համազգային խնդիրների լուծման, և´ հայ-ուկրաինացի ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում:
Միությունն իր որդեգրած գործելակերպով, հայրենանպաստ ձեռնարկներ իրականացնելու նպատակադրմամբ համախմբում է համայնքը և ներկայացնում հայրենասեր, ստեղծարար ոգով ու գործելու պատրաստակամությամբ օժտված մեր հայրենակիցների ներուժը, որն իր արտահայտությունն է գտնում նաև Ուկրաինայում կազմակերպվող տարբեր միջոցառումներում և ծրագրերում:
Հայկական սփյուռքի ինքնակազմակերպումը խիստ կարևոր է, և դրա կողքին երիցս կարևորվում են Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը:
Ուրախալի է, որ Ուկրաինայի հայերի միությունն ակտիվորեն մասնակցում է Հայաստանում կազմակերպվող համահայկական ծրագրերին, նպաստում հայաստանյան իրականությանը սփյուռքահայ երիտասարդների, պատանիների ու աղջիկների ինտեգրմանը, նշանավոր անձանց ներկայացմանն ու գնահատմանը: Դուք մեր լավագույն գործընկերն ու բարեկամն եք, և մեր համատեղ աշխատանքով պետք է զորացնենք Հայաստան – Սփյուռք կապերը, հավաքական կարողությունների հիմքով իրականություն դարձնենք համազգային մեր բոլոր նպատակները:
Սիրելի΄ բարեկամներ,
Համայն հայությանը համախմբում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 -ամյակը: Վստահ եմ, որ Ուկրաինայի հայ համայնքը, մասնավորապես Ուկրաինայի հայերի միությունն անմասն չի մնա և իր մասնակցությունը կբերի տոնակատարությունների կազմակերպման գործին: Թող որ ամեն ինչում և ամեն տեղ կարողանանք մեր համախմբվածությունը պահպանել:
Կրկին շնորհավորելով բոլորիս այս հիշարժան օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ, որ ազգային միաբանությունն ու դիմակայումը զորացնեն միության հիմքերը, իսկ Դուք, հարգարժան պարոն Շատվորյան, Ձեր ակտիվ գործունեությամբ, մարդկային վառ նկարագրով շարունակեք իրագործել Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանն ուղղված ձեռնարկներ:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила с 15-летием «Союз армян Украины»
От имени Министерства Диаспоры РА и моего лично примите самые горячие поздравления и добрые пожелания по случаю 15-летия основания общественной организации «Союз армян Украины».
Мы высоко ценим Вашу, Союза армян Украины, роль в деле сохранения армянства, решения общенациональных проблем, укрепления дружбы армянского и украинского народов.
Стилем своей деятельности, проармянскими инициативами Союз сплачивает общину и представляет потенциал наших соотечественников, обладающих патриотизмом, творческим духом и готовностью, которые находят свое отражение в различных мероприятиях и программах, реализуемых в Украине.
Самоорганизация армянской Диаспоры крайне важна, и наряду с этим важны также усилия по укреплению связей Родина-Диаспора.
Радует, что «Союз армян Украины» активно участвует в организуемых в Армении общеармянских программах, содействует интеграции юношей и девушек Диаспоры в реалии Армении, представлению и оценке выдающихся людей. Вы являетесь нашим лучшим партнером и другом и нашей совместной работой мы должны усиливать связи Армения-Арцах, на основе собирательного потенциала сделать реальностью все наши общенациональные цели.
Все армянство сплачивает 25-летие независимости Республики Армения. Уверена, что армянская община Украины, в частности, «Союз  армян Украины» не останется в стороне и примет участие в организации празднества. Пусть во всем и везде нам удается сохранять нашу сплоченность.
Еще раз поздравляя всех нас с этим знаменательным днем, желаю, чтобы национальное единство и выдержка усилили основы Союза, а Вы, уважаемый господин Шатворян, своей активной деятельностью, ярким человеческим обликом продолжали осуществлять  инициативы, направленные на развитие взаимодействия Армения-Диаспора.