ՀՀ վարչապետի ցավակցական ուղերձը ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարթենսի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահությանը` ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարթենսի մահվան կապակցությամբ, որում ասված է.
«Հարգելի ԵԺԿ անդամներ,
Մեծագույն վշտով տեղեկացանք ԵԺԿ նախագահ պարոն Վիլֆրիդ Մարթենսի անժամանակ մահվան մասին: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություններս և կարեկցանքս եմ հայտնում այս անդառնալի կորստի կապակցությամբ:
Անգնահատելի է պարոն Մարթենսի ներդրումը Եվրոպայի քաղաքական միասնության, ինչպես նաև եվրոպական արժեքների տարածման գործում:
Հայաստանը բարձր է գնահատում պարոն Մարթենսի անձնական ավանդը «Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնության կայացման և առաջմղման հարցում:
Հիշարժան է նաև պարոն Մարթենսի անձնական նվիրումը Հայաստանի մերձեցմանը եվրոպական արժեհամակարգին և քաղաքական ընտանիքին: Նրա ջանքերի շնորհիվ էր, որ Հայաստանի երեք կուսակցություններ դարձան ԵԺԿ անդամ:

Republic of Armenia Prime Minister’s Condolence Message On Demise of EPP President Wilfried Martens
Prime Minister Tigran Sargsyan extended condolences to the Presidency of the European People’s Party (EPP) on the passing of EPP President Wilfried Martens, which reads as follows:
“Dear EPP Members,
We were deeply saddened to learn about the untimely demise of EPP President Wilfried Martens. On behalf of the Government of the Republic of Armenia and my own behalf, I express deep condolences and our sympathy for your irreversible loss.
Mr. Martens made invaluable contribution to the European political unity, as well as to the cause of disseminating European values.
Armenia highly appreciates Mr. Martens’s personal contribution to the Eastern Partnership Initiative – its establishment and promotion.
Mr. Martens was also memorable for his personal commitment to bringing Armenia closer to the European system of values and political family. Owing to his efforts, three political parties from Armenia became a member of the EPP.